Gebze'de Disk'ten kıdem tazminatı için 7 bin kişilik yürüyüş

Güncelleme Tarihi:

Gebzede Diskten kıdem tazminatı için 7 bin kişilik yürüyüş
Oluşturulma Tarihi: Kasım 04, 2013 19:28

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde DİSK temsilciliği tarafından düzenlenen ve yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, hükümete ’Kıdem tazminatına dokunma’ mesajı verildi. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, hükümetin, işverenlerin talepleri doğrultusunda kıdem tazminatlarını gaspı etme hazırlığında olduğunu savunarak, "Hak gaspının engellenmesi için sokaklarda olacağız" dedi.

Haberin Devamı

DİSK Temsilciler Kurulu’nun Birleşik Metal- İş Sendikası Gebze Şubesi’ndeki toplantının sonrasında DİSK’e bağlı sendikaların başkan, sendika üyeleri ve işçiler ’Köleliğe Karşı Diren İşçi’ sloganıyla yürüyüş yaptı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımıyla yaklaşık 7 bine yakın kişi Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şubesi önünden Eskiçarşı istikameti boyunca ellerinde flama ve bayraklarla slogan atarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

GEBZE'DE 7 BİN KİŞİLİK YÜRÜYÜŞ / FOTO-GALERİ

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı basın açıklamasında kazanılmış haklarını koruyacaklarını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Hükümetten ve işverenlerden gelen dayatmaların işçilerin kazanılmış tüm haklarını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Konfederasyon bu oyuna rıza göstermeyecektir , kazanılmış hakkı korumakla yetinmeyerek bunun kavgasını vereceğiz. Kıdem tazminatı işverenlerin patronların ödemesi gereken bir haktır. Devletin görevi işçilerin kıdem tazminatını ortadan kaldırmak değil, işçinin emeğinin hakkının verilmesine destek olmaktır."

Haberin Devamı

"Eğer alın terimizin pazarlığı yapılıyorsa bize düşen görev sokağa inmektir" DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz sözümüzü sokakta söylemeye devam edeceğiz. Türkiye’nin her köşesinde haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hükümet çeşitli yasa taslakları hazırlıyor. Ancak kıdem tazminatıyla ilgili bir belgeye bugüne kadar bize iletemedi. Bu bugünkü hükümetin içine düştüğü durumu gösteriyor. Hak gaspı geleceğimiz için kabul edilemez. Bizler sokaklarda iş yerlerimizde, mahallelerimizde olmaya bu süreci anlatmaya devam edeceğiz. Hep birlikte bu mücadeleyi yükselteceğiz. Sonuna kadar direneceğiz. Bu mücadeleyi hep birlikte dirilteceğiz."

Yürüyüş, konuşmaların ardından sona erdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!