GeriGündem Bu 7 konser klasikçilerin barış çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu 7 konser klasikçilerin barış çağrısı

Abone Olgoogle-news

Geçmişte Klasik Batı Müziği eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin halk müziğine yaklaşımı hep ihtiyatlı olmuştu. 20.yy müziği üzerine lisans üstü eğitimi veren İTÜ Müzik İleri Araştırmaları Merkezi düzenlediği ilk kapsamlı etkinlikte sürpriz yaparak modern müzik topluluklarını Türk Halk Müziği, Klasik Türk Müziği solistleriyle buluşturuyor. Merkezin Eşbaşkanı Cihat Aşkın, dün başlayan Divertimento için 'Evet, bu etkinlik klasikçilerin barış çağrısıdır' diyor.

Dört yıl önce kurulan İTÜ-MİAM, ilk kez geniş kapsamlı bir etkinlikle dışa açılıyor. Öncelikle MİAM'ın İstanbul gibi iki köklü Klasik Batı Müziği konservatuvarı bulunan bir kentte neden İTÜ'de ve neden Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde kurulduğunu sormak istiyorum.

-MİAM bir yandan yüksek lisans, doktora eğitimi verirken diğer yandan yenilikçi müzik araştırmaları yapmayı hedefliyor. Yüksek lisans ve doktora bölümü Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı. Yenilikçilik ise İTÜ'nün misyonu. İlk radyo ve TV yayınlarının yapıldığı stüdyolar şimdi MİAM'ın modern müzik stüdyosu ve müzik arşivi. Elektronik müzik gibi Türkiye'de eğitim verilmeyen bir alanda bile eğitim veriliyor. Bu kapsamda yenilikçi çalışmaları klasik konservatuvar kalıbında yapmak mümkün değildi.

Bir öğrenciniz Harvard gibi önemli bir üniversiteden doktora için burs kazandı. Başka ne gibi gelişmeler oldu?

-Amaçlarımızdan biri yurtdışına beyin göçünü engellemek. Bu yıl doktora programımızı da açtık. Dört yılda sistemimizi kurmaya çalıştık. Dünya çapında bir stüdyo kurduk. Tüm önemli süreli müzik yayınlarının bulunduğu, geniş CD arşivine sahip kitaplık kurduk. Türkiye'de ihmal edilen nota yazım laboratuvarı oluşturduk. Ayrıca İMMA orkestramız çağdaş müzik repertuvarını seslendiriyor. Çalışmalarımızı topluma yeterince duyuramıyorduk, Divertimento bu açığı doldurmak üzere hazırlandı.

Üniversitenin iki orkestrası verdiği konserlerde neredeyse sadece 20.yy müziğinin eserlerini seslendiriyor. Bu kadar radikal bir kurumun Melih Fereli yönetiminde hazırladığı Divertimento'daki yedi konserin altısında solistler Türk Halk ve Klasik Türk Müziği sanatçıları. Divertimento klasikçi akademisyenlerin bir barış çağrısı mı?

-Genel olarak söylediğiniz gibi anlaşılabilir... Türkiye'de yıllardır farklı müzik türleri arasında kutuplaşma yaşanıyor. MİAM'ın amacı kutuplaşmayı yıkmak. Ayrı uçlardaki sanatçıları bir araya getirmek. Sabahat Akkiraz, Erkan Oğur, Kani Karaca gibi sanatçıları daha önce klasik müzik toplulukları önünde görmemiştik. Bu örneği izleyen klasikçilerin kendi müziğimizi daha çok tanıyacaklarını, geleneksel müzikçilerimizin ise ufuklarının dünyaya açılacağını düşünüyoruz. Ayrıca deneysel çalışmalara ağırlık veren bir etkinlik düzenlemek istedik. Örneğin MİAM Doğaçlama Grubu'nun Arif Sağ'la vereceği emprovizasyon ağırlıklı konser, sentetik seslerle akustik sesleri buluşturacak. Baba Zula-Neva Özgen konseri yeni açılımlar getirmeyi deneyecek. Bu nedenle Divertimento bir barışma çağrısı, birlikte yeni sentez bulup ileri yürüme çabasıdır.

