GeriGündem Diyarbakır'da epilasyon faciası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır'da epilasyon faciası

Diyarbakır'da epilasyon faciası
refid:25522807 ilişkili resim dosyası

Diyarbakır’da 28 yaşındaki Ş.K. adlı erkek, vücudundaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için gittiği güzellik salonunda uygulanan işlem sırasında vücudunda ikinci derece yanık oluştuğu tespit edildi. Ş,K., güzellik salonu hakkında 10 bin liralık tazminat davası açtı.

Diyarbakır’da bir kamu kuruluşunda çalışan Ş.K., vücudundaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için bir güzellik salonuna gitti. Güzellik salonu yetkilileri ile görüşen Ş.K.’ya 10 seansta istenmeyen tüylerden kurtulabileceği söylenerek, karşılığında 700 TL alındı. Düzenli olarak epilasyon seanslarına giren Ş.K.’ya lazer yöntemi uygulandı. Yapılan 5 seans sonunda sırt bölgesi, göğüs ve kollarında acı duyan Ş.K., durumu merkezinin uzmanlarına bildirdi. Şikayetini bildirmesine rağmen aynı dozda lazer uygulanan mağdura, hissettiği acının normal olduğu ve bir süre sonra geçeceği söylendi.

VÜCUDUNDA 2’NCİ DERECE YANIK OLUŞTU

Epilasyon yapılan bölgelerindeki yanmanın dayanılmayacak seviyeye gelmesi üzerine Ş.K., Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yanık Ünitesi’ne başvurdu. Ş.K.’nın yapılan muayenesinde vücudunun epilasyon yapılan bölgelerinde 2’inci derece yanık oluştuğu tespit edildi. Yapılan tedaviden sonra hastaneden ayrılan Ş.K., polis merkezine giderek epilasyon merkezi hakkında şikayette bulundu. Şikayetinde vücudundaki yanık nedeniyle giysilerini bile yalnız giyemediğini belirten Ş.K., arkadaşları tarafından olay fark edildiğinde onur kırıcı muamele ve şakalara maruz kaldığını söyledi.

"ACI HİSSETTİĞİMİ SÖYLEDİM AMA GEÇER DEDİ"

İfadesinde epilasyon merkezinde yaşadıklarını anlatan Ş.K., "Sırt, göğüs ve her iki koluma epilasyon işlemi uygulandı. Bu sırada acı hissettim ve görevliye bunu bildirdim. Buna rağmen aynı dozda uygulamaya devam edildi. Bu acının bir müddet sonra geçeceği söylendi. Bir gün sonra vücudumdaki yanıklar dayanılmayacak düzeyde acımaya başladı. Muayeneye giderek gerekli tedaviyi oldum." dedi.

Şikayet üzerine ifadesi alınan epilasyon merkezinin güzellik uzmanı S.Ö., "Olay günü müşterimiz bana hiç bir şikayetini söylemedi. İşlem bittikten sonra bir şikayeti olmadan işyerimizden ayrıldı" dedi.

10 BİN TL TAZMİNAT VE CEZA DAVASI AÇILDI

Ş.K.’nin şikayeti üzerine Diyarbakır 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde epilasyon işlemini yapan S.Ö. hakkında ’Taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak’ iddiasıyla 3 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Ş.K.’nın vücudunun yüzde 18 olarak hesaplanan ikinci derecede yandığı belirtildi. Yaraların basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek düzeyde olduğunu belirten Cumhuriyet Savcısı, şüpheli S.Ö.’nün cezalandırılmasını talep etti.

Mağdur Ş.K., aynı zamanda haksız fiile uğradığı gerekçesiyle epilasyon merkezi hakkında da 10 bin lira manevi tazminat davası açtı. Diyarbakır Asliye Hukuk Mahkemesi’nce kabul edilen tazminat davasının önümüzdeki günlerde görüleceği öğrenildi. Mağdur Ş.K., açtığı tazminat davasında epilasyondan sonra vücudundaki yanıkları gösteren fotoğrafları da delil olarak dava dosyasına sundu. Fotoğraflarda. Ş.K.’nin sırtında, göğsünde ve kollarında yanıklar olduğu görüldü.

False