İpek Yolu'nun en iyileri

İpek Yolunun en iyileri

Bursa Büyükşehir Belediyesince bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin kapanış gecesinde, ulusal ve uluslararası dallardaki yarışmalarda dereceye giren filmlere ödülleri törenle verildi.Ulusal yarışmada Raşit Çelikezer'in “Gökten Üç Elma Düştü”, uluslararası yarışmada ise Macaristan'dan Atilla Gigor'un “İz Sürücü (The Investigator)” adlı filmleri, “En iyi film” dalında “Altın Karagöz”e layık görüldü.

Haberin Devamı

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Merinos Atatürk Kongre ve  Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenin açılış konuşmasına, “Siz olmasanız biz  bunu gerçekleştirebilir miydik?” sözlerinin ardından, seyirciyi alkışlayarak  başladı.

Festivalin 3 yıl önce başladığını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Çıta giderek yükseliyor. Kelebek kanatlandığı zaman bir daha asla  tırtıl haline gelmez. Festivalin dördüncüsünü de hep birlikte yapacağız. Bir  televizyon kanalı alt yazı geçmiş biraz önce, dördüncüsünü de Hikmet Şahin ile  yapacağız, birlikte yapacağız. Merak etmeyin.” Şahin, Bursa'nın son zamanlarda yenilikçi duruşuyla Türkiye'nin de  dikkatini topladığını ifade ederek, adım adım “marka kent, dünya kenti”  hedefine yaklaştıklarını dile getirdi.

Haberin Devamı

Festivalde, yerli ve yabancı 500 konuk ağırladıklarını kaydeden Şahin,  festivale Bursalıların büyük ilgi gösterdiğini ve filmlerin 50 bin seyirciye  ulaştığını bildirdi.

İşte festivalin en iyileri

ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI
       
En iyi film: Macaristan'dan Atilla Gigor'un “İz  Sürücü (The Investigator)” adlı filmine. Film, aynı zamanda 40 bin dolar  para ödülüne layık görüldü.
En iyi yönetmen: Aşk ve Diğer Suçlar (Love and Other  Crimes) filmiyle Sırbistan'dan Stefan Arsenijevic.
En iyi senaryo: Uyurgezer Ülke adlı filmiyle Mozambik'ten Teresa.
En iyi erkek oyuncu: Finlandiya'dan Miika Soini'nin yönettiği  “Thomas” adlı filmdeki rolüyle Lasse Pöysti
En iyi kadın oyuncu: İngiltere'den Joanna Hogg'un yönettiği “İlgisiz (Unrelated)” adlı filmdeki rolüyle Kathryn Worth
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü: İsrail'den  Assaf Bernstein'ın “Diyet (The Debt) adlı filmine.
SİYAD Jüri Özel  Ödülü: Kazakistan'dan Abay Kulbay'ın “Ebabil (Swift)” adlı filminde rol  alan Bakhytzhan Alpeisov'e.

ULUSAL YARIŞMA

En iyi film: Gökten Üç Elma Düştü
En iyi senaryo: Gökten Üç Elma Düştü
En iyi yönetmen: Nokta adlı filmiyle Derviş Zaim.
En iyi erkek oyuncu: Cemal Şan'ın yönettiği “Dilber'in Sekiz Günü” filmindeki performansıyla Fırat Tanış'a.
En iyi kadın oyuncu: Cemal Şan'ın yönettiği “Dilber'in Sekiz Günü” filmiyle Nesrin Cevadzade'ye.
SİYAD en iyi film ödülü: Dilber'in Sekiz Günü
SİYAD Jüri Özel Ödülü: Murat Düzgünoğlu'nun “Hayatın Tuzu”  adlı filmine.
       
KISA FİLM YARIŞMASI
       
“Uluslararası Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması”nda, “Sekans 01  Plan 02”, “En iyi film” seçilerek, “Altın Karagöz” ödülünün ve 8 bin dolar  para ödülünün sahibi oldu. “Acımasızlık” adlı filme ise “Jüri özel ödülü”  verildi.

Haberin Devamı

“Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması”nda “En iyi film” ve  8 bin YTL'lik para ödülünü, Dağhan Celayir'in yönettiği “Tek Notalık Adam”  kazandı. “Jüri özel ödülü” ise “Açık Rüya” adlı filmin oldu.
       
ÖDÜL TÖRENİNDEN NOTLAR

İpek Yolunun en iyileri

       
Ulusal yarışmanın jüri başkanı Hülya Koçyiğit, yarışmada sinemayı  oluşturan diğer temel öğelerin de ödüllendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu  yıl için bunu talep ettik fakat organizasyonda meydana gelebilecek aksaklıklar  nedeniyle bu mümkün olmadı. Umarım bu talebimiz bir öngörü olur ve gelecek yıl  diğer kategorilerde de filmler yarışır” dedi.

Haberin Devamı

Ulusal yarışmada “En iyi kadın oyuncu” ödülünü vermek için Müjdat Gezen  ile sahneye çıkan Fikret Hakan da festivalin çok genç olmasının, ciddiye  alınmamasını gerektirmediğini dile getirerek, şöyle konuştu:“Lütfen bir dahaki yıl açılış ve kapanışlara, paranız yoksa bizler  alalım, ciddi birer koyu renk elbiseyle geliniz. Ayıp oluyor. Buraya paspal  gelmek, size sanatçılık katmıyor, aptallık katıyor, görgüsüzlük katıyor.  Yakışmıyor. Lütfen yapmayın.”

Ödül töreninin ardından, Hindistan yapımı “İpek Düşler” adlı filmin  gösterimi yapıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: