GeriGündem Ermenistan maçına planörlü eylem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermenistan maçına planörlü eylem

Dünün en çok konuşulan konularından biri Ermenistan maçının skorundan çok stada alınmayan Azeri bayraklarıydı. Polis stada Azeri bayrağının sokulmasını engelleyince öyle bir eylem planı yapıldı ki az daha uluslararası bir kriz çıkacaktı. Ancak 11 Eylül benzeri yöntemlerle hazırlıkları yapılan eylem son anda önlendi. Planörle protesto yapmak isteyen 4 kişi gözaltına alındı.

STATTAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

Maç öncesi olaylar çıktı 

Türkiye, Dünya Kupası finallerine katılma umudunu kaybedince Ermenistan maçı siyasi bir olaya dönüştü. İki ülke arasındaki buzların erimesinin kanıtı olarak görülen maçın Azerilere ihanet olarak görenlerin sayısı da az değil.
Bu gerilimden endişe duyan FIFA bile Azeri bayraklarının stada sokulmasını yasakladı. Yasakların her zaman daha fazla motive ettiği Türk halkı ise stadın dışında ellerinde Türk ve Azeri bayraklarıyla saatler önce yerini aldı. Seyyar satıcılar bile binlerce Azeri bayrağını hazır etmişti.

Bir ara polis ile içeri Azeri bayrakları sokmak isteyen taraftarlar arasında arbede bile çıktı.
Ancak Türkiye, uluslararası bir krizin eşiğinden dönüldüğünü bugün Taha Akyol'un yazından öğrendi.
İşte Akyol'un kaleminden ilginç Azeri bayrağı eylemi ve nasıl engellendiği:

"Şehir sakin ve olgun. Hiç öyle gergin bir ortam yok. Sadece "MHP'liler protesto eylemi yapacakmış" diye bir laf dolaşıyor. Bursa polisi bazı ülkücü gençlerin planör kiraladıklarını, maç devam ederken bu planörle sahaya inerek Azerbaycan bayrağı açacaklarını öğrenmiş. Bu eylemin polis tarafından durdurulduğunu öğrendim. Bursa Valiliği ve Emniyeti bu gençler üzerinde etkili olacak ağabey konumundaki isimlerle görüşerek sükûneti sağladıklarını, önemli bir olay beklemediklerini söylediler."

4 'GENÇ ATSIZ' GÖZALTINDA

Planörle Bursa Atatürk Stadyumu'na inerek, Azerbaycan bayrağı açmak istediği iddia edilen 4 kişi gözaltına alındı. Bursa Valisi Şahabettin Harput, kendilerine “Genç Atsızlar” adını veren bir gruba mensup 4 kişinin, Azerbaycan bayraklarıyla şov yapmak ve dünyaya mesaj vermek amacıyla planörle maç esnasında stada inme teşebbüsünde bulunduklarını söyledi.

İstihbarat ekiplerinin takibi sonucunda konudan haberdar olunduğunu bildiren Harput, şöyle konuştu:

“İstihbarat ekiplerinin takibi sonunda, böyle bir şey bilgisi alınınca arkadaşlar bunu takip ettiler. Hazırladıkları planörle ve bu konuyla ilgili diğer dokümanlarla birlikte tam böyle bir şeye tevessül etmeden almak suretiyle bu olayın önüne geçmiş oldular. Bu çok önemli bir hadisedir. Yapılan araştırmalarda zanlılardan biri, daha önce planör kursu gördüğünü, hazırlık yaptığını ve ses getirmeyi amaçladığını, mesaj vermek istediğini sorgusunda ifade etmiş. Ve Allah'tan bizim güvenlik birimlerimizin iyi bir istihbaratıyla böyle bir şeyin meydana gelmesine fırsat vermeden zanlılar hemen etkisiz hale getirildi ve gözaltına alındılar. Bugün akşama doğru adliyeye sevk edilecekler.”


 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False