GeriGündem Bir tek Emine Hamın gelmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir tek Emine Hamın gelmedi

Bir tek Emine Hamın gelmedi
refid:8932755 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

İŞTE SMOKİNLİ GÜL VE KRALİÇE'NİN KATILDIĞI ÇANKAYA YEMEĞİ

II. ELIZABETH TÜRKİYE'YE İŞTE BÖYLE GELDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi konuğu İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth için, bir “ilk” gerçekleştirdi; Gül, Kraliçe onuruna verdiği resmi akşam yemeğine smokinle katıldı.

Davetiyelerinde kıyafet olarak “smokin” giyilmesi istenen davete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise alışkanlıklarını bozmadı. Erdoğan davete, koyu renk takım elbiseyle katıldı.

Gül çiftinin evsahipliği yaptığı resmi yemekte, tüm davetliler eşli gelmişti. Tek başına gelen tek kişi ise, Başbakan Erdoğan oldu.

Başbakan eşi olduğu günden bu yana, Çankaya Köşkü’ne hiç çıkmayan Emine Erdoğan, Kraliçe onuruna verilen yemeğe de katılmamayı tercih etti.

BEYAZ ELBİSESİ GÖZ KAMAŞTIRDI

İngiltere Kraliçesi ll. Elizabeth onuruna verilen akşam yemeği öncesi gece ikamet edeceği Sheraton Otel'e geçerek kıyafetini değiştirdi. Kraliçe'nin giydiği beyaz elbise göz kamaştırdı.

KRALİÇE TAÇ TAKTI

Kraliçe Elizabeth, siyah bir döpiyesle geldiği Ankara’da, resmi yemek öncesi ikamet ettiği otele giderek, üzerini değiştirdi. Beyaz bir tuvalet giyen Kraliçe, tacını da takmayı ihmal etmedi.

Eşi Prens Philip’in ise smokininin yakasında, ünvanını gösteren bir broş vardı.

Resmi yemeğin evsahibi olarak, kapıda Kraliçe ile birlikte davetlileri karşılayan Hayrünisa Gül ise, gül kurusu uzun bir tuvalet ve aynı renk türbanı ile dikkat çekti.

İNGİLİZLER REVERANS YAPTI, TÜRKLER SADECE EL SIKTI

Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

Kraliçe, Abdullah gül’le birlikte davetlileri kapıda karşılayarak, tümünün elini sıktı. İngiliz hanım davetliler, İngiliz protokol kuralları gereği Kraliçe önünde reverans yaparken, Türk hanım davetliler sadece II. Elizabeth’in elini sıkmayı tercih etti.

Davetliler arasında, Türk resmi erkanı dışında, ABD ve AB ülkelerinin Ankara Büyükelçileri ve eşleri de yer aldılar. Yurtdışında olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasının ardından, resmi yemekleri protesto eden CHP Lideri Deniz Baykal ise, yemekte yer almadılar.

GÜL, KRALİÇE ONURUNA KADEH KALDIRDI

Resmi yemekte, Kraliçe onuruna kadeh kaldırarak, bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaretin Türkiye ile İngiltere arasındaki güçlü ilişkileri gösterdiğini vurguladı.

Türk ve İngiliz ordularının “zaman zaman birbirine karşı savaştıklarını, zaman zamanda ortak düşmana karşı birlikte hareket ettiklerini” söyleyen Gül, “ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, yüzyıllar boyunca Avrupa’nın tarihini belirlemiştir” dedi.
Konuşmasında, Atatürk’e de atıfta bulunan Gül, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye ve İngiltere arasında iyi ilişkiler istediğini vurgulayarak, “Bugün Türk ve Britanya halkları ortak geçmişe sahiptir. İki halk geçmişleriyle gurur duymaktadır. Yıllar boyunca bir çok ortak noktada buluştuk. Türkiye'nin AB'ye doğru ilerleyen yolunda ülkeniz en güçlü desteği vermiştir. Katılım sürecinde bu desteğin süreceğini de umuyoruz" dedi.

