El Baradey 'Kanlı Pazartesi' için soruşturma istedi

El Baradey Kanlı Pazartesi için soruşturma istedi

Mısır’da Devrim Muhafızları Karargahı’nın önünde bu sabah düzenlenen Mursi yanlısı protestolara ateş açılması ve en az 42 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine bir açıklama yapan Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Muhammed El Baradey, “Şiddet şiddeti doğurur” derken olayla ilgili bağımsız soruşturma istedi.

Haberin Devamı

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, sabah saatlerinde Mısır’ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un yardımcılığına atanan El Baradey, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Şiddet şiddeti doğurur ve en güçlü şekilde kınanmalıdır” dedi.

Olayla ilgili olarak “bağımsız soruşturma” yapılmasının “bir zorunluluk” olduğunu ifade eden El Baradey, “Tek yol barışçıl dönüşümdür” dedi.

Mısır’da askerlerin Devrim Muhafızları Karargahı’nın önündeki protestolarda göstericilere ateş açması sonucu en az 42 kişi hayatını kaybetti 322 kişi de yaralandı. Müslüman Kardeşler’den yapılan açıklamada ise beşi çocuk en az 53 kişinin öldüğü ifade edildi.

Ayrıca Müslüman Kardeşler’in siyasi kolu bir yazılı açıklamayla vatandaşları tanklarla “devrimi çalanlara” karşı ayaklanmaya çağırdı.

CUMHURBAŞKAN YARDIMCISI BARADEY
Göstericilere ateş açılmasından kısa bir süre önce Mansur’un basın danışmanı Ahmed el Muselmani, Mısır devlet televizyonuna yaptığı açıklamada El Baradey’in geçici cumhurbaşkanı yardımcısı, Mısır Sosyal Demokrat Partisi lideri ve ekonomi uzmanı Ziyad Bahaüddin’in ise başbakanlık görevine getirildiğini belirtti.

Haberin Devamı

Daha önce Cumhurbaşkanlığı'ndan El Baradey’in hükümeti kurmakla görevlendirildiğini duyurulmuş ancak son anda yeni bir açıklama yapılarak, görevlendirmenin gerçekleşmediği bildirilmişti.

EL NUR: REDDEDİYORUZ
Son görevlendirmelerle ilgili AA muhabirine açıklama yapan El Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun, “Başbakanlık makamına gelecek ismin teknokrat ve bağımsız bir aday olmasını şart koşuyoruz. Ne Baradey ne de Bahaüddin’in bu görevler için uygun adaylar olduğunu düşünüyoruz. Her iki ismin de adaylıklarını reddediyoruz” dedi.

Mahyun, “Geçici cumhurbaşkanı Mansur’a şartlarımızı sunduk. Başbakanlık için, eski Başbakan Kemal el Cenzuri, eski Ticaret Bakanı Ahmed Cuveyli, eski Merkez Bankası Başkanı Faruk el Ukde’nin aralarında bulunduğu 10 ismi önerdik” diye konuştu.

“Bahaüddin’in ülkede mevcut siyasi partilerden birine mensup olduğu ve göreve getirilmesine ülkede bölünmeyi daha da arttıracağı endişesiyle karşı çıktıklarını” belirten Mahyun, “Bahaüddin’in başbakanlığa atanmasına itirazlarının Bahaüddin’i şahsı ya da partisiyle bir alakası olmadığını, ülkenin içinde bulunduğu şu hassas dönemde bağımsız bir adaya ihtiyaç duyulduğunu hissettikleri için” böyle bir karar aldıklarını açıkladı.

Ziyad Bahaüddin, devrik Mısır lideri Hüsnü Mübarek döneminde Yatırım ve Mali Denetim Kurumu Başkanlığı görevini yürütüyordu.


 

Haberle ilgili daha fazlası: