Gerçek Ünzile

Gerçek Ünzile

Aysel Gürel’in yazdığı, Sezen Aksu’nun gönüllere işlediği ‘Ünzile’ şarkısının ‘acı gerçeği’, bir davada ortaya çıktı. Öz kızını öldürmekten yargılanan babanın, 17 yaşındaki ‘Sefariye’ye, otlatmaya götürdüğü koyunlardan 8’ini kaybettiği için kahvaltıda tek kurşun sıktığı anlaşıldı.

Haberin Devamı

AİLE bireylerinin örtbas etmek istedikleri cinayeti, savcı Mustafa Şahin çözdü. Akyurt’ta 31 Ağustos 2012’de meydana gelen olayın ilk duruşması, önceki gün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Dava dosyasına göre olay şöyle gelişti:

‘BABA BENİ VURDUN!’

Ailenin 5 çocuğundan biri olan Sefariye Ateş, koyunları otlatmaya götürdü. Akşam yapılan sayımda, koyunlardan 8’inin eksik olduğu fark edildi. Aile, sabaha kadar arasa da koyunları bulamadı. Sinirlenen baba Şevket Ateş, kahvaltıda kızını koyunları nişanlısına vermekle suçladı ve “Sana iki gün mühlet, koyunları getirmezsen sana iki kurşun vereceğim” diye tehdit etti. Bu tehdide karşı gülümseyen Sefariye’ye sinirlenen baba Ateş, “Sen kime gülüyorsun” diyerek aile bireylerinin gözü önünde kızına bir el ateş etti. Genç kız, sadece “Baba beni vurdun!” diyebildi. Genç kız, hastanede can verdi, jandarmaya teslim olan baba Ateş ise tutuklandı.

AİLE ‘KAPATACAKTI’

Haberin Devamı

Aile bireyleri, savcılık ifadelerinde, önce Sefari-ye’nin silahla oynarken kendisini vurduğunu, daha sonra olayın kaza sonucu meydana geldiğini anlattı. Bunun üzerine savcı Şahin soruşturmayı derinleştirdi. Cezaevinde yaptığı görüşme kayıtlarını inceleyen savcılık, baba Ateş’in tanıkları nasıl ifade vermeleri gerektiği konusunda yönlendirdiğini belirledi. Yeniden ifadesi alınan kardeşler Rukiye Ateş, Atakan Ateş, Aslı Koçak, Leyla Ateş ile anne Kamile Ateş, baba Şahin’in yoğun tehditleriyle bu şekilde ifade verdiklerini kaydetti. Aile bireyleri, Sefariye’nin koyunları kaybettiği için babası tarafından vurulduğunu anlattı.

MAHKEMEDE ‘ŞAŞTILAR’

Olayı açığa çıkaran savcı Mustafa Şahin, baba Şevket Ateş hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla dava açtı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen ilk duruşmada sanık Şevket Ateş, olayın ‘kaza’ olduğunu savundu. Tanık aile bireyleri de savcılık ifadelerini geri çekerek, baba Ateş’in kaza iddiasını tekrarladı. Mahkeme, Rukiye Ateş hakkında yalancı tanıklık yapmaktan suç duyurusunda bulundu.

SEZEN AKSU’NUN ŞARKISI GERÇEK OLDU

/images/100/0x0/55eb462af018fbb8f8b696e4

OLAY, sözleri Aysel Gürel, müziği Onno Tunç’a ait, Sezen Aksu’nun seslendirdiği ‘Ünzile’ şarkısını hatırlattı. Parçada, beş kardeş olan ‘Ünzile’ adlı kızın koyun karşılığı 8’inde evlendirilmesi, 12’sinde anne olması anlatılıyor. Şarkının bir bölümünde, “Ünzile kaç koyun ediyor” diye soruluyor.

ÜNZİLE

Haberin Devamı

Ünzile insan dölü
On kardeş beşi ölü
Büyüdükçe ufak
Ve gelir de görücü

İnci gibi dişi
Görücü bilir işi
Söğüdüm ağlar gider
Olur hatun kişi

Varmadan sekizine
Ergin oldu Ünzile
Hem çocuk,hem de kadın
Onikisinde ana
Bir gül gibi al ve narin
Bir su gibi saydam ve sakin
Susar kadın ünzile

Yağmuru kim döküyor
Ünzile kaç koyun ediyor
Dayaktan uslanalı hiçbirşey sormuyor
Yağmuru kim döküyor
Ünzile kaç koyun ediyor

Haberle ilgili daha fazlası: