Demirtaş'tan gözaltı açıklaması

Demirtaştan gözaltı açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP'li Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasına ilişkin, "Belediye başkanlarımız gerçekten hırsızlık yapıp, suç işlemişse öncelikle biz kendi içimizde cezalandırırız." dedi. Demirtaş, şimdiye kadar erken seçim talep ettiklerini ancak belediye başkanları göreve iade edilene kadar bu taleplerinden vazgeçtiklerini aktardı.

Haberin Devamı

Demirtaş, bir grup partiliyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Daha sonra belediyenin karşısındaki caddede toplanan gruba hitap eden Demirtaş, 2 gündür bölgede internet hizmetinin kesildiğini söyledi. 

Demirtaş, Kışanak ve Anlı'ya bakandan alınan talimatla siyasi bir operasyon yapıldığını öne sürerek, şu ifadeleri kullandı:

"Belediye başkanlarımız gerçekten hırsızlık yapıp suç işlemişse öncelikle biz kendi içimizde cezalandırırız. Belediyelerimiz her dönem siyasette barış için çaba gösterdiler, belediyenin imkanlarını barış için seferber ettiler. Kimse belediyelerimizi 'silaha, şiddete ve teröre destek verdi' diye suçlayamaz."

Müfettişlerin bir kaç yıldır Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde inceleme yaptığını belirten Demirtaş, şimdiye kadar erken seçim talep ettiklerini ancak belediye başkanları göreve iade edilene kadar bu taleplerinden vazgeçtiklerini aktardı.

Haberin Devamı

"SİYASETLE SONUÇ ALALIM İSTİYORUZ"

Ölümlerin engellenmesi için çabaladıklarını savunan Demirtaş, şöyle devam etti:

"Polis, korucu, asker, gerilla, bebek, kadın, yaşlı hepsi de anne baba evladıdır. Hiç kimsenin canı diğerinden üstün değil. 'Bu evlatlarımızı kurtaralım' diye uğraştık. Siyasetle sonuç alalım istiyoruz. Siyasetin yolunu açmazsanız siz şiddeti kendi elinizle teşvik etmiş olursunuz. Demokratik siyaset bizim için taktik değil, stratejik bir meseledir. Gelecekte de işimiz gücümüz bu olacak. Şiddet olağanüstüdür, normal olan siyaseti büyütmektir."

"OHAL uygulaması darbecilere karşı ilan edildi, belediye başkanlarına uygulanamaz." diyen Demirtaş, şunları söyledi:

"Herkes barışçıl gösteri ve protesto hakkını 81 ilde kullanmalı, partililerimiz her yerde sokakta olmalıdır. Valilik Şemse Allak Parkı'nı açsın, günün belli saatlerinde orada protesto yapılsın. Esnafımıza en küçük zarar gelmesini istemeyiz. Şiddete provokasyona mahal vermeyin. Bunu 'taktik olsun' diye söylemiyorum, net talimat olarak söylüyorum. Bizler irademize sokakta sahip çıkarız, bunun için şiddete ihtiyacımız yok."

Haberle ilgili daha fazlası: