İngilizlere ‘Sorry’

Ankara, Türk topraklarından Kuzey Irak'a asker geçirmek isteyen İngiltere'ye dün net bir dille ‘‘Hayır’’ yanıtını verdi. Ankara'ya gelen İngiltere Savunma Bakanı Hoon'a, bunun tarihsel nedenlerden ve Türk kamuoyunun hassasiyetinden kaynaklandığı anlatıldı.

Türkiye, ABD ile birlikte Irak'a yönelik bir harekátta askerlerini Türk topraklarından Kuzey Irak'a geçirmek isteyen İngiltere'ye, bunun tarihsel nedenlerle mümkün olamayacağı mesajını verdi. Ankara'ya gelen İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, dün başkentte mevcut tutuma rağmen asker geçişi için destek aradı.

Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anthony Picott ile birlikte gelen Hoon, sabah Anıtkabir'e gittikten sonra, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal ve Başbakan Abdullah Gül ile bir araya geldi.

Görüşmelerde, İngiliz konuklara, 1924'teki Lozan Antlaşması öncesi ve sonrasında Musul ve Kerkük'ün üzerindeki haklarını almaması için Türkiye'ye her tür zorluğu çıkaran İngilizler'in, 79 yıl sonra bugün gelip Türk topraklarını kullanmasının mümkün olmadığı net bir ifade ile seslendirildi.

Ayrıca, İngiliz Bakana, Ankara'nın ‘tarihsel nedenler’ olarak özellikle altını çizdiği bu tutumunun, ‘Türk kamuoyunun hassasiyetlerine’ dayandığı da belirtildi.

Toplantılarda, 1924'de Türkler'e Musul ve Kerkük'ü terketmesi için 48 saat süre veren ve Türk askeri ile çatışmaya bile giren İngiltere'nin şimdi askerlerini göndermesinin, Türk kamuoyunda kabul edilemeyeceği aktarıldı.

GÖNÜL NET

Türkiye'nin bu net tutumu dünkü resmi açıklamalara da yansıdı. Gönül, Türkiye'nin, İngiltere ile NATO müttefiki olma konumu dışında Irak konusunda herhangi bir ittifak ya da ortak plan içinde olmadığını bildirdi.

HOON SESSİZ

Türkiye'nin Musul ve Kerkük petrollerine ilişkin tutumunu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de Hoon, görüşmede sadece Irak konusundaki mevcut koşulların ele alındığını kaydetti.

ASKER DE İSTEDİ

Hoon,
Türkiye'nin ABD ve İngiltere'nin yanında asker desteğiyle yer alması gerektiği yönünde de nabız tuttu.

TARİHSEL NEDEN

Gül
de, İngiliz askerlerine izin verilmemesinin tarihsel nedenleri olduğunu belirterek, ‘‘Sadece konu bu da değil. Türkiye, ABD askerlerinin de konuşlanmasına izin vermiş değil. Biz sonuna dek barış için uğraşıyoruz. Ben bunun için Ortadoğu turunu sürdürüyorum. Son dakikaya dek Türkiye'nin kimseye savaşı tetikleyecek bir destek vermesi söz konusu değildir. Türkiye, bir BM kararı olmadan hareket etmeyecektir’’ dedi.

ÇÖZÜM SADDAM’DA

Hoon,
açıklamaları ile Irak'a da net bir mesaj göndererek, ‘‘Sorunun çözümü Saddam Hüseyin‘in kendi elinde. Saddam, ABD'nin kararlılığını kabul etmek zorunda aksi halde buna kendilerini zorlayacak önlemlere başvurmak zorunda kalacağız’’ dedi.

Gönül askeri törenle karşıladı

İngiltere Genelkurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Anthony Pigott ile birlikte Türkiye'ye gelen İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon dün, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti. Sabah saat 10.25'te Milli Savunma Bakanlığı'na gelen Hoon, Gönül tarafından askeri törenle karşılandı. Törende, İngiliz ve Türk bayrakları yanyana dalgalandı. Hoon ile Gönül yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından birlikte basın açıklaması yaptılar.
Haberle ilgili daha fazlası: