GeriGündem Festivalde yarışma heyecanı başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Festivalde yarışma heyecanı başladı

''22. Uluslararası İstanbul Film Festivali'' kapsamında düzenlenen ''Uluslararası Altın Lale Ödülü''nü verecek olan jüri İrlandalı ünlü yönetmen Jim Sheridan, ''Ulusal Yarışma''daki dereceyi belirleyecek jüri de yönetmen Tunç Başaran'ın başkanlığında toplanarak çalışmalara başladı.

The Marmara Oteli'nde, jüri üyeleri ve aday filmlerin tanıtımı amacıyla yapılan basın toplantısında, Altın Lale ve Ulusal Yarışma jürilerinin üyeleri, basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.   

Altın Lale Jürisi Başkanı Sheridan, daha önce herhangi bir jüride başkanlık yapmadığını, ancak jüri üyeleriyle başarılı bir çalışma ortaya koyacaklarına inandığını belirterek, bütün filmleri özenle izleyeceklerini ve bu doğrultuda karar vereceklerini söyledi.

''Ödül verilecek filmin seçiminde öncelikle hangi kıstası ön planda tutacağı'' sorusu üzerine Sheridan, şöyle konuştu: ''Film izlerken, sokaktaki herhangi bir insan gibi ben de aldığım hazza bakarım. Bu, öncelikli kıstasım. Jüri üyesi arkadaşlarımla konuştum. Onlar günde 5 film izleyebileceklerini söylediler ama ben böyle düşünmüyorum. Günde 2-3 filmi derinlemesine izleyerek, irdeleyerek kararımızı vereceğiz.''

Sheridan, ''İngiltere ve İrlanda sinemalarında sansürün olup olmadığı''nın sorulması üzerine, ''bu ülkelerde şu anda herhangi bir sansürün söz konusu olmadığını, ancak IRA ile yaşanan düşük yoğunluklusavaş döneminde medyaya karşı küçük de olsa baskıların yaşandığını'' dile getirdi.

Jüri üyesi ABD'li film yapımcısı Catherine Wyler de, ''Film seçiminde öncelikli kıstasım, filmin dürüst, gerçek ve gerçekçi olmasıdır'' diye konuştu.

''ULUSAL YARIŞMA'' JÜRİSİ

Beş kişiden oluşan Ulusal Yarışma Jürisi Başkanı Yönetmen Tunç Başaran da, ''Türk sinemasının son dönemlerde ağırlıklı olarak duygusal temaları işlemeye başlamasına'' ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, sinemanın, içinde bulunduğu çevreden esinlendiğini söyledi.

Başaran, ''İnsan yaşamında duygunun yeri büyüktür ve bunun sinemaya aktarılması kaçınılmazdır. Bu sadece Türk sineması için değil, dünya sineması için de geçerlidir'' dedi.
 
Jüri üyesi Cahit Berkay da, sanat çevresinin sorunlarına değinerek, en büyük sıkıntının telif haklarında yaşandığını, halkın bukonuda çok bilinçsiz olduğunu ve medya organlarının bu konuda daha duyarlı davranmaları gerektiğini kaydetti.

DİĞER JÜRİ ÜYELERİ
 
Altın Lale Ödülü'nü alacak olan filmi seçecek jüride, Sheridan ve Wyler'in yanı sıra, festivalde ''Üç Maria'' adlı filmi gösterilen Brezilyalı sinemacı Aluzio Abranches, ''Çatıların Çocuğu'' ve Sarayın Sessizliği'' gibi filmlere imza atan Tunuslu yapımcı Ahmed Baha EddineAttia, Londra'da yaşayan Türk yönetmen Kutluğ Ataman ve Türk sinemasının sayılı kadın yönetmenlerinden Mahinur Ergun yer alıyor.
 
Başaran'ın başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi ise müzisyen  Cahit Berkay, Türk sinemasının ünlü isimlerinden Sezer Sezin, yurtdışında yapılan Türk filmleri toplu gösterimlerinin küratörü Ecümant Akman ve Londra Film Festivali Sanat Direktörü Sandra Hebron'dan oluşuyor.

Bu arada, Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu'nun da (FIPRESCI), başkanlığını Bulgar eleştirmen Bojidar Manov'un yaptığı veFransa'da yaşayan Gönül Dönmez Kolin, Yunanistan'dan Constantin Terzis, Tunus'tan İkbal Zalila ve Türkiye'den Tül Akbal'dan oluşan birjüriyle festivali izlediği bildirildi.

ÖDÜLE ADAY FİLMLER

Uluslararası Altın Lale Ödülü'ne aday gösterilen filmler de şunlar: Brezilyalı yönetmen Karim Ainouz'un ''Madame Sata'', Tunuslu Riha Behi'nin ''Sihirli Kutu'', İsviçreli Jacob Berger'in ''Babanı Sev'', Meksikalı Carlos Carrera'nın ''Rahip Amaro'nun Günahı'', Rumen Sinisa Dragin'in ''Hergün Tanrı Dudaklarımızdan Öper'', İranlı Bahman Ghobadi'nin ''Annemin Ülkesinin Şarkıları'', İzlandalı  Baltasar Kormakur'un ''Deniz'', Arjantinli Diego Lerman'ın ''Aniden'', Amerikalı Rebecca Miller'in ''Kişisel Sürat'', Bulgar Teddy Moskov'un ''Beyaz Rapsodi'', Boşnak Edin (Dino) Mustafiç'in ''Tekrar'', Çinli Dai Sijie'nin ''Balzac ve Çinli Terzi Kız'' ile Fransız Jean-Pierre Sinapi'nin ''Yaşamak Beni Öldürüyor''. 
 
Ulusal Yarışma'da da yönetmenler Aydın Sayman ve Ümit Cin Güven'in''Sır Çocukları'', Bülent Pelit'in ''Martılar Açken'', Elisabeth Rygaard'ın ''Gönlümdeki Köşk Olmasa'', Handan İpekçi'nin ''Büyük Adam Küçük Aşk'', Mustafa Altıoklar'ın ''O Şimdi Asker'', Nuri Bilge Ceylan'ın ''Uzak'', Ömer Kavur'un ''Karşılaşma'
' ve Yusuf Kurçenli'nin''Gönderilmemiş Mektuplar'' adlı filmleri aday gösterildi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False