GeriGündem Başbakan Ovit Dağı Tüneli'nin temelini attı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Ovit Dağı Tüneli'nin temelini attı

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Rize’nin İkizdere İlçesi’ndeki Ovit Dağı geçidinde, 14 bin 700 metre uzunluğundaki Türkiye’nin en uzun, dünyanın da ise 2’nci uzun çift tüplü tünelinin temelini attı. Erdoğan konuşmasında aşkın tarifini yaptı.

Temel atma törenlerine gitmediğini, sadece açılış törenlerine katıldığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Ancak bu tören anlamlı olduğu için birlikte olmayı özellikle arzu ettim" dedi. Önümüzdeki yıl Marmaray’ı açacaklarını söyleyen Erdoğan, bu sırada kalabalıktan bir kişinin "Kılıçdaroğlu da oradan geçecek mi?" demesi üzerine "Biz milletin hizmetkarıyız. Biz Kılıçdaroğlu’nun da hizmetkarıyız. Bizin insanlık anlayışımız bu. Onun şöyle böyle demesi önemli değil" diye konuştu.

Sivrikaya Köyü Ovit Dağı’nda yapılan Ovit Tüneli temel atma törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Ak Parti Rize milletvekilleri Hasan Karal ve Nusret Bayraktar, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Van Valisi Münir Karaloğlu, Rize, Diyarbakır ve Mardin illeri Ticaret ve Sanayi Oda Başkanları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Rize ve Erzurum’dan gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

’ERZURUM DENİZE KAVUŞUYOR USTA’

Sivrikaya Köyü Muhtarlığı tören alanına ’Köyümüzü Ortadoğu’nun Karadeniz kapısı yapan Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyoruz’, Ekşioğlu Vakfı ’Yüzyıllık hayaldi gerçek oldu, sen yoksan her şey yalan. Ovit için teşekkür ederiz’, AK Parti Erzurum İl Başkanlığı da ’Ovit dağının Ferhat’ı olduk. Dadaşlar sana minnettar Usta. Hayal rüya imkansız derken, Erzurum denize kavuşuyor Usta’ pankartları astı. Tören alanında, ’Çayın başkentinden medeniyetlerin beşiği Mezopotamya’ya kurduğunuz Ovit köprüsü için teşekkürler’ pankartı dikkat çekti. Törene katılanlara yağmurluk ve çantalar içerisinde şemsiyeler dağıtıldı, tören sonrasında da yemek ikramında bulunuldu.

"132 YILLIK PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK BİZE NASİP OLDU"

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da asırlık bir beklentiyi, bölgede yaşayan herkesin yüreğini saran bir proje olan Ovit tünelini hayata geçireceklerini belirterek temel atma törenlerine gitmediğini hatırlattı, sadece açılış törenlerine katıldığını söyledi. Başbakan, "Ancak bu tören anlamlı olduğu için birlikte olmayı özellikle arzu ettim. Ovit tüneli Rize ve bütün Karadeniz’i Orta Asya ile İran’a bağlayacak önemli bir güzergahın kritik geçişini oluşturuyor. Stratejik bir projedir. Bu güzergahın verimli bir şekilde kullanılması için Ovit tünelinin açılması bizim fikrimiz değil. Sultan 2’nci Abdülhamit’in döneminden itibaren Ovit’in tünelle geçilmesi için proje taslakları vardı. Sultan 2’nci Abdülhamit döneminde başlayan bu 132 yıllık bu projesi hayata geçirmek bize nasip oldu" diye konuştu.

"AŞK, KİŞİNİN SEVDİĞİNDE YOK OLMASIDIR"

Yolsuzlukların üzerine gittiklerini, dünyada yatırımların durduğu dönemde üst üste yatırımlar yaptıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Avrupa’da yatırımlar durdu, biz yatırımlara devam ettik. Ekonomi yatırım sürdüğü müddetçe diri kalır, ayakta kalır. Onun için de istihdam mı istiyorsun? İstihdam yatırım devam ederse büyür. İşte İspanya gibi bir ülke işsizlikte yüzde 22’lere çıktı. Güya bunlar bizim çok çok örnek aldığımız ülkeler. Biz yüzde 14-15’e kadar issizlikte çıktık ama şu anda hamdolsun tekrar yüzde 10’a, 9.5’a kadar düştük, daha da düşeceğiz.

Olay sadece bu değil. Mesele aşık olmak. Aşk bu çok önemli bir şey. Aşk öyle sıradan, basit bir olay değil. Erkeğin kadınla bir araya gelmesi değil. Aşkı böyle tanımlarsan çözemezsin. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır, mesele budur. Biz vatanımızı öyle seviyoruz, milletimiz öyle seviyoruz ve sizde yok oluyoruz, olacağız. Dağı delersin ama dağı Ferhat deler. Öyle sıradan kişiler delemez ve biz Ferhat olmaya azmettik."

"KILIÇDAROĞLU’NUN DA HİZMETKARIYIZ"

Önümüzdeki yıl Marmaray’ı açacaklarını anlatarak konuşmasını sürdüren Başbakan Erdoğan, bu sırada vatandaşların "Kılıçdaroğlu da oradan geçecek mi?" sözleri üzerine de "O oradan geçmeyecek. Ben diyorum ki ’Geç’. Biz senin için de yaptık onu. Biz milletin hizmetkarıyız. Biz Kılıçdaroğlu’nun da hizmetkarıyız. Bizin insanlık anlayışımız bu. Onun şöyle böyle demesi önemli değil" dedi.

"1 AYDA ÖDEMEZSE TARIM BAKANI’NI KAPIYA KOYARIZ"

Konuşması sırasında bazı vatandaşların "Kemal’e de bir şeyler söyle" şeklindeki sözleri üzerine yöre şivesiyle, "Ona değmez. O gitsun sağa sola konuşsun. Biz işumuze bakalım. Dağları delelim. O da bol bol laf atsın. Tilki yetişemediği üzüme koruk dermiş" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Erzurum’un fasulyesi ile ünlü ilçesi İspir’den bir grubun, ’İspir seninle gururu duyuyor’ sloganı üzerine de "Biz de sizinle gurur duyuyoruz. Siz kuru fasulyeleri hazırlayın" dedi.

Çay paralarının erken ödenmesini isteyenlere de cevap veren Erdoğan, "Özel sektöre karışmam. Ama ÇAYKUR çayınızı verdikten sonra 1 ay içinde paranızı ödeyecek. Gecikme olduğu zaman Tarım Bakanı’nı kapıya koyarız. Hiç şakası yok" dedi.

Erdoğan, paradan altı sıfır atacaklarını söylediklerinde birlerinin, bu olursa Taksim’de çıkıp eşek gibi anıracağını söylediğini ifade eden Erdoğan, " Hala bekliyorum. Sözünü tut. Çık anır" ifadesini kullandı.

"ORAYA YAPAYİSUN EVİ, ATAYİSUN ONU SOKAĞA"

Erdoğan, yaylalardaki çirkin yapılaşmalara değindi ve yöre şivesiyle konuşarak, "Şu güzelim yeşillik içine çirkin evler yapmayın. Oraya yapayisun evi, atayisun onu sokağa. 4-5 kat ev olur mu, bu yeşilin içine yakışır mı? Bundan sonra dereden kot alarak yapılar yapacağız. Azami 9.50 yüksekliğinde kot vereceğiz. Buralarda yüksek bina olmaz. Bu tabiata saygısızlıktır. Deden buralarda böyle ev yapmadı. Şu doğaya, yeşile saygısı olduğu için yapmadı. Niye biz Rize’mizi örnek hale getirmiyoruz? Bir yapalum pir yapalum. Tüm Rizeliler’e yalvarıyorum; buralara farklı yerlerin mimarisi ile ev yapmayın. Rize’muze yakuşsun bunlar. Gelirken helikopterden gördüm, yakışmıyor" dedi.

250 KİLOLUK OVİT TÜNELİ PASTASI

Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda müteahhitle tünel projesinin bitirilme süresi konusunda pazarlık yaptı. Erdoğan, 44 ay olan ihale süresinin fazla olduğunu belirterek, 2016 yılının Mart ayına denk gelen süreyi 2015 yılının Kasım ayına indirdi. Ovit Tüneli temel atma töreninde, Rize’deki pasta ustaları tarafından 3 günde yapılan 250 kiloluk, Ovit Tüneli şeklindeki yaş pasta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar tarafından kesildi.

GAZETECİ FENALAŞTI

Başbakan Erdoğan, törenin ardından helikopterle Trabzon’a hareket etti. Bu arada Başbakan Erdoğan’ın konuşması sırasında İkizdere’de görev yapan yerel bir gazetenin temsilcisi olan 58 yaşındaki İsmet Köseoğlu fenalık geçirdi. Sağlık görevlilerinin müdahalesinin ardından Köseoğlu, ambulansla hastaneye götürüldü. Kalp