Ethem Sarısülük'ün otopsisi tamamlandı

Ethem Sarısülükün otopsisi tamamlandı

Gezi Park’ı eylemlerine destek için yapılan gösterilerde Kızılay Meydanı’nda polis kurşunuyla öldüğü iddia edilen Ethem Sarısülük’ün otopsisi tamamlandı.

Haberin Devamı

Otopsideki ilk sonuçlar, ölümün ateşli silahtan çıkan kurşunun başa saplanması sonucunda meydana geldiğini gösterdi. Kurşunun 9 milimetrelik silahtan çıktığı belirlendi. Mermi çekirdeği, hangi silahtan çıktığının belirlenmesi amacıyla balistik incelemeye gönderildi.

ETHEM'İN KALBİ DE DURDU

Yaklaşık iki saat süren otopsinin ardından Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, “Beyninden mermi çekirdeği çıkmıştır. Bu da savcılığa teslim edilmiştir. Kardeşimin polisin silahından çıkan kurşunla öldüğü kesinleşmiştir. Bunu da bütün millet böyle bilsin. Biz bu acıyı yaşadık, başka gençler yaşamasın diye bunları söylüyoruz” açıklamasını yaptı. Avukat Bayraktar ise “Artık Ethem’in vurulmasıyla ilgili ortada hiçbir şüphe kalmamıştır. Kurşunla öldüğü otopsi ile de belirlendi. Bundan sonra beklentimiz hukukun devreye girerek sorumluların cezalandırılmasıdır” dedi.

İZİN KAVGASI

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve bazı sivil toplum kuruluşları Sarısülük için ortak açıklama yaptı. Açıklamada, “Yoldaşımızı kaybettik ama ağlamayacağız, dik durup, dik yürüyeceğiz. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” denildi. Sendika ve sivil toplum kuruluşları Kızılay Meydanı’nda “Sarısülük’ün vurulduğu yerde anma” için de ortak karar aldı. Bu konuda Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’ne de “Kızılay Meydanı’na Sarısülük’ün cenazesini getirerek saygı duruşunda bulunmak istiyoruz. Anma töreni için güvence veriyoruz, güvenliği biz sağlayacağız. Tüm sorumluluk bizde” denilerek izin için başvuru yapıldı. Ancak Ankara Emniyet Müdürlüğü, “Güvenlik açısında böyle bir izin verilemez” yanıtını verdi.

Sendika ve sivil toplum kuruluşları ısrarlarını devam ettirirken görüşmelerde de devam ediyor.

CEMEVİNDE TÖREN

Sarısülük’ün cenaze törenine ilişkin açıklama da yapıldı. Açıklamaya göre yarın saat 12.00’de cemevinde tören düzenlenecek. Sarısülük’ün cenazesi hazırlanan özel soğutmalı araç ile saat 12.30’da Kızılay Meydanı’na götürülecek. Törene katılanlar, Kızılay’dan Sıhhıye’ye kadar yürümeyi planlıyor. Cenaze buradan önce Batıkent’teki cemevi yakınında bulunan baba evine, sonra da toprağa verilmek üzere Çorum Sungurlu Beylice Köyü’ne götürülecek.

ETHEM SARISÜLÜK HAYATINI KAYBETTİ
Haberle ilgili daha fazlası: