Domuz gribi belirtileri nelerdir? | Domuz gribinden nasıl korunulur?

Güncelleme Tarihi:

Domuz gribi belirtileri nelerdir | Domuz gribinden nasıl korunulur
Oluşturulma Tarihi: Ocak 11, 2016 14:45

Son zamanlarda ülkemizde etkili olan Domuz gribi virüsü herkesi tedirgin etti. Peki domuz gribi nedir, nasıl korunulur ? Domuz gribinin belirtileri nedir, belirtileri hissettiğinizde neler yapmalısınız?

Haberin Devamı

Domuz gribi ülkemizde tekrardan ortaya çıktığından beri 12 kişi hayatını kaybetti. Domuz gribi hastalığı sağlığımızı ve canımızı tehdit ediyor. Bulaşıcı olan domuz gribi virüsünün belirtileri nelerdir ? Domuz gribinden nasıl korunulur? Sağlığınızı koruyacak bilgiler haberimizde yer alıyor.

DOMUZ GRİBİ NEDİR?

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD'de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüse " domuz gribi" denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

DOMUZ GRİBİ  NASIL BULAŞIR?

Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

Haberin Devamı

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir.
- Ateş,
- Öksürük,
- Boğaz ağrısı,
- Yaygın vücut ağrısı,
- Baş ağrısı,
- Üşüme ve
- Yorgunluk ,gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.ERİŞKİNLERDE ACİL MÜDAHALE GEREKTİREN BELİRTİLER 


Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:
- Zor nefes almak veya nefes darlığı
- Bilinç bulanıklığı
- Sık ve uzun süreli kusmaÇOCUKLARDA ACİL MÜDAHALE GEREKTİREN BELİRTİLER 


- Hızlı veya zor nefes alma
- Vücutta solgunluk ya da morarma
- Beslenememe
- Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
- Huzursuzluk
- Ateşle beraber döküntü görülmesi

DOMUZ GRİBİNİNİN TEDAVİSİ 

Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Haberin DevamıDOMUZ GRİBİNDEN KORUNUNMANIN ALTIN KURALLARI

- Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.
- Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.
- Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.
-Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.
- Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.
- Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.

Domuz gribi belirtileri nelerdir | Domuz gribinden nasıl korunulur


ÖKSÜRÜK VE HAPŞIRMAYLA BULAŞIYOR

Haberin Devamı

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜ CANSIZ YÜZEYLERDE YAŞAR MI?

Kapı kolu, masa, bardak vb yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

Haberin DevamıTEMİZLİK ÇOK ÖNEMLİ

Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.
Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

BAKMADAN GEÇME!