İsrail Türkiye'den özür diledi

Güncelleme Tarihi:

İsrail Türkiyeden özür diledi
Oluşturulma Tarihi: Mart 22, 2013 16:09

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mavi Marmara olayı nedeniyle Türk halkından özür diledi. Başbakan Erdoğan da Netanyahu'nun özrünü kabul etti. Görüşmeyi kamuoyuna duyuran isim ise ABD Başkanı Barack Obama oldu.

Haberin Devamı

Beyaz Saray'dan yapılan açıklama, Obama'nın üç günlük İsrail ziyaretinin son saatlerinde geldi.


Erdoğan ve Netanyahu'nun bugün içinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğinin belirtildiği açıklamada, "ABD, hem Türkiye hem de İsrail'le olan yakın ortaklığına büyük değer veriyor. Bölgesel barış ve güvenliğin güçlendirilmesi için Türkiye ile İsrail'in ilişkilerinin tekrar düzelmesine büyük önem veriyoruz" denildi.

Haberin Devamı

ABD Başkanı Obama açıklamasında, "Umarım Erdoğan-Netanyahu görüşmesi işbirliğini derinleştirir" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray'dan yapılan duyurudan kısa süre sonra ise Türkiye ve İsrail'den söz konusu görüşmenin içeriğine dair peş peşe açıklamalar geldi.

AB'DEN ÖZÜR HAKKINDA İLK AÇIKLAMA

NETANYAHU ERDOĞAN'I BURADAN ARADIİŞTE O ANLARDA GEMİDE YAŞANANLAR / WEB TV

MAVİ MARMARA'DA ÖLENLERİN YAKINLARI KONUŞTU / WEB TV

ERDOĞAN NEZDİNDE TÜRK HALKINDAN ÖZÜR

İsrail Türkiyeden özür diledi
Görüşmedeki ilginç ayrıntı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun telefon görüşmesindeki ilginç ayrıntı sadece hürriyet.com.tr’de. Obama birara telefonu alarak Erdoğan ile konuştu.
Detayı için tıklayınız

İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Başbakan Netanyahu, can kaybına neden olan hatalar nedeniyle Türk halkından özür diledi."

Haberin Devamı

Netanyanu, Başbakan Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde ayrıca, dokuz Türk'ün öldüğü Mavi Marmara saldırısından ötürü duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve "trajik sonuçların" kasti olmadığını söyledi.

İsrail açıklamasında, liderlerin, “büyükelçilerin yeniden atanması, Türkiye'de İsrail askerlerine karşı açılan davaların iptal edilmesi gibi iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda da uzlaştığı” belirtildi.

Netanyahu, İsrail'in, Mavi Marmara kurbanlarının ailelerine tazminat ödenmesini de kabul ettiğini söyledi.

İŞTE O SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

İSRAİL TELEVİZYONU BASKIN ANINI BÖYLE YAYINLAMIŞTI / WEB TV

ERDOĞAN ÖZRÜ KABUL ETTİ

Haberin Devamı

Türkiye de İsrail'in özrünü doğruladı. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, “İsrail Başbakanı Netenyahu Mavi Marmara baskınından dolayı İsrail adına özür dilemiş sayın Başbakanımız da söz konusu özrü Türk halkı adına kabul etmiştir” ifadelerine yer verildi.

İSRAİL KENDİNİ BU GÖRÜNTÜLERLE SAVUNDU / WEB TV

FİLİSTİN DE KONUŞULDU 

ABD'li yetkililer Air Force One uçağında yaptıkları açıklamada, İsrail ve Türkiye’nin Filistin’deki insani koşulları geliştirmek için birlikte çalışmak konusunda da anlaşmaya vardığını bildirdi.

İsrail'in 2008 yılı sonunda Gazze'ye düzenlediği Dökme Kurşun Harekatı'nın ardından gerilen Ankara-Tel Aviv ilişkilerindeki tansiyon, Mayıs 2010'daki Mavi Marmara olayından sonra had safhaya çıkmıştı.

Haberin Devamı

Erdoğan ile Netanyahu en son Ekim 2011'deki Van depreminin ardından bir telefon görüşmesi yapmıştı.

LIEBERMAN: ÖZÜR BÜYÜK YANLIŞ
Mavi Marmara operasyonunun gerçekleştirildiği dönemde İsrail Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Avigdor Lieberman, İsrail'in özrü sonrasında şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye'ye özür büyük yanlış. Bu İsrail ordusunun motivasyonuna zarar verecek. İsrail'in gururunu ve onurunu yaralayacak."
MAVİ MARMARA'NIN KAPTANI KONUŞTU / WEB TV

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!