İskendar Pala kimdir? İskendar Pala’nın biyografisi

İskendar Pala kimdir İskendar Pala’nın biyografisi

Türk profesör, yazar ve divan edebiyatı araştırmacısı İskender Pala’nın hayatı zaman zaman çeşitli nedenlerle gündeme geliyor. İskendar Pala, ‘Babil’de Ölüm, İstanbul’da Aşk’, ‘Katre-i Matem’, ‘Şah & Sultan’ adlı kitaplarıyla tanınıyor. İşte, İskendar Pala’nın biyografisi

Haberin Devamı

İskender Pala, 1958 yılında Uşak’ta dünyaya geldi. Eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde, Edebiyat Fakültesi’nde tamamladı. İskender Pala, 1983 yılında Divan Edebiyatı Bölümünde doktorasını tamamladı ve 1998 yılında da bu alanda profesör unvanını kazandı.

İskender Pala, Divan Edebiyatı’nın daha geniş bir kitle tarafından anlaşılması için birçok çalışma yayımladı. Yazar, yayımladığı makalelerin ve hikayelerin yanında Divan Edebiyatı konulu konferanslar da vererek büyük bir takipçi kitlesi edindi.

İskender Pala, “Divan Şiirini Sevdiren Adam” olarak da bilinmektedir. İskender Pala, Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü dahil pek çok ödül kazanmıştır.

Yazarın “Babil’de Ölüm, İstanbul’da Aşk”, “Katre-i Matem”, “Şah & Sultan” adlı kitapları büyük satış başarıları elde etmiştir. “İki Dirhem Bir Çekirdek” adlı kitabı ise birçok eğitim kurumunun okuma listelerinde bulunmaktadır.

Yazarın “Efsane” ,"Od", “Mihmandar” adlı kitapları uzun süre çok satanlar listelerinde bulunmuştur.

Haberin Devamı

Yazar, roman türünde gösterdiği başarıların yanında pek çok divan şiiri sözlüğü ve ansiklopedisi de hazırlamıştır.

Haberle ilgili daha fazlası: