HSBC 370 bin müşterisinin bilgilerini kaybetti

HSBC 370 bin müşterisinin bilgilerini kaybetti

İngiltere'nin bankacılık devi HSBC, 370 bin müşterisinin bilgilerini içeren bilgisayar disketini kaybetti.

Haberin Devamı

Dünyanın en büyük şirketi HSBC'den yapılan açıklamada, kaybolan bilgisayar disketinde, yaşam sigortası poliçelerini bankada tutan 370 bin kişinin adları, doğum tarihleri ve sigorta teminatı bilgileri bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, kaybolan diskette adres ve banka hesapları bilgileri bulunmaması nedeniyle disketin yasa dışı bir işlem için kullanılması halinde bunun çok sınırlı olacağı ifade edildi.

Şifre korumalı veri disketinin, Şubat ayı başında HSBC'nin Southampton kentindeki bürosundan İngiliz Posta İdaresi (Royal Mail) kuryesiyle reasürans (sigorta şirketlerini sigortalayan şirket) şirketi “Swiss RE”ye gönderildikten sonra kaybolduğu kaydedildi.

Disketin seyahatin hangi aşamasında kaybolduğunun bilinmediği, normalde bu tür bilgilerin güvenli bir linkle geçildiği, ancak disketin gönderildiği gün bu linkin çalışmadığı bildirildi.

HSBC, konuyla ilgili olarak güvenlik ihlallerini soruşturmakla yetkili Mali Hizmetler İdaresi'ni (FSA) bilgilendirdi. FSA ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

HSBC güvenliği ihmalden suçlu bulunursa, para cezasıyla karşılaşabilecek.

FSA, geçen yıl Aralık ayında, İngiltere'nin en büyük yaşam sigortası şirketlerinden olan Norwich Union Life'ı, müşterilerini dolandırıcılık riskine maruz bıraktığı gerekçesiyle 1,25 milyon İngiliz Sterlini para cezasına çarptırmıştı.

ÖZÜR DİLİYORUZ

Haberin Devamı

Öte yandan HSBC'den yapılan diğer açıklamada, kaybolan veri diskinde hiçbir HSBC  müşterisinin adresi ya da banka hesap bilgilerinin yer almadığını, bu  nedenle müşteri güvenliği açısından bir risk içermediğini bildirildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Özel şifre korumalı veri diskinde hiçbir HSBC müşterisinin adresi ya  da banka hesap bilgileri yer almamaktadır. Bu nedenle, müşteri güvenliği  açısından bir risk içermemektedir.

Her şeye rağmen HSBC, hayat sigortası yaptırmış olan müşterilerinden bu  olay nedeniyle özür dilemektedir. Çok yakın bir zaman içerisinde, her  bir müşteriyle birebir irtibata geçilecektir. FSA'ya (Financial Services  Authority-Finansal Servisler Merci) bilgi verilmiş ve konuyla ilgili  kapsamlı soruşturma da son hızla yürütülmektedir.”

Haberle ilgili daha fazlası: