Başbakan Yıldırım: Fidan cevap veremedi

Güncelleme Tarihi:

Başbakan Yıldırım: Fidan cevap veremedi
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 03, 2016 03:10

Başbakan Binali Yıldırım, istihbaratın yapısının yenilenme ihtiyacını, “Bir dağınıklık var. Buradaki koordinasyonsuzluğu, dağınıklığı ortadan kaldırıp, bilgi kirliliğine meydan vermeden, görev tanımlarını yeniden yaparak sağlıklı işlemesini sağlamak” diye anlattı. Yıldırım, dün akşam reklam gelirlerinin 15 Temmuz Dayanışma Kampanyası’na bağışlandığı ve CNN Türk, Kanal D, TV2, Euro D, CNN Türk Radyo ile Radyo D’den canlı yayınlanan programda, Hande Fırat’ın sorularına özetle şu yanıtları verdi

Haberin Devamı

BİR KARAR VERMİŞ DEĞİLİZ
(İstihbaratta yeni yapılanma) Çalışma yapılıyor. Nasıl olacağı ile ilgili tam bir karar vermiş değiliz. Cumhurbaşkanımızla son olarak değerlendireceğiz ve ona göre karar vereceğiz. Bir dağınıklık var. Emniyet, Jandarma, MİT var...Yapacağımız yeniden yapılanma iç ve dış tehditleri aynı derecede ele alacak ve onlara yönelik etkin operasyonel tedbirler, istihbarata karşı koyma tedbirlerini içerecek. Gelişmiş ülkelerin sahip oldukları istihbarat altyapısı, bizim var tabi, ama önemli olan buradaki koordinasyonsuzluğu dağınıklığı ortadan kaldırıp, bilgi kirliliğine meydan vermeden, görev tanımlarını yeniden yaparak sağlıklı işlemesini sağlamak.

TİB’İ DE KAPATACAĞIZ 
Epey yıprandı. Yerine başka bir kuruluş gelmeyecek. Bu yapı yeni kurulacak istihbarat sistemi içinde yerini alacak. (TİB’in kayıtları ne olacak?) Kayıtları ile ilgili mahkemeler var. Bir kısmına erişildi. Bir kısmı da silinmiş. Kurumsal hafıza yok olmayacak, bir kenarda duracak. 

Haberin Devamı


GÖREVİN MİT’İ BOMBALAMAK
(İstihbarat nasıl geldi?) Bana MİT Başkanı’nın naklettiği şu: Bir binbaşı, önemli bir bilgi için MİT’e gelmek istiyor. Daha erken geliyor. 15.00 civarında kabul ediliyor. Kabul edilince, ‘Ben izindeydim, beni çağırdılar, dediler ki ‘19.00’da hazır ol, görevin helikopterle gidip MİT’i bombalamak, Hakan Fidan’ı alıp gelmek.’ Onun üzerine Genelkurmay Başkanı Hakan Bey’i çağırıyor. 8’e kadar bir arada oluyorlar ve o ara Genelkurmay Başkanı sağa sola talimatlar gönderiyor. Sonrası malum.

FİDAN YANITINI VEREMEDİ
(Darbe girişimini Cumhurbaşkanı eniştesinden, Başbakan eşten dosttan nasıl öğreniyor?) Ben bunu MİT Müsteşarı’na sordum, ‘Nasıl olur’ dedim. Başbakan’ın haberi yok, Cumhurbaşkanı’nın haberi yok. Bunun cevabını veremedi. Herhangi bir şey söylemedi. Bana da Cumhurbaşkanımıza neden iletilmediğinin izahati yok. (MİT Müsteşarı devam edecek mi) Bizim için işlerin önceliği var. Bunları bitirdikten sonra özeleştirisini tabii ki yapacağız. 

BİN 500 DAVAYI GERİ ÇEKTİM
Davaların hepsini çektim. Genel olarak üç lidere yönelik değil, yazar, gazeteci vs. onlara yönelik. Bin 500 davam varmış, Kemal Bey de benzer bir şey yaptı biliyorum. Bunlar samimiyet göstergesidir. 

Haberin Devamı

 15 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK
 (2010 KPSS’nin iptali) Yargı kararı, mağdurların açtığı dava ile ilgili. 86 bin kişi çıkarılacak demektir. Ya yasa düzenleyeceğiz, mahkeme kararını etkisiz hale getireceğiz, ya da 86 bin kişinin iş akdini feshedeceğiz. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı’na da söyledim. Şu daha doğru, sınavlarını incelemek lazım. Geriye yönelik bakılır, orada bu işin failleri kimse ortaya çıkarılır. Diğerleri muaf tutulur. 20 binin üzerinde öğretmen açığa alındı. Ders sezonu da geliyor. Öğretmen ihtiyacı var, 15 bin öğretmen alınması konusunda karar aldık. Okullar da zamanında açılacak.

30 AĞUSTOS'U YOK SAYAMAYIZ
30 Ağustos törenleri konusunda aldığımız bir karar yok henüz. Bir olay yaşadık diye 30 Ağustos’u yok sayamayız. Tedbirler alınır, karar verilir. m (Memurlara izinler) Buradaki bir tedbirdi. Memurlar arasında da örgütle iç içe olan insanlar var. Adaletin elinden kaçmaması için. Çok fazla süreceğini zannetmiyorum, kısa sürede bir müjde vereceğiz. Mesajı aldık. Beklentiyi karşılıksız bırakmayız.

(Askeri binalar ne olacak?) Daha bu karar yeni. Bunları yaparken ne yapılacağının hesabını yapmadık. Harp okulu binaları kullanılacak. Milli Savunma Üniversitesi adı altında birleştiriliyor. m (Balyoz mağdurlarına iade-i itibar) Düzmece raporlarla hakları alınanlar başvurabilecekler.

Haberin Devamı


(FETÖ’nün 14 Ağustos hareketi iddiası) Bu bir tehdittir, hedef göstermektir. İstediği kadar tarih versin. Tedbirlerimizi alıyoruz. m ABD Genelkurmay Başkanı’na bir film gösterdik. Diyecek hiçbir şeyi yok. Sadece ‘Türk milleti büyük millet’ dedi. Bunun bir terör olayı olduğunu net bir şekilde ifade etti. m (KHK’ların Anayasaya aykırılığı) Bir OHAL kararına dayalı olarak çıkarılacak KHK’yı Meclis’e gönderdik. Bundan sonrası Meclis’in işi.

(Bedelli askerlik) Gündemde Yok. m 15 Temmuz soruşturmasında görevden uzaklaştırma 62 bin 10, bunların 58 bin 611’i açığa alma. Görevden çıkarılan, memuriyetten ihraç edilen sayısı 3 bin 499.

(Muhalefet liderleri) Birçok konuyu konuşarak, görüşerek çözebiliriz. Bu ülke hepimizin. Bu milletin huzuru, güvenliği, geleceği hepimizin konusu, o yüzden kavga edecek çok fazla şeyimiz yok ama paylaşacak çok şeyimiz olduğunu düşünüyorum.BAKMADAN GEÇME!