Fikret Başkaya'nın davasına uluslararası izleme

Yazdıkları yazılar nedeniyle yargılanan Fikret Başkaya ve yayıncı Ragıp Zarakolu’na uluslararası sivil toplum örgütlerinden destek geldi.

Haberin Devamı

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN), Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA), Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü üst düzey temsilcileri, yazdıkları yazılar nedeniyle yargılanan Fikret Başkaya ve yayıncı Ragıp Zarakolu’na destek vermek amacıyla Türkiye’ye geliyor.

  

Başkaya’nın Ankara’da, Zarakolu’nun da İstanbul’da yapılacak duruşmalarına destek vermek ve "düşünce suçuna hayır" diyebilmek için katılacak örgüt temsilcileri, aynı ay içinde yapılacak sanatçı Ferhat Tunç ve gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak’ın duruşmalarını da izleyecek.

 

6 ülkeden toplam 14 kişiden oluşan heyet, 1 Mart günü İstanbul Taksim Hill Oteli’nde basın toplantısı düzenleyecek. Ertesi gün Beyoğlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde Ragıp Zarakolu’nun duruşmasına katılacak heyet, daha sonra Fikret Başkaya’nın duruşmasını izlemek üzere Ankara’ya gidecek ve aynı gün Ankara Özgür Üniversite’de izlenimlerine ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

 

Haberin Devamı

DAVA TAKİPLERİ İÇİN KOMİSYON ULUŞTURULACAK

 

"Düşüncü Suçu(!?)na Karşı Girişim"nden yapılan açıklamada, uluslararası kuruluşların bundan sonra da benzeri davalarda çok çabuk harekete geçerek uluslararası kamuoyu yaratmak için komisyon oluşturacağı bildirildi.

 

Açıklamada, "Düşünce suçu davaları böyle sürüp giderse, T.C. devleti, ağzıyla başka şey söylerken eliyle başka şey yaptığı için giderek artan kınamalara ve baskılara muhatap olacak demektir" denildi.

Haberle ilgili daha fazlası: