HDP'li Kürkçü: Olay çatışma değil. Tahir Elçi doğrudan hedef alındı

Güncelleme Tarihi:

HDPli Kürkçü: Olay çatışma değil. Tahir Elçi doğrudan hedef alındı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 28, 2015 13:58

HDP, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine "şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz" diyerek tepki gösterdi. HDK Eş Başkanı ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini "siyasi cinayet" olarak nitelendirdi.

Haberin Devamı

HDP tarafından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi;

"Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin, basın açıklaması yaptığı sırada bir suikast yoluyla katledilmesini şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz.
Tahir Elçi, Özel Harekat Timlerinin, Sur ilçesinde halka yönelik saldırıyı yapanların tahrip ettikleri 1500 yılında yapılmış olan 4 Ayaklı Minare’nin bir insanlık mirası olduğunu anlatırken katledildi.


'HEDEF İLAN EDİLMİŞTİ'
Diyarbakır ve Türkiye halkları bir akil insanı, bir hukuk insanını, adalet ve barış için, eşitlik ve özgürlük için yılmadan mücadele eden çok değerli bir insanı yitirdi. Tahir Elçi’ye Allah’tan rahmet, ailesine, tüm yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı diliyoruz.

Tahir Elçi, AKP iktidarı tarafından, onların medyası aracılığıyla hedef ilan edilen bir kişi oldu ve hakkında linç kampanyası yürütüldü. Saray’ın ve iktidarın oyuncağı haline gelmiş olan kimi yargı mensupları Elçi’yi gözaltına alıp tutuklamaya çalıştılar ve bundan hukuk adına zerre kadar utanç duymadılar. Elçi’nin fikirleri ve mücadelesi ile baş edemeyen insanlık düşmanları onu öldürerek susturmayı seçtiler.

Haberin Devamı

Saray ve AKP hükümetlerinin savaş politikaları, kullandıkları devlet şiddeti, saldırgan dilleri ve üslupları, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen keyfi, hukuk ve insanlık dışı sokağa çıkma yasakları, sivillere yönelik saldırı ve katliamlar, Suriye'deki iç savaşta El Kaide türevi IŞİD ve benzeri örgütlerin destekçisi olma politikaları bu suikastın nedenlerindendir.

'BAĞLANTILARI ORTAYA ÇIKARILSIN'
Bu alçakça saldırının sorumluları ve bunların bağlantıları acilen ortaya çıkartılmalıdır.

Planlı bir suikastla Tahir Elçi’nin şahsında hukuk ve adalet mücadelesi hedef alındı. Hukuk ve adalet mücadelesini Tahir Elçi’nin bıraktığı yerden sürdürecek binlerce Tahir Elçi bugünden tezi yok, çalışmalarına devam edecek. Eşitlik, adalet, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi verenleri tutuklasanız da, vurdursanız da sonuç alamayacaksınız. Uğursuz planlarınız asla başarıyla sonuçlanmayacak.

Bu suikast karşısında Türkiye’nin tüm demokrasi ve barış güçlerini, vicdan sahibi yurttaşlarını, meslek örgütlerini ve sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partilerini seslerini yükseltmeye, demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyoruz."

ELÇİ DOĞRUDAN HEDEF ALINDI
HDK Eş Başkanı ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini "siyasi cinayet" olarak nitelendirdi. 

Haberin Devamı

Tahir Elçi'nin "bir çatışmanın ortasında kalmadığını, hedef alınarak öldürüldüğünü" söyleyen Kürkçü, cinayetin faili olarak da "gladyo"yu işaret etti.

 

Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "PKK konusunda devletin hoşuna gitmeyen sözlerinden beri Tahir Elçi'nin hedef alındığını biliyorduk. Ancak bu kadar ölümcül bir saldırıya hedef olacağını doğrusu tahmin edemiyorduk hiçbirimiz" diyen Kürkçü, şöyle devam etti;
"Saldırının oluş şekli, tüm görgü tanıklarının anlattığı uyarınca, bir çatışmanın ortasında kalarak hayatını kaybetmedi. Görgü tanıkları, yaklaşan bir saldırganın hedef alarak Tahir Elçi'yi vurduğunu gösteriyor. Bu, tıpkı Hrant Dink suikasti gibi bir suikasttir. Siyasi cinayetlerin son halkası olmuştur" dedi.

Haberin Devamı

BARO BAŞKANLARI DİYARBAKIR'A GİDİYOR

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi üzerine, tüm baro başkanlarını Diyarbakır'a çağırdı.

Kendisi de TBB Yönetim Kurulu ile birlikte Diyarbakır'a yola çıkan Feyzioğlu, "Bu alçak saldırı, sadece kardeşimiz Tahir'e değil, tüm Türkiye'ye yapıldı" dedi.

HDPli Kürkçü: Olay çatışma değil. Tahir Elçi doğrudan hedef alındı

"BİRLİĞİMİZİ BOZAMAYACAKLAR..."

Saldırının arkasında kimin olduğunu bilmediklerini, ancak hedefin Türkiye'nin birliği olduğunu söyleyen Feyzioğlu, şöyle konuştu:

"Bu saldırının arkasında kim vardır bunu bilmiyoruz. Ama hedef birliğimiz, kardeşliğimizdir.

Haberin Devamı

O yüzden bugün hepimiz tek vücut olarak bu alçak saldırı karşısında saf tutmak zorundayız. Bu amaçla, derhal ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla Diyarbakır'a gidiyoruz.

Bütün baro başkanlarımıza da çağrı çıkardık. Onlar da gelecekler.

Hem kardeşimizi defnedeceğiz, hem de tüm dünyaya biriz beraberiz bizi adalet mücadelesinden hiç kimse çeviremez diyeceğiz."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!