İngiliz başkonsolos Leigh Turner'dan LGBT desteği

Güncelleme Tarihi:

İngiliz başkonsolos Leigh Turnerdan LGBT desteği
Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2014 12:13

İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da da düzenlenen Onur Yürüyüşleri ve LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) mücadelesine destek veren bir yazı kaleme aldı

Haberin Devamı

Leigh Turner yazısında, “Onur Yürüyüşüne katılanların keyifli bir yürüyüş geçirmesini dileriz. Onların yanındayız” ifadelerini kullandı.Turner’in yazısı şöyle:
23 ve 29 Haziran tarihleri arasında İstanbul bir kez daha eşcinsellerin bölgedeki en büyük onur yürüyüşüne ev sahipliği yapacak. Geçen sene 100,000’den fazla kişinin katıldığı bildirilmişti. Avrupa Komisyonu Ekim 2013’deki ilerleme raporunda son yıllardaki onur yürüyüşlerinin Türkiye’de herhangi bir olumsuz olay olmadan yapılmış olması durumundan övgüyle bahsetmiştir.

Onur Yürüyüşü ya da LGBT Onur Yürüyüşü, lezbiyen, gey, biseksüel ve transeksüel kişilere karşı ayrımcılık ve şiddetle mücadele ederek ve onların eşit haklarını ve kimliklerini öne çıkararak eşcinsel toplumunu kutlamaktadır.

Londra’daki eşcinsel yürüyüşü şehrin ev sahipliği yaptığı en büyük olaylardan birisidir. Pek çok ülkede olduğu gibi Birleşik Krallık’ta da cinsiyet ve cinsellik temelli ayrım ve önyargıyla mücadele etmek üzere daha yapılacak çok şey var. Ancak ilerleme kaydediyoruz. Önemli bir dönüm noktası da Birleşik Krallık’ta aynı-cinsiyet evliliklerinin yasal hale getirilmesiydi. İlk törenler 28 Mart 2014’de gerçekleşti.

Türkiye Anayasasında ayrımcılık karşıtlığı ilkesine büyük önem verilmektedir ve diğer yasalarda da desteklenmektedir. Türkiye, LGBT toplumlarının haklarını koruma ve desteklemede son yıllarda önemli adımlar attı. Ancak Avrupa Komisyonu raporunda aynı zamanda lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel kişilere karşı şiddet ve ayrımcılığın devam ettiğine ilişkin endişeler ifade edilmektedir.

Türkiye’deki Birleşik Krallık Büyükelçiliği, LGBT toplumlarının Birleşik Krallık ve Türkiye’de halen karşı karşıya oldukları zorluklarla ilgili toplumu bilinçlendirmek için Kaos GL de dâhil bir dizi sivil toplum örgütüyle çalışmaktadır.

Ankara’da 2012 ve 2013’de LGBT bilincini arttırmak üzere düzenlenen uluslararası sempozyumu biz finanse ettik.

Ayrıca transeksüel çocukların anne babalarını konu alan "Benim Çocuğum" isimli Türk yapımı etkileyici belgeselin başarısına da katkıda bulunmuş olmaktan gurur duyuyoruz.

Bu arada, “Benim Çocuğum” belgeselini LGBT üyelerinin ve filmde oynayan bazı kişilerin katılımıyla 23 Haziran’da İstanbul’daki Başkonsolosluğumuz da gösteriyoruz.

Birleşik Krallık, Türkiye ve uluslararası toplum bu tür projelerde birlikte çalışarak, cinsiyet ve cinsellik ayırımı yapmadan herkesin eşit muamele görmesinin sağlanması için küresel zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir.
Ve bu hafta söz konusu Onur Yürüyüşüne katılanların keyifli bir yürüyüş geçirmesini dileriz. Onların yanındayız!

Haberin Devamı

İngiliz başkonsolos Leigh Turnerdan LGBT desteği

.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!