GeriGündem Hz. Muhammed’in mezarına buldozer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  432
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hz. Muhammed’in mezarına buldozer

Hz. Muhammed’in mezarına buldozer
refid:21819465 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Suudi Arabistan dünyanın en önemli İslam miraslarından Mescid-i Nebevî'ye buldozer sokmaya hazırlanıyor. AK Parti eski Milletvekili Prof. Nevzat Yalçıntaş, Suudilerin Hz. Muhammed'in mezarının yıkılmasına yönelik 1926 yılındaki teşebbüsünü 2008'de gündeme getirmiş, Atatürk'ün o dönemde Suudilere "Eğer bir tek taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim" diye telgraf çekerek, yıkımın önüne geçtiğini belirtmişti.

Russia Today'in haberine göre, Hz. Muhammed’in mezarına da ev sahipliği yapan Mescid-i Nebevî, 6 milyar dolarlık dev bir cami projesi için yıkılacak.

Hicret'ten sonra Medine'de Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edilen, Peygamber Mescidi olarak da bilenen Mescid-i Nebevî, Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'dan sonra, İslam dünyasının ikinci en kutsal mescidi kabul ediliyor.

Kutsal mekanda, Hz. Muhammed'in yanı sıra Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in de kabirleri bulunuyor.

"HZ. MUHAMMED'İN MEZARINI YIKILMAKTAN ATATÜRK KURTARMIŞTI"

"MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN HENÜZ TEPKİ YOK"
Peygamber Mescidi'ndeki çalışmaların bu yılki Hac dönemi biter bitmez, yani Kasım sonundan itibaren başlaması planlanıyor. Buna karşın, Müslüman aleminden henüz bir tepki gelmiş değil.

Mescid-i Nebevî, yeniden inşasının ardından 1.6 milyon kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük binası olacak.

Suudiler, her yıl ziyaretçi akınına uğrayan kutsal mekanın genişletilmeye ihtiyacının olduğunu söyleyerek projeyi savunuyor, ama inşaat çalışmalarının caminin çevresine ve en eskisi 7'nci yüzyıldan kalma tarihi yapılara etkisinin ne olacağı hakkında bir açıklama yapılmıyor.

"HZ. MUHAMMED'İN MEZARINI YIKILMAKTAN ATATÜRK KURTARMIŞTI"
AK Parti eski Milletvekili Prof. Nevzat Yalçıntaş, Suudilerin Hz. Muhammed'in mezarının yıkılmasına yönelik 1926 yılındaki teşebbüsünü 2008 yılında gündeme getirmişti.

Yalçıntaş, Kanal D'de yayınlanan Abbas Güçlü'yle Genç Bakış programında şunları söylemişti:

"Suudi Arabistan sınırları içindeki tüm mezarlıkları yıkıyorlardı. Atatürk sıranın Hz. Muhammed’in kabrine geldiğini öğrenince bir telgraf çekerek, ‘Eğer bir tek taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim’ demişti. Bunun üzerine Suudiler Hz. Muhammed’in kabrine dokunamamıştı. Ama bu telgraf yok edildi.”

TARİHİ ESERLERİN YÜZDE 95'İ YIKILDI
Washington merkezli düşünce kuruluşu Gulf Institute'a göre, son 20 yıl içerisinde, Mekke ve Medine'de bulunan tarihi eserlerin yüzde 95'i yıkıldı ve yerine yeni binalar yapıldı.

Suudiler, kutsal kent Mekke'de 2002 yılında Osmanlı döneminde Kabe'yi korumak amacıyla inşa edilen Ecyad Kalesi'ni yıkarak, yerine lüks oteller yaptı. Mekke'de inşa edilen "Jabal Ömer Kompleksi"nde 520 restorant ve 4 bin 360 dükkan bulunuyor.

"AMAÇ DAHA ÇOK PARA KAZANMAK"
İslami Mirası Araştırma Vakfı Başkanı Dr. İrfan el Alevi, Russia Today'e yaptığı açıklamada, tarihi eserleri yıkarak gerçekleştirilen bu tür projelerin amacının, "zengin elit hacılardan çok para kazanmak" olduğunu söyledi

Vakıf Başkanı, Hac ibadetinin, "Yoksul hacıların karşılayamayacağı kadar pahalı" hale geleceğini belirtti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle