GeriGündem Çin Varyag'ı Boğaz'dan bu ay geçirmek istiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin Varyag'ı Boğaz'dan bu ay geçirmek istiyor

Çin'in, Ukrayna'dan satın aldığı ve eğlence gemisi yapacağını açıkladığı Varyag'ı Türk boğazlarından bu ay içinde geçirmek istediği öğrenildi. Varyag için devlet garantisi yerine ''acente garantisi'' vermeyi teklif eden Çin, dev platformu, Türk boğazlarından Ekim ayında geçirme isteğini Türk heyetine bildirdi.

Türk yetkililer ise Çin'in öncelikle Türkiye'nin geçiş için istediği teknik şartları yerine getirmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin taleplerinin ''kesinlikle pazarlık konusu yapılmayacağını'' belirttiler.

Yetkililer, ''Varyag, Türkiye'nin teknik talepleri ne zaman yerinegetirilirse, hava ve akıntı durumu ne zaman uygun olursa o zaman geçer'' diye konuştular.

Yetkililer, kendilerine adresi bildirilen Çin acentesiyle ilgili olarak da, söz konusu acentenin üç yıldır denizde bekleyen Varyag için yapıldığı tahmin edilen yaklaşık 60 milyon dolar masrafın altından kalkmasının mümkün olmadığını söylediler.

Çin heyeti tarafından bildirilen acentenin aracılık hizmetleri yapan bir acente olduğuna dikkati çeken yetkililer, ''Üç yıldır denizde bekleyen Varyag için yaklaşık 60 milyon dolar masraf yapıldığı tahmin ediliyor. Bu maliyet, bu acentenin altından kalkabileceği bir maliyet değil. Muhatabımız güçlü bir sermaye yapısına sahip ticari bir firma değil'' şeklinde konuştular.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False