CHP’de kritik seçim Kurultay rövanşı  

Güncelleme Tarihi:

CHP’de kritik seçim Kurultay rövanşı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 19, 2024 07:00

CHP’de, Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) seçilen Ensar Aytekin’den boşalan Meclis İdare Amirliği seçimini parti içi muhalefetin adayı kazandı. Özgür Özel ve Kemal Kılıçdaroğlu cephelerinin kıyasıya yarışına sahne olan seçimde ipi Uğur Bayraktutan göğüsledi.

Haberin Devamı

CHP’nin dün basına kapalı yapılan Meclis grup toplantısında İdare Amirliği ve boş bulunan grup yönetim kurulu üyelikleri için seçim yapıldı. Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ile Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın yarıştığı seçimi 55’e karşı 67 oyla Bayraktutan kazandı. 7 milletvekili eksikle yapılan toplantıda Grup Yönetim Kurulu üyeliklerine de Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Uşak Milletvekili Ali Karaoba, Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız ve Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen seçildi. Grup Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen 4 ismin de muhalefete yakın isimler olduğu belirtildi. Muhalif kanat, toplantıya katılmayan 7 milletvekilinin çoğunun kendilerine yakın olduğunu savundu.

OLAĞANÜSTÜ HAREKETLER

Partiler için normalde rutin bir işlem olan İdare Amirliği seçimi, oldukça rekabetçi bir kurultay süreci geçiren CHP için ise kıyasıya yarışa sahne oldu. Yerel seçim sonuçlarına göre muhalefetin olağanüstü kurultay hazırlığı yaptığı iddialarının dillendirildiği döneme rastlayan bu yarış kulislerde “kurultay rövanşı” yorumlarına da neden oldu.

Haberin Devamı

BÜYÜK YARIŞA SAHNE OLDU

CHP çevrelerine göre, uzun süredir boş bulunan bu koltuk için ilk harekete geçen isim muhalif kanattan Adana Milletvekili Orhan Sümer oldu. Sümer’in milletvekillerinden de destek görmesi ise parti yönetimini harekete geçirdi. Sümer’in adaylıktan çekilmesi için yoğun markaja alındığı, bunun için partinin bazı etkili isimlerinin de devreye sokulduğu belirtildi. Sümer’in çekilmesi üzerine tek adaylı yarış arayışına giren yönetim Tüzün’ün adaylığını gündeme getirirken, son anda karşısına Bayraktutan çıktı. Bayraktutan’ın, memleketi Artvin’de belediye başkan adaylığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çalışma ekibinden bir ismin adının geçtiği iddialarına sert tepkisi de kulislere yansımıştı. Çekilmesi yönündeki girişimlere karşı adaylığını sürdüren Bayraktutan dünkü seçimin kazananı oldu.

PARTİ YÖNETİMİ TEDİRGİN

Kulislerde seçim sonucunun parti yönetimini tedirgin ettiği konuşuluyor. CHP grup tüzüğünün, grup başkanvekillerinin milletvekillerinin güvensizlik oyuyla düşürülebilmesine olanak tanımasına dikkat çekilirken, kulislerde, muhalefetin hedefindeki isimler arasında başı özellikle Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın çektiğine dikkat çekiliyor. 3 Grup Başkanvekilinden Başarır ile Gökhan Günaydın değişimci, Burcu Köksal ise muhalif kanatta yer alıyor. Köksal, Afyonkarahisar’dan belediye başkan adayı gösterildi.

Haberin Devamı

CHP’de kritik seçim Kurultay rövanşı

ÖZEL DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Özel’in Meclis’teki makam odasında gerçekleşen görüşme basına kapalı gerçekleşti. (ANKARA)

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!