Devlet eliyle tiyatro olmaz

Güncelleme Tarihi:

Devlet eliyle tiyatro olmaz
Oluşturulma Tarihi: Nisan 30, 2012 00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Şehir Tiyatroları’nın başına bürokrat atamasıyla başlayan krizle ilgili sert eleştirilerde bulundu.

Haberin Devamı

Tiyatroları özelleştireceklerini söyleyen Erdoğan “Hem maaş alıp hem eleştiremezsin” dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, devlet eliyle tiyatro olmayacağını belirterek, tiyatroların özelleştirileceğini açıkladı. İlgili düzenlemenin önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na geleceğini ifade eden Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Şehir Tiyatroları’nın başına bürokrat atamasıyla başlayan krize değindiği AK Parti Ankara Gençlik Kolları Kongresi’ndeki konuşmasında sert eleştirilerde bulundu. Tiyatro üzerinden muhafazakârların aşağılandığını ileri süren Başbakan Erdoğan, “Siz kimsiniz? Artık despot aydın tavrıyla milleti aşağılama dönemi sona erdi” diye konuştu. Erdoğan şunları söyledi.

O zavallılara acıyoruz

“Despot aydınların bize nasıl akıl vermeye kalktığını görüyor ve kusura bakmasınlar, belki biraz ağır olacak bu ifade ama, o zavallılara acıyoruz. İstanbul’da Şehir Tiyatroları meselesinde o despot anlayış, o kibirli tavır bir kez daha tezahür etti. Şehir Tiyatroları’nda yapılan bir yönetmelik değişikliği üzerinden hem bizi hem tüm muhafazakârları aşağılamaya, küçümsemeye başladılar. Soruyorum, yahu siz kimsiniz? Bu ülkede tiyatro sizin tekelinizde mi? Bu ülkede sanat sizin tekelinizde mi? Sanat konusunda söz söyleme ehliyetine sahip olan sadece sizler misiniz? Geçti o günler. Artık despot aydın tavrıyla parmağınızı sallayarak bu milleti küçümseme, bu milleti azarlama dönemi geride kalmıştır. Bu ülkede pırıl pırıl bir nesil yetişti. Bu ülkede kendi tarihini bilen, mazisini iyi tanıyan, bu toprakların birikimini tanıyan, Batı’yı diğer medeniyetleri de bilen, tanıyan, öğrenen bir nesil var.”

Destek gerekirse veririz

Gelişmiş ülkelerin hemen hemen tamamında, devlet eliyle tiyatroculuk olmaz. Kadir Bey’i tebrik ediyorum. Ve aynı şeyi şu anda Bakanlar Kurulu’na getireceğim. Özel bir yönetim değil, tiyatroları özelleştireceğiz. Özelleştirmek suretiyle buyrun istediğiniz gibi tiyatrolarınızı oynayın. Gerektiği zaman bizler hükümet olarak istediğimiz oyunlara sponsor olur desteğimizi veririz.

İstediğiniz gibi oynayın

İşte buyrun özgürlük, istediğinizi oyunları istediğiniz gibi oynatın, istediğiniz yerde oynayın. Kimse engel olmaz. Ama kusura bakmayın, geleceksin şehir tiyatrosundan, hem belediyeden maaşını alacaksın ondan sonra da istediğin gibi yönetime de verip veriştireceksin. Böyle saçmalık olmaz.”

Haberin Devamı

TİYAROCULARIN EYLEMİ GECE DE DEVAM ETTİ / WEB TV

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!