Halep'te Esad yanlısının kafasını kestiler

Güncelleme Tarihi:

Halepte Esad yanlısının kafasını kestiler
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 13, 2012 12:02

Suriye'de çatışmalar şiddetlenirken, doktorlar, işçiler, belediye çalışanları ve mühendisler de hedef haline geldi. Özel hedef ise gazeteciler... Çoğu zaman bu hedeflerin öldürüldüğü belirtilirken, muhaliflerin çektikleri infaz videoları kanları donduruyor.

Haberin Devamı

Muhalifler son olarak Halep'te Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı bir kişiyi boğazını keserek öldürdü ve infazın saniye saniye kaydederek video paylaşım sitelerine yüklediler. Talihsiz kurbanın adı ve mesleği ise bilinmiyor.

Rusya'nın İngilizce yayın yapan televizyonu Russia Today'in Şam temsilcisi Oksana Boyko'nun bildirdiğine göre, Suriye'de artık öğretmenler, doktorlar, belediye işçileri ve gazeteciler de hedef alınıyor.

SURİYE'DE KORKUNÇ İNFAZ / WEB TV

Suriye'nin en ünlü sivil pilotlarından Faris Safi de bu kurbanlardan yalnızca biri.

Geçtiğimiz hafta, Humus'ta bulunan Cender Enerji Tesisleri'nin şantiyesi saldırıya uğramış ve 16 işçi katledilmişti. Londra merkezli ve muhalefet yanlısı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bu katliamın silahlı muhalif gruplar tarafından gerçekleştirildiğini doğrulamıştı.

Haberin Devamı

GAZETECİLERE SALDIRI

Savaşın giderek kızıştığı ülkede gazeteciler de hedef haline geliyor.

/images/100/0x0/55eafa70f018fbb8f8a30830

Son olarak El İhbariye televizyonunun dört kişilik bir ekibi Şam'a 10 kilometre uzaklıkta bulunan El Tal bölgesinde kaçırıldı. Muhalifler tarafından kaydedilen görüntülerde üç kişi olduğu gözlemlenen ekibin üyesi kamereman Hatem Ebu Yahya'nın öldüğü belirtiliyor. AP'ye konuşan muhalifler, kameremanın ölüm nedeninin ordunun bombardımanı olduğunu ileri sürdü.

Kadın muhabir Yara Abbas'ın da tesettüre sokulduğu görüntülerde muhalifler gazetecileri serbest bırakmak için taleplerini dile getiriyor.

EL İHBARİYE HEDEFTE

El İhbariye kanalının Şam'daki merkezi Temmuz ayında El Nusra Cephesi adlı örgüt tarafından saldırıya uğramış ve üç kanal çalışanı üç gazeteci ile dört güvenlik görevlisi öldürülmüştü.

Saldırıyı düzenleyen örgüt, Haziran ayında kaçırdıkları Suriye Devlet Televizyonu'nun sunucusu Muhammed El Said'i de infaz ettiklerini açıklamıştı.

Devlet televizyonunun Şam ofisi de 6 Ağustos'ta bombalı saldırıya uğradı ve üç gazeteci yaralanmıştı.

Haberin Devamı

Hafta sonu Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'nın iç haberler şefi Ali Abbas da Şam'daki evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Suriye krizinde etkili olan televizyon kanallarından El Arabiya’nın Şam’daki muhabiri Beraa Yusuf el-Buşi ise dün haber kovalamaya gittiği El-Tal semtindeki patlama sırasında can verdi. Suriye Ordusu’ndan firar eden El-Buşi, bir süredir gazeteci olarak görev yapıyordu.

MUHALİFLERE GÖRE ORDUDAN BETERLER

İnfazları gerçekleştiren muhalif gruplar, gazetecilerin ordudan daha etkili olduğunu ve eylemlerinin "basına yönelik saldırı" olmadığını iddi ediyorlar.

Ancak Sınır Tanımayan Gazeteciler, Suriye'de taraflara gazetecileri hedef almamaları için çağrıda bulundu.

Haberin Devamı

Örgütün açıklamasında gazetecilere yapılan saldırılar kınandı.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!