Erbil'de İstiklal Marşı

Güncelleme Tarihi:

Erbilde İstiklal Marşı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 11, 2012 00:00

Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesel yönetiminin başkenti Erbil, BM tarafından tanınmayan 9 ülkenin katıldığı VIVA Dünya Kupası finaline evsahipliği yaptı. Bazı Kürt taraftarlar, ayakta dinlenen İstiklal Marşı’nın sözlerine eşlik etti. “Kürdistan” takımı Iraklı Kürt hakemin verdiği penaltıyla finalde KKTC’yi 2-1 yendi. Maçı Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Selcen de protokol tribününde izledi.

Haberin Devamı

IRAK’ın federal anayasasında “Kürdistan” olarak anılan Kürt bölgesel yönetiminin başkenti Erbil’deki Franso Hariri stadında önceki akşam sıradışı bir maç vardı. Uluslararası alanda resmen tanınmayan 9 ülkenin katıldığı VIVA Dünya Kupası finalinde KKTC, Iraklı Kürtlerin “milli takımına” karşı mücadele etti. 10 bin kişi önünde oynanan maç öncesinde taraftarlar, KKTC’nin milli marşı olan İstiklal Marşı’nı ayakta dinledi. Kürt haber ajansları, bazı Kürt taraftarların İstiklal Marşı’nın sözlerini bildiğini ve okuduğunu yazdı.

KKTC’nin tüm itirazlarına rağmen maçı Kürt hakem yönetti. Ve maçın dokuzuncu dakikasında penaltı düdüğünü çaldı. Bir gol yiyip bir gol daha atan “Kürdistan” maçı 2-1 kazandı. Havai fişek gösterisi yapılan ödül töreninde Iraklı Kürtler, coşkulu tezahürat altında kupayı kaldırdı. İkincilik madalyasını KKTC kazanırken, Provence’ı 7-2 yenen Zanzibar üçüncü oldu.

Haberin Devamı

Başkonsolos: Siyaset karıştırılmamalı

Bu yıl beşincisi yapılan VIVA’ya Batı Sahara, Oksitanya, Zanzibar, Tamil Elam, Raetiya ve Darfur takımları da katıldı. Şampiyonayı, Nouvelle Federation-Board (Yeni Federasyon-Kurul) düzenliyor. Kurul 2003’te kuruldu, ilk şampiyona ise 2006’da düzenlendi.

Finali Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen, Erbil Valisi Nevzat Hadi ile birlikte protokol tribününde izledi. Selcen, Kürt basınına yaptığı açıklamada, futbola siyaset karıştırılmaması gerektiğini belirterek, KKTC’nin de ilk kez uluslararası bir turnuvaya katıldığına dikkat çekti. Erbil Valisi Nevzat Hadi ise “Irak’ın bir parçasıyız, ancak ilk kez uluslararası bir etkinliğe evsahipliği yapıyoruz, tarihi bir an, mutluyuz” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!