GeriGündem Boş sigara paketleri, sahte ve kaçağı ortaya çıkaracak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boş sigara paketleri, sahte ve kaçağı ortaya çıkaracak

Sokaktan toplanacak boş sigara paketleri, sahte ve kaçağı ortaya çıkaracak.

Sigara sektöründe bulunan kaçak ve sahte sigaralar konusunda elde net bir veri bulunmazken, sigara üreticileri buna noktayı koymak üzere harekete geçti.

Belli bir örneklem dahilinde, cadde ve sokaklardan toplanacak boş sigara paketleri yoluyla, sahte ve kaçak sigara miktarı belirlenmeye çalışılacak.

Gümrük Müsteşarlığı'nın önderliğinde bir araya gelen sigara üreticisi firmalar, dünyada bir çok ülkede, benzeri araştırmalar gerçekleştirmiş, İsviçre merkezli olan MSI adlı bir pazar araştırması firması ile anlaşmaya vardı.

29 İLDEN ÖRNEK ALINACAK

Çalışma kapsamında 29 ilden, toplam 20 bin adet boş sigara paketi toplanacak.
Söz konusu iller arasında Ankara, İstanbul ve İzmir'in yanı sıra Gaziantep, Bursa, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Batman ve Adıyaman gibi iller bulunuyor.

Çalışma yapılırken, bu 29 ilden öncelikle, şehrin genelini temsil edebilecek ve sosyoekonomik açıdan belirli bir kesimi yansıtmayacak, cadde ve sokaklar belirlenecek. Bu cadde ve sokaklarda önceden belirlenecek saatlerde, boş sigara paketleri toplanacak.

Toplanan paketler üretici firmalara gönderilerek, sahte ve kaçak sigaraları belirlemeleri istenecek.
Örneklerden yola çıkılarak, Türkiye genelindeki sahte ve kaçak sigara miktarı belirlenmeye çalışılacak.

İSTANBUL'DAN 7 BİN PAKET TOPLANACAK

Bu arada söz konusu 29 il belirlenirken, kendi bölgesini temsil eden iller olması kriterine bakıldı, bunun yanında yüksek nüfuslu iller de araştırma kapsamına dahil edildi.
Boş sigara paketleri toplanırken, illerin nüfusu dikkate alınacak. Örneğin, İstanbul'dan 7 bin paket toplanması öngörülürken, Ankara'dan 2 bin 300, İzmir'den ise bin 600 paket alınacak. Örneklem için Bursa'dan toplanacak 900 pakete karşılık, Adıyaman'dan sadece 156 paket alınacak.

ÇALIŞMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Firma ile anlaşma yapılırken, çalışmanın bedelinin yarısının tüm firmalarca eşit oranda, diğer yarısının ise pazar paylarına göre ödenmesi benimsendi.
Bunun yanında çalışmanın başlayabilmesi için firmaların eşit olarak ödeyeceği yüzde 50'lik ilk dilimin ödenmesi gerekiyor. Katılımcı firmaların tümünün bunu ödemesinin ardından çalışmanın başlaması ve 4-5 ay içinde sonuçlandırılması öngörülüyor.

SAHTE VE KAÇAK ORANI

Bilindiği üzere sigara sektöründe, yüzde 5-15 arasında değişen oranlarda sahte ve kaçak olduğu yönünde tahminler ortaya konuyor.
Bunlar bilimsel bir veriye dayanmazken, yapılacak çalışmayla bu oranın net olarak ortaya konulması hedefleniyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False