Haluk Görgün: Simülasyon teknolojileri dünyada artan bir önem kazandı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Nisan 26, 2024 18:44

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni nesil simülatör üretim, eğitim ve test merkezinin açılışına katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, "Son yıllarda simülasyon teknolojileri dünyada artan bir önem kazandı. Askeri simülatör ve eğitim sistemleri, pazar büyüklüğü 2022 yılında 9,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiş olup, bu rakamın 2027 yılına kadar yıllık bileşik yüzde 5,6 oranında büyüyerek 12,2 milyar dolar seviyesine ulaşması öngörülmektedir" dedi.

Haberin Devamı

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yeni nesil simülatör üretim, eğitim ve test merkezinin açılışına katıldı.

 

"BÖLGEDE 20 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK"

Görgün, test merkezinin küçük ve orta ölçekli işletmelerin sektöre daha çok dahil edilebilmesi amacıyla kurulduğunu belirterek, "Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin 1'inci etabı için çalışmalar, 2017 yılının son çeyreği ile başladı. Bugün, 1'inci etabımızda fiili üretime geçen firma sayısı 43 olup, firmalarımız toplam 253 bin metrekare kapalı alanda üretim faaliyetlerini yürütmektedir. Buna ilaveten inşaat faaliyeti aktif olarak devam eden 74 firmamız bulunmaktadır. Yine bugün itibari ile 2 bin 200 kişiye istihdam sağlanmakta olan OSB'mizde inşaatı devam eden sanayicilerimizin de faaliyete geçmesi ile birlikte istihdam sayısının 7 bin 500 olacağını öngörmekteyiz. OSB'mizin her iki etabının da faaliyete geçmesi ile birlikte bölgemiz toplam alanı 700 hektar seviyelerine ulaşacak. Yapılacak toplam yatırım tutarı 3 milyar dolar olacak ve bölgede 20 bin kişiye istihdam sağlanacaktır" diye konuştu.

Haberin Devamı

Haluk Görgün: Simülasyon teknolojileri dünyada artan bir önem kazandı

'ASKERİ VE SİVİL AMAÇLI EĞİTİM SİMÜLATÖRLERİ ÜRETİLECEK'

Son yıllarda simülasyon teknolojilerinin dünyada artan bir önem kazandığının altını çizen Görgün, simülasyon teknolojilerinin NATO bünyesinde de kritik teknoloji olarak kabul edildiğini kaydederek, "Askeri simülatör ve eğitim sistemleri pazar büyüklüğü 2022 yılında 9,2 milyar olarak gerçekleşmiş olup, bu rakamın 2027 yılına kadar yıllık bileşik yüzde 5,6 oranında büyüyerek 12,2 milyar dolar seviyesine ulaşması öngörülmektedir. Başkanlığımız tarafından Simsoft firmamıza sağlanan kredi desteği ile bugün açılışını gerçekleştireceğimiz 'SİMMER- Yeni Nesil Simülatör Üretim, Eğitim ve Test Merkezi'nde hava, kara ve deniz platformlarına yönelik askeri ve sivil amaçlı eğitim simülatörlerinin üretimi, donanım entegrasyonu, araştırma ve test faaliyetleri yapılacaktır. Kurulan üretim hattı üzerinde, büyüklüklerine ve tiplerine bağlı olarak 10 adet simülatörün üretimi ve entegrasyonu eş zamanlı olarak yapılabilecektir. Simülatör sistemlerinde yer alan farklı kapasitelerde ve farklı serbestlik derecelerine sahip hareket sistemlerinin tasarım, üretim, entegrasyon ve test işlemleri gerçekleştirilebilecek, özgün yazılım çözümlerinin yanında, donanım ve elektromekanik sistemlerin geliştirilmesi ve üretimi de yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Haluk Görgün: Simülasyon teknolojileri dünyada artan bir önem kazandı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!