Emniyet müdürü arama kararına rağmen canlı bombayı aramamış

Güncelleme Tarihi:

Emniyet müdürü arama kararına rağmen canlı bombayı aramamış
Oluşturulma Tarihi: Şubat 01, 2017 09:53

Suruç ilçesinde DEAŞ’ın gerçekleştirdiği ve 32 yurttaşın öldüğü canlı bomba saldırısında görevini ihmal ettiği için 7500 TL para cezasına çarptırılan eski Emniyet Müdürü Mehmet Yapılal hakkındaki gerekçeli karar açıklandı.

Haberin Devamı

Kararda, canlı bombanın adı bir ay öncesinden Suruç Emniyeti’ne bildirdirildiği, üç gün önce ‘canlı bomba saldırısına duyarlı olunması’ uyarısı yapıldığı vurgulandı. Saldırının meydana geldiği sokakta arama kararı alındığı halde Yapalıal’ın “Merkez önünde gerekli tedbirleri almayarak, içeriye girenlerin kimlik kontrolü ve aramasını yaptırmayarak, canlı bombanın park içerisine girerek kendini patlatmasına sebebiyet verdiği” kaydedildi.

EMNİYETE BİLDİRİLMİŞ

Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararına göre Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü, saldırgan Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün adını 13 Haziran 2015’te ‘Terör Nitelikli Kayıp Şahıslar’ başlıklı evrakla Suruç Emniyeti’ne bildirdi. Yine Şanlıurfa Emniyeti’nin saldırıdan üç gün önce, 17 Temmuz 2015’te, Suruç Emniyeti’ne gönderdiği yazıda, “Tüm personel meydana gelebilecek canlı bomba saldırıları vb. konulara karşı görev yerlerinde dikkatli duyarlı ve müteyakkız bulunacaktır” diye uyardı. Suruç Emniyeti de Suruç Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak, 8 Temmuz 2015-8 Ağustos 2015 arasında, saldırının meydana geldiği Onbirnisan Caddesi’nin de bulunduğu pek çok cadde ve sokakta arama kararı aldı.Gerekçeli kararda, evraklara rağmen, Amara Kültür Merkezi girişinde arama yapılmadığı vurgulandı. Yapalıal’ın “Patlamanın meydana geldiği alan belediyeye ait kamuya açık olmayan özel alandır. İç güvenliğin belediyeye ait zabıta veya özel güvenlik görevlilerince sağlanması gerekir” şeklindeki savunmasını inandırıcı bulmayan mahkeme, kararında şunları kaydetti:

KONTROL YAPMAMIŞ

“Suruç Sulh Ceza Hakimliğinin vermiş olduğu arama kararının Amara Kültür Merkezi’nin olduğu cadde ve sokağı kapsaması, merkezin tek girişinin olması, sanığın görev ve sorumluluğunda olmasına rağmen merkez önünde gerekli tedbirleri almayıp içeriye girenlerin kimlik kontrolü ve üst aramasını yaptırmayarak görevinin gereklerini yapmakta ihmal göstermesi ve bu sebeple dışarıdan gelen canlı bombanın park içerisine girerek kendini patlatması sebebiyle savunmalarına itibar edilmemiştir.” Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun çağrısıyla Suriye’deki Kobani’ye gidecek gençler, 20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaparken, DEAŞ üyesi Şeyh Abdurrahman Alagöz grubun arasına karışarak, üzerindeki bombayı patlatmıştı. Saldırıda en az 32 kişi hayatını kaybederken, en az 76 kişi yaralanmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!