Grip ABD'yi vuruyor

ABD'de başlayan grip salgınının, hızla yayıldığı özelikle Colorado, Pennsylvania, Teksas ve Washington'da etkili olduğu ve bazı eyaletlerde aşı sıkıntısı baş gösterdiği bildirildi.

Haberin Devamı

Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) Başkanı Dr. Julie Geberding, NBC kanalının ''Bugün'' programında yaptığı açıklamada, ''salgının yavaşlamadan bir süre daha devam edeceğine'' dikkati çekti.

CDC yetkilileri, salgının Amerika'nın 13 eyaletinde etkili olduğunu belirtiyorlar. Bu eyaletler  arasında Colorado, Pennsylvania, Teksas ve Washington önde geliyor. Colorado'da günde en az 100 kişinin grip şikayetiyle hastaneye başvurduğu kaydedildi.

İnsanların aşı olmaya koşmaları yüzünden bazı eyaletlerde aşı sıkıntısı baş gösterdiği bildiriliyor.
   
AŞI KALMADI
   
Grip aşısı üreten 3 büyük Amerikan kuruluşu Aventis Pasteur, Chiron ve Evans Vaccine firmaları,  ''ürettikleri 83.4 milyon doz aşının tamamını dağıttıklarını ve ellerinde başka aşı kalmadığını '' açıkladılar. Grip aşısı üretmek 4 aylık zaman gerektirdiğinden Amerikan firmalarının bu yıl başka aşı üretmelerinin söz konusu olmadığı ifade edildi.

CDC Başkanı Dr. Geberding, ''Özellikle 65 yaş üstü kişilerle 6-24 aylık çocukların mutlaka aşı  olmaları gerektiğine'' de değindi, ''bu grupta bulunanların riskli kişiler olduklarını'' ifade  etti.

Haberin Devamı

Doktorlar, aşı bulamayan 49 yaşın altındaki kişilere ''Flumist'' adlı burun spreyini  kullanmalarını tavsiye ediyorlar. Ancak bu spreyinaşıya oranla çok pahalı olduğu bildirildi.

Haberle ilgili daha fazlası: