Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile John Kerry telefonda görüştü

Güncelleme Tarihi:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile John Kerry telefonda görüştü
Oluşturulma Tarihi: Eylül 13, 2016 19:56

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'nu aradı. Görüşmede Çavuşoğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçisinin ifadelerinden duyulan rahatsızlığı da Kerry’e iletti.

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Karşı tarafın talebi üzerine gerçekleşen görüşmede başta çatışmaların durdurulması, mutabakatının uygulanması olmak üzere Suriye’deki durum değerlendirildi. Kerry, Türkiye’nin desteği için teşekkür ederek, mutabakatın ilk saatlerinde olumlu gözlemlerinin bulunduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin mutabakata destek verdiğini yeniledi, diğer taraftan rejim tarafından ihlaller yapıldığına işaret etti.

TÜRKİYE RAHATSIZLIĞI İLETTİ

Görüşmede son olarak Çavuşoğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçisinin 'belediyelere kayyum' ifadelerinden duyulan rahatsızlığı da Kerry’e iletti.

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün Manavgat'ta yaptığı açıklamada ABD'ye yönelik olarak "Sizin büyükelçileriniz Türkiye'de bir vali değil, büyükelçiliğini adam gibi yapacak. Viyana Sözleşmesi çerçevesinde görevini yapacak. Türkiye'nin valisi gibi davrananların hiçbirine müsaade etmeyiz" demişti.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!