GeriGündem Korona virüs mutasyonu nedir, aşıları etkisizleştirir mi? E484K ile ilgili bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korona virüs mutasyonu nedir, aşıları etkisizleştirir mi? E484K ile ilgili bilgiler

Korona virüs mutasyonu nedir, aşıları etkisizleştirir mi? E484K ile ilgili bilgiler

İngiltere'de vaka sayılarında artışa neden olan mutasyonlu virüs Türkiye'ye de sıçradı. Tüm dünyanın mücadele verdiği salgında yeni tedbirler alınırken İngiltere'den çarpıcı açıklama geldi. İngiltere'de mutasyonlu virüsün mutasyona uğradığı bildirildi. E484K mutasyon varyantı ile ilgili uzmanlardan da açıklama geldi. Yüzde 70 daha hızlı yayılan ve 60 yaş üzeri kişilerde yüzde 30-40 daha öldürücü olan tipin, aşılara karşı daha dirençli hale geldiğinden endişe ediliyor. Peki, korona virüs mutasyonu nedir, aşıları etkisizleştirir mi? E484K ile ilgili bilgiler

İngiltere'de görülen E484K mutasyon varyantı, bilim insanlarının yakın takibinde yer almaya başladı. Mutasyonlu virüsün mutasyona uğradığı varyant olan E484K, Güney Afrika ve Brezilya'da görülen mutasyon farklılıklarına benzer bir yapıda yer alıyor. Peki, endişe verici olarak nitelendirilen E484K nedir ve aşılara karşı dirençli midir? İşte, merak edilen o detaylar

"E484K" adlı mutasyon, dünyada endişeye yol açan Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarında görülen değişimin aynısını içeriyor.

"BEKLENMEDİK OLMASA DA ENDİŞE VERİCİ BİR GELİŞME"

Dolayısıyla yüzde 70 daha hızlı yayılan ve 60 yaş üzeri kişilerde yüzde 30-40 daha öldürücü olan tipin, aşılara karşı daha dirençli hale geldiğinden endişe ediliyor.

Leicester Üniversitesinden Dr. Julian Tang, BBC'ye yaptığı açıklamada, mutasyonu "beklenmedik olmasa da endişe verici bir gelişme" olarak nitelendirdi.

Virüsün daha fazla mutasyona uğramasını önlemek için halkın karantina kurallarına uymasının ve vakaları azaltmasının önemine dikkati çeken Tang, "Aksi takdirde virüs, yayılmaya devam etmekle kalmaz aynı zamanda gelişebilir" dedi.

"AŞILAR, DAHA ETKİLİ ŞEKİLDE TASARLANABİLİR"

Bilim insanlarının E484K'yla ilgili araştırmaları, mutasyonun virüsün antikorlara karşı daha korunaklı hale gelmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

ABD merkezli ilaç üreticisi Moderna, geliştirdikleri COVID-19 aşısının bu mutasyona karşı hala etkili olduğunu açıklasa da, vücudun bağışıklık tepkisinin o kadar güçlü veya uzun süreli olmayabileceği değerlendiriliyor.

Uzmanlar, en kötü senaryoda aşıların birkaç hafta veya aylar içinde mutasyona karşı çok daha etkili olabilecek şekilde yeniden tasarlanabileceğini belirtiyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False