GeriGündem MEB bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017 Bursluluk sınavı soru ve cevapları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017 Bursluluk sınavı soru ve cevapları

MEB bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017 Bursluluk sınavı soru ve cevapları
Abone Olgoogle-news

MEB bursluluk sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı binlerce vatandaş tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer alıyor. 10 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilen bursluluk sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak eden vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyorlar. MEB'in resmi internet sayfasını sürekli takip eden vatandaşlar, sınavın açıklanacağı net tarihi merak ediyorlar. Peki, MEB bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, 2017 Bursluluk sınavı soru ve cevapları.

Bursluluk sınavı sonuçları için öğrencilerin heyecanlı bekleyişi devam ediyor. İlk kez kendi paralarını elde etme şansına erişecek olan öğrenciler, bursluluk sınavı sonuçları aracılığıyla bu hakkı elde edip etmediğini öğrenecek. Peki, bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştirilen sınav hakkında detaylı bilgiler

BURSLULUK SINAVI SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

BURSLULUK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

10 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilen bursluluk sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. Sonuçlar İlköğretimce Ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı ve uygulama kılavuzuna göre 18 Temmuz 2017 tarihinde adaylara duyurulacak.

SINAV NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değer, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle her bir dönem için dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. Dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının aritmetik ortalaması ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.

a. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu tarafından okutulur.

b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50 ye, standart sapmasını 10 a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

h. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjandan yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle