GeriGündem Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödemeleri ne zaman yapılacak? Gözler resmi açıklamada!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödemeleri ne zaman yapılacak? Gözler resmi açıklamada!

Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödemeleri ne zaman yapılacak? Gözler resmi açıklamada!

Gelir kaybı ve kira desteği ödeme tarihi, binlerce esnafın gündeminde yer alıyor. Başvuru işlemlerini tamamlayan vatandaşlar ödemelerin yapılacağı tarihle ilgili açıklamaya odaklandı. Pandemi dolayısıyla olumsuzluklarla karşılaşan esnaflara verilen hibe ve kira desteği, değerlendirmelerin tamamlanmasıyla birlikte hesaplara yatırılacak. Başvuru yapamayan esnaflar ise işlemlerini 31 Mart 2021 tarihine kadar gerçekleştirebilecek. İşte, esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödeme tarihiyle ilgili bilgiler.

Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödemelerinde, başvuru süreci 31 Mart 2021'e kadar uzatıldı. Daha önceden başvurularını e devlet üzerinden yapan vatandaşlar ise gelir kaybı desteklerini 20 Ocak'ta almıştı. Kira destekleri de Ticaret Bakanlığı tarafından 27 Ocak'ta hesaplara yatırılmıştı. Bu ayın ödeme tarihleri ise henüz açıklanmadı. 

ESNAF GELİR VE KİRA DESTEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Esnafa verilecek olan hibe ve kira desteği için sonuçlar E-Devlet üzerinden açıklanacak. Başvurularını daha önce yapan vatandaşlar 20 Ocak ve 27 Ocak'a ödemelerini aldı. Bu vatandaşlar için şubat ayı ödeme tarihi henüz açıklanmadı. Bakan Pekcan'ın ilerleyen günlerde ikinci ödemelerle ilgili açıklanma yapması bekleniyor.

Öte yandan başvuruları devam edenlerin ise sonuçlarının ise 15 gün içerisinde neticelenmesi ön görülüyor.

Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödemeleri ne zaman yapılacak Gözler resmi açıklamada

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Kira desteği başvuruları ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan geçtiğimiz günlerde açıklama yaptı. Açıklamada Pekcan, gelir kaybı ve kira yardımı için başvuru yapamayan esnaflar için 31 Mart 2021 tarihine kadar süre tanındığını bildirdi.

Bakan Pekcan'ın açıklaması şöyle:

Bakanlığımıza ulaşan talepler üzerine esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerine yönelik kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı sağlıyoruz.

Buna göre destekten yararlanma şartlarını taşıyan fakat başvuruda bulunmayan esnaflarımız, başvurularını bugünden itibaren 31 Mart 2021 saat 23:59’a kadar e-devlet üzerinden yapabilecektir. Hayırlı olsun.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kira yardımları büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde ise aylık 500 lira olacak ve 3 ay boyunca ödenecek.

İşyeri kira bedeli kira desteğinin altında olması durumunda işyeri kira bedeli kadar kira desteği verilecek.

Şartların sağlanması durumunda gelir kaybı ile kira desteğinden aynı anda yararlanılabilecek.

Destek kapsamına giren birden fazla işletmesi olanlara vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden sadece 1 kez destek yapılacak. Kira ödemesi yapılan birden fazla iş yeri bulunması halinde sadece 1 iş yeri için kira desteği sağlanacak.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False