“ATATÜRK BİR ULUS YARATTI, TÜRKİYE’NİN ALDIĞI YOLU KUTLUYORUZ”

Türkiye’ye daha önce 37 yıl önce geldiğini hatırlatan Kraliçe Elizabeth ise, 1971 yılında yaptığı resmi konuşmaya atıfta bulundu.
O dönemki konuşmasında Atatürk'ün domekratik bir Türkiye yaratmak istediğini ve bunu başardığını söylediğini hatırlatan Kraliçe, bugün Türkiye'nin bütün ülkeler arasında güçlü bir konuma geldiğini söyledi.
Kraliçe Elizabeth, "Viyana kapılarından Kuzey Afrakiya'ya sahip olan bir coğrafyada Türkiye önemli bir konumda bulunmuştur. Türkiye'nin tarihinde yer alan savaşlarda Mustafa Kemal Atatürk, bir ulus yaratmıştır. Birleşik Krallık Türkiye'nin aldığı yolu kutlamaktadır" diye konuşt

KRALİÇE’DEN AB DESTEĞİ

Ankara’nın AB üyelik sürecine de destek veren II. Elizabeht,Türkiye’nin doğu ile batı arasındaki köprü rolünü vurgulayarak,  "AB yolundaki ilerlemeniz ilham kaynağı olmuştur" dedi.

Konuşmasında, Türkiye ile İngiltere arasındaki işbirliği alanlarına da değinen Kraliçe, bunları Afganistan’daki çokuluslu güç, enerji yollarının güvenliği, uyuşturucu kaçakçılığı ile ortak mücadele olarak sıraladı.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Türkiye’ye yapacağı resmi ziyaret için, olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 16.35'te Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Kraliçe Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü'ne geçti.

Kraliçe, Ankara’da toplam 3 bin polis tarafından korunacak. İngiliz gizli servisi MI6’dan yaklaşık 50 ajanın yakın koruma sağlayacağı Kraliçe’ye, bir o kadar koruma da Cumhurbaşkanlığı tarafından tahsis edilecek. Cumhurbaşkanlığı koruma müdürlüğü konuk devlet başkanları için normalde 3 yakın koruma sağlıyor. Ancak İngiltere Kraliçesi için yakın koruma sayısı 12’ye çıkarıldı.

Esenboğa havaalanı, Kraliçe ziyaretinden hemen önce bomba uzmanı köpeklerle arandı.

İKİ AYRI GÜZERGAH BELİRLENDİ

ABD’den ziyaret için Türkiye’ye gelen Başkan ya da Başkan Yardımcısı, kendi aracını da beraberinde getiriyordu. Ancak İngiltere Kraliçesi buna gerek görmedi. Kraliçe için, Cumhurbaşkanlığı’nın zırhlı limuzinleri tahsis edildi.

II. Elizabeth’in Esenboğa’dan Ankara şehir merkezine gelişi için iki ayrı güzergah belirlendi. Kraliçe’nin hangi güzergahtan şehre gideceğine son anda karar verilecek, böylece yol güvenliği sağlamlaştırılmış olacak.

ARAÇLARA JAMMER YERLEŞTİRİLDİ

II. Elizabeth’in korunması için ayrıca, Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından ağır silah ve jammer cihazı bulunan tam donanımlı Ford Ranger’lar hazırlandı. Bu araçlar, Ankara’daki ziyaret boyunca Kraliçe’nin konvoyuna eşlik edecek.

İLK ZİYARET ANITKABİR'E

Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip’e Anıtkabir ziyareti sırasında, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın eşlik etti. Beraberindeki heyetle Aslanlı Yol’dan yürüyerek gelen Kraliçe Elizabeth, Atatürk'ün Mozolesi'ne beyaz karanfillerden oluşan çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Kraliçe 2. Elizabeth deftere şunları yazdı:

“Mustafa Kemal’e saygılarımı sunmak benim için büyük bir onudur. İngiltere’de çok önem verilen bir dost olan Mustafa Kemal modern tarihin en önemli figürlerinden biridir.”

ÇANKAYA'DA ESAD FORMÜLÜ 

Kraliçe daha sonra Çankaya Köşkü'ne geldi. Karşılama töreninde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yapılan formülün aynı uygulandı. Eşler kapı ardında beklerken Kraliçe ve Gül resmi karşılamaya katıldı.
Geçit töreninin ardından Kraliçe'nin eşi ve Hayrünnisa Gül, onlara katılarak basının karşısına çıktı.
Bu arada İngiliz gazeteciler Türk gazetecilere ısrarla eşlerin nerede olduğunu sordu.False