Çöp kamyoncularının eşcinsel ilişkisi belediyeyi karıştırdı

Güncelleme Tarihi:

Çöp kamyoncularının eşcinsel ilişkisi belediyeyi karıştırdı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 12, 2018 07:56

Kâğıthane Belediyesi, ilçede çöp toplama işi yapan 4 işçinin karıştığı eşcinsel ilişki ile çalkalanıyor. Belediye, 3 çöp kamyonu şoförünü, beraberlerinde çalışan çöp toplayıcısı işçi ile ilişkiye girdikleri gerekçesi ile işten çıkardı. Tazminatsız çıkarılan işçilerden ikisi işe iade davası açtı. Belediyeden Hürriyet’e yapılan açıklamada ise “İnfial duyduğumuz bir konu; taviz vermemiz mümkün değildir” denildi

Haberin Devamı

HÜRRİYET’İN ulaştığı dava dosyası, savunma tutanakları, fesih kararları ve tanık anlatımlarına göre ilginç olaylar dizisi şu şekilde gelişti:

Çöp kamyoncularının eşcinsel ilişkisi belediyeyi karıştırdıİ. D. (50), A. A. (47), R. S. (42) belediyeye bağlı şirkette çöp kamyonu şoförü olarak çalışıyordu. Şoförlerden üçü de evli ve çocuk sahibi... Belediyede ortalama 10 yıla yakındır çalışan üç isim ile ilgili çöp toplayıcısı işçi M. Ş.’nin (27) anlattıkları ve verdiği ifade, yaşanılanları gün yüzüne çıkardı.

ÇALIŞTIĞI EKİP DEĞİŞİNCE ANLATTI
M.Ş., İ. D.’nin şoförlüğünü yaptığı kamyonda çöp toplayıcılığı yapıyordu. İşle ilgili ikili arasında çıkan bir tartışma sonrası, D.’nin talebiyle Ş.’nin çalıştığı ekip değiştirildi. Başka bir çöp kamyonunda çalışmaya başlayan Ş., bir süre sonra yeni ekip arkadaşına, daha önce yaşadıklarını anlattı. Daha önce birlikte çalıştığı İ. D. ile cinsel ilişki yaşadığını anlatan Ş., yaşadıklarına diğer şoförler A. A. ve R. S.’nin de tanık olduğunu anlattı. Ş.’nin konuştuğu işçi konuyu beraber çalıştığı kamyon şoförüne anlattı. Bu şoför de zaman geçirmeden bağlı bulundukları şefe durumu bildirerek, M. Ş. ile çalışmak istemediklerini söyledi.

Haberin Devamı

SAVUNMALARI ALINDI
Konu bir süre sonra belediye yetkililerine iletildi. M. Ş. yaşadıklarını bu kez belediyede ilgili yöneticiye anlattı. Tutulan tutanak sonrası 3 şoför önce açığa alındı. Bu süreçte belediyede iç soruşturma derinleştirildi. Suçlanan üç ismin de savunmaları tek tek alındı. R. S., savunmasında, M.Ş. ile 2 yıl birlikte çalıştıklarını belirterek şunları kaydetti: “Ben bu arkadaşımızın herhangi bir şeyini görmedim. Bir gün İ. D. bana, iki bira içelim mi diye sordu. Ben de ‘tamam’ dedim. Yolda giderken M.’yi gördü. Ben ‘alma’ dediysem de araca aldı. 2’şer tane bira aldık içtik. İ. D. beni eve bıraktı; M. ile birlikte gitti.”

'NE OLDUYSA ONDAN SONRA OLDU...'
İ. D. ise savunma dilekçesinde “Bir gün sabah işten çıktık. R., M.’yi alma dedi. M. ‘ben de geleceğim’ dedi. Onu da aldık gidip 3’er tane bira aldık. AKOM’un oraya gittik. İki tane bira içtikten sonra ben ufak su dökmeye gittim. M., benim peşimden geldi ve bana baktı. Ben de, ‘ne bakıyorsun’ dedim” diyerek, M. Ş.’nin orada kendisi ile cinsel ilişki teklifinde bulunduğunu, kendisinin ise kızdığını öne sürdü. İ.D. dilekçesinin devamında “Oradan tekrar arabaya bindik. Birer tane biramız vardı. Onu da içtikten sonra R.’yi evine bıraktık. Ondan sonra biz ikişer tane daha bira daha aldık. Ve ne olduysa ondan sonra oldu” dedi.

İKİSİ ARASINDA YAŞANDI
İki çocuk babası A. A ise, Hürriyet’e yaptığı açıklamada olay ile hiçbir ilgisinin olmadığını iddia etti. A. “Ne yaşandıysa İ. ve M. arasında yaşandı. Sonunda biz mağdur olduk. 14 yıldır çalışıyordum. Olayı en son duyan kişi bendim” şeklinde konuştu.

İŞE İADE DAVASI AÇTILAR
Belediye yönetimi yürütülen iç soruşturma sonrası, şoförler İ. D., A. A. ve R. S. tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Fesih bildiriminde, işten çıkarmaya gerekçe olarak, iş kanununda yer alan “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller…” maddesi gerekçe gösterildi. Çöp işçisi M. Ş.’nin ise işine devam ettiği öğrenildi. Belediyeden bir kaynak “M. Ş. bu olayın mağduru. Bu nedenle işten çıkarılmadı” dedi.

Çöp kamyoncularının eşcinsel ilişkisi belediyeyi karıştırdı


İşten çıkarılan A. A. ve R. S., geçen ay işe iade davası açtı. Dava dilekçesinde, işten çıkarmanın haksız gerekçeye dayandırıldığı savunuldu.

İNFİAL DUYDUK
KONU ile ilgili Kâğıthane Belediyesi’nden Hürriyet’e yapılan yazılı açıklamada ise “Konu, öğrendiğimizde bizim de infial duyduğumuz bir konudur” denilerek şunlar kaydedildi: "Söz konusu olay, bölgemiz dışında gerçekleşmiş. Belediyemiz dâhilinde gerçekleşmiş bir olay değil. Aynı zamanda mesai saatleri içinde de gerçekleşen bir olay değil. Gerçekleştiği söylenen bu uygunsuz olayda ismi geçenler, belediye temizlik hizmetlerinde taşeron olarak çalışan isimlerdir. Belediyemiz ile ilgileri sadece bundan ibaret. Olay, tarafımızdan öğrenildiğinde, vakit kaybetmeksizin yapılan bir iç soruşturma ile gereği yapılmış ve hemen ilgili kişiler işten çıkarılmıştır. Böylesi bir olaya hiçbir koşulda taviz vermemiz mümkün değildir.”

UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİNDE SONUÇ ÇIKMADI
DAVACI kamyon şoförlerinden A. A. ve R. S’nin avukatları Mehmet Benan Ülgen ve Mine Begüm Işık ise, yargılaması devam eden konu ile ilgili ayrıntılı açıklama yapamayacaklarını belirterek “Biz dava öncesi davalı tarafla müvekkillerimi adına gerekli uzlaşma görüşmelerini yaptık. Müvekkillerin söz konusu olayla ilgili herhangi bir dâhillerinin olmadığını bildirdik. Ancak olumlu yanıt alamadık. Bu nedenle olay yargıya taşındı” açıklaması yaptı.

 

Haberin Devamı
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (12.07.2018)

BAKMADAN GEÇME!