Son yetmiş yılda geleneksel ile Klasik Batı Müziği arasında köprü kurma amacıyla birçok çalışma yapıldı. Klasikçiler yerel temalar kullandı, yerel müziklerden gelenler 80 kemanı arkalarına dizip 'Haydar'ı söyledi. Bu birikime bakıp ‘‘Divertimento'da şunu kesinlikle yapmayacağız’’ dediğiniz bir şey var mı? Divertimento ismini potpuri anlamında kullanıyorsanız, gelecekteki festivallerin seçkisi ilkine mi benzeyecek?

-Divertimento ismi Melih Fereli'nin yaratıcı fikriydi. Biz bu etkinliğe festival adı vermek istemiyoruz. Çünkü farklı alanda birçok festival var, rakipleri değiliz. Hedefimiz yılda iki kez düzenlemek. Bir sonraki ilkbaharda olacak. Geçmişte yapılanları ise anlayışla yaklaşma yanlısıyız. Hasan Ferit Alnar'ın Kanun Konçertosu, saz semaileri bir şaheserdir. Münir Nurettin, Şerif Muhittin, Cinuçen Tanrıkorur'un çalışmaları tatmin edici eserlerdir. Geçmişte yapılan kötü örnekler bile korunmalı, genç kuşaklara sunulmalı. Yeni anlatım biçimleri geçmişten ders alarak yapılmalı.

İlk Divertimento'da iki yabancı topluluk yer alıyor. Bu topluluklar nasıl seçildi?

-Borromeo Dörtlüsü, tıpkı Kronos Dörtlüsü gibi yenilikçi çalışmalar yapan bir grup. Öğretim üyelerimizden Michael Ellison'ın kişisel girişimleriyle bağlantı kurduk. Garanti Bankası'nın sponsorluğuyla gelmelerini sağlayabildik. Yeni müziği sunmayı amaçlayan Argento Oda Orkestrası'yla da kişisel bağlantı kuruldu. Gelecekteki durumu Divertimento'nun bütçesi belirleyecek. Çünkü sponsorsuz altından kalkılamayacak büyük maliyetler getiriyor bu tür etkinlikler.

Divertimento kapsamında İTÜ MİAM olanaklarının müzikseverlere açılacağı atölye çalışmaları, söyleşiler yapılacak mı?

-Uzun süredir bu tür ücretsiz atölye çalışmaları, seminerler yapıyoruz. Fakat duyuramadığımız için katılım düşük. Örneğin geçenlerde yurtdışından gelen bir fizyoterapist, müzisyen hastalıkları konusunda konferans verdi. 15 kişi katıldı. Bizi rakip gibi gören diğer eğitim kurumları öğrencilerini göndermek istemiyor. Biz bu rekabeti yıkıp kurumlar arası iletişimi geliştirmek istiyoruz.

Divertimento konserlerine gelecek Sabahat Akkiraz, Arif Sağ, Kani Karaca, Laço Tayfa dinleyicileri karşılarında oda orkestrası görünce şaşıracaktır. Divertimento'yu izleyecek müzikseverlere konserden önce ne söylemek isterdiniz?

- Dinleyicilerin konserlere hoşgörüyle, farklı sesler duyma ve farklı bileşimler görme arzusuyla geleceklerini sanıyorum. Sanatçıları hem solo hem de bizim sunduğumuz formla dinleyebilecekler. Dinleyicilerin hoşgörüleri, ortak değerlerimiz arasındaki kutuplaşmayı kırıp barışıklık yaratma çabamıza katkıda bulunacak.

DİVERTİMENTO KONSER PROGRAMI

İlk konseri dün Sabahat Akkiraz verdi.

7 Kasım Cuma: Erkan Oğur- Borromeo Yaylı Çalgılar Dörtlüsü

8 Kasım Cumartesi: Arif Sağ- MİAM Doğaçlama Grubu

13 Kasım Perşembe: Kamran İnce ve Dostları (Zeynep Tanbay, Cihat Aşkın, Reyent Bölükbaşı, Emre Çelik)

15 Kasım Cumartesi: Baba Zula- Neva Özgen ile MİAM Elektroakustik

19 Kasım Çarşamba: Kani Karaca-Argento Oda Orkestrası

20 Kasım Perşembe: Laço Tayfa - MİAM Doğaçlama Grubu

Tüm konserler saat 20.00'de başlayacak ve İTÜ Maçka Binası'ndaki Mustafa Kemal Amfisi'nde verilecek. Biletler biletix ve konser girişinden temin edilebilir.
False