GeriGündem Cumhurbaşkanı Erdoğan: Abdullah Gül'ün adaylığı isabetli olur
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  369
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Abdullah Gül'ün adaylığı isabetli olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Abdullah Gül'ün adaylığı isabetli olur
refid:28379186 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolardaki yükselişten eski cumhurbaşkanı Gül'ün siyasete dönüp dönmeyeceğine kadar her konuda çok önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün siyasete dönüp dönmeyeceği ile ilgili bir soruya ''Hayırlı olur, isabetli olur'' yorumunda bulundu.

Erdoğan, Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 20. Büyük Kurultayı'nın ardından cuma namazını Balıkhisar Mahallesi'ndeki Hazreti Osman Camisi'nde kıldı. Cami çıkışında kendisini bekleyen vatandaşlarla bir süre sohbet eden Erdoğan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Dün Konya'da düşen savaş uçağına ilişkin, "Özellikle F4'lerin durumu çok tartışmalı. Genelkurmay Başkanı'ndan dün bilgi aldınız mı? Tedavülden kalkmaları söz konusu olabilir mi?" sorusu üzerine Erdoğan, kazada şehit olan askerlere Allah'tan rahmet dilediğini belirtti. Dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile haftalık olağan görüşmelerini yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tabii gündemimizde şüphesiz ki ağırlıklı olarak bu konu vardı. 'Hava Kuvvetleri Komutanımız Azerbaycan'da. Dönüşünden sonra bir bütün teknik değerlendirmesini falan, bütün bunları yapacağız' dediler. Tabii bu konuyla ilgili olarak buradaki hata nedir, ne değildir bunların hepsinin incelemesini yapacaklar. Bu bir pilotaj hatası mıdır, teknik midir yoksa meteorolojik midir? Bütün bunların değerlendirmesini yaptıktan sonra tabii işin nihai kararı verilecektir. Şu anda o karar verilmeden burada bu tür bir şeyi söylememiz yanlış olur ama bu işin değerlendirmeye tabi tutulacağını... Bu uçaklardan elimizde 47 tane var, o çalışmayı yaptıktan sonra nihai karar verilecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Abdullah Gülün adaylığı isabetli olur MERKEZ BANKASI CUMHURBAŞKANI'NA HAZIR


ERDEM BAŞÇI İLE GÖRÜŞME

Erdoğan, dolardaki yükselişin hatırlatılarak "Siz, ekonomik kurmaylarınızla görüştünüz mü? Bu konuda nasıl bir adım atılacak? Bir de Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşmeniz olacağını söylemiştiniz. O randevu verildi mi, hangi gün olacak?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Her şeyden önce şu anda dolar, avro, faiz, bunları etraflıca ele aldığımızda karşımıza çıkan durum şudur: Bir defa burada faiz lobisinin malum bir çalışması var ama şu son gelişmeler, bir defa tamamıyla bir dolar-avro arasındaki parite konusudur. Bunu bir kenara koymak suretiyle ortaya bazı iddialar atmak çok çok yanlıştır. Şunu açık ve net söyleyeyim: Şu anda özellikle faiz lobisi veyahut da dolara aşırı derecede yatırım yapanlar, yaya kalabilirler. Bunu bilmeleri lazım çünkü burada yapılan spekülasyon, 'Doları piyasadan çekelim, Merkez Bankasını köşeye sıkıştıralım' veyahut da Merkez Bankasının tüm bunlar karşısındaki tabii ki tavrı önem arz ediyor. Merkez Bankası Başkanı ve tabii ki Başbakan Yardımcısı, her ikisinin de bu konuyla ilgili söylemiyorum genelleme ile ilgili talepleri var. Amerika dönüşü kendileriyle de oturup değerlendirme yapacağız. Gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Gelecekle ilgili neler yapılabilir, neler yapılamaz, belirlenmiş bir tarih yok. Amerika dönüşü sonrası bu görüşmeyi yapacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Abdullah Gülün adaylığı isabetli olur 'Bir anne Kabataş'ta tacize maruz kaldı'

ABDULLAH GÜL'ÜN ADAYLIĞI

Erdoğan, "Seçimler yaklaşırken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir görüşmeniz oldu mu veya olacak mı? Gül'ün adaylığı söz konusu olabilir mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Şu anda tabii adaylık konusu Abdullah Bey'in kendi takdiridir. Ben kendisi ile geçen hafta bir görüşme yaptım. Sayın babası, çok değerli büyüğümüz, biliyorsunuz bir rahatsızlık geçirdi, hastaneye kaldırmışlardı, Abdullah Bey de Kayseri'ye gitmişlerdi. Ben Kayseri'de kendilerini babalarının rahatsızlığı nedeniyle aradım, şifa dileğinde bulundum. Diğer politik, siyasi kararlar tabii ki Abdullah Bey'indir. Bana göre, böyle bir şey için vereceği karar, güzel de olur, hayırlı da olur."

"Siz aktif siyasette yeniden görmek ister misiniz?" sorusu üzerine de Erdoğan, "Dedim işte, isabetli olur, hayırlı olur. Karar, tabii ki Abdullah Bey'indir" karşılığını verdi.

HAKAN FİDAN'IN İSTİFASI

MİT Müsteşarlığı görevinden istifa ederek AK Parti'ye milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan Hakan Fidan ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha önceki kararlarım falan hepsi biliniyor, ortada. Bundan sonraki süreç tamamen Hakan Bey'in kendisine aittir" değerlendirmesini yaptı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle