'Hava sahamızı Türk uçaklarına açık tutmayı umuyoruz'

Güncelleme Tarihi:

Hava sahamızı Türk uçaklarına açık tutmayı umuyoruz
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2012 18:00

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, Ankara Esenboğa Havalimanı’na indirilen Suriye Havayolları uçağıyla ilgili açıklamasında, Suriye hava sahasının Türk uçaklarına açık olduğunu belirtirken, uçağın Rus gümrüğünde kontrol edildiğini ve Ankara’nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürdü.

Haberin Devamı

A Haber televizyonuna özel açıklamalarda bulunan Makdissi, “Türk hükümetinin bu tutumundan üzüntü duyuyoruz. Bu bir sivil uçak ve yasa dışı herhangi bir ekipman veya herhangi bir silah taşımıyordu. Uçağın inmeye zorlanmasına gerçekten şoke olduk. Özellikle pilotun rotayı değiştirme çağrılarına olumlu cevap verdiğini de varsayarsak. Uçağın indirilmesini meşrulaştıracak bir şey yok, çünkü pilot çağrılara olumlu yanıt veriyordu. Bu, sivil havacılık konvansiyonlarının, özellikle de Chicago Konvansiyonu’nun açık bir ihlalidir. Gerçekten üzüntü verici bir tutum. Türk hükümetinin bu tutumu yüzünden ilişkilerin kötüleşmesi gerçekten şok edici” diye konuştu.

Makdissi, “Bu olayla ilgili Türk yetkililerle temas kurdunuz mu?” sorusu üzerine ise “Hayır, daha değil, şimdilik sadece basına yansıyan açıklamaları duyduk. Böylesi tutumdan ziyade bir iletişim kanalının açılmasının daha yararlı olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

"HAVA SAHASINI AÇIK TUTMAYI UMUYORUZ"
Türkiye’nin Suriye uçaklarını indirmeyi sürdürmesi durumunda nasıl bir yanıt vereceklerinin sorulması üzerine ise Makdissi, lojistik meselelerinden sorumlu Ulaştırma Bakanlığı adına yanıt veremeyeceğini ancak hava sahasını açık tutmayı umduklarını belirtti.

Suriye Dışişleri Sözcüsü, “Umarım durum düzelir ve siyasi amaçlar uğruna böyle hareketler gerçekleşmez. Türkiye hakkında kötü bir niyetimiz yok. Türkiye ile gerçekten iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz. Bu yüzden de Türk hükümetinin tutumundan üzüntü duyduğumuzu söylüyoruz” dedi.

"UÇAKTA SİLAH YOKTUR"
Uçağın taşıdığı kargonun açıkça ve yasalara uygun olarak kargo beyannamesinde bildirildiğini de vurgulayan Makdissi, “Suriye'ye doğru yol almadan önce gümrük yetkililerince kontrol edilmişti. Suriye Arap Havayolları’nın uluslararası sicili çok temizdir. Türkiye'nin ithamlarına cevaben söylersek, bunlar için asla sivil havacılığı kullanmayız. Tüm bu suçlamalar yanlış ve temelsizdir. Bu uçakta silah yoktur” diye konuştu.

Makdissi’ye Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın, “Suriye Türkiye’den elektrik almayı durdurdu” sözleri de soruldu. Suriye’li diplomat, “Bunun doğru olduğundan emin değilim, ben Dışişleri Bakanlığı sözcüsüyüm, o yüzden bu konuyu ilgili bakanlıkla görüşmem lazım. Bilmediğim bir konu hakkında yorum yapamam” yanıtını verdi.

Haberin Devamı

Türk basınında bazı kanallarda yer alan “Suriye de bir Türk ticari uçağını indirdi” iddialarını da cevaplayan Makdissi, “Bu doğru değildir. Bu iddiayı yalanlayan bir açıklama yayınladık. Bu iddia doğru değildir, hiçbir uçağı indirmedik. Suriye Hava Kuvvetlerinin Beyrut'tan havalanan bir Türk kargo uçağını indirdiklerine dair iddialar atıldı. Bunlar doğru değil. Bu iddialar, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkileri daha da kötüleştirmek amacıyla yürütülen kampanyanın bir parçasıdır” ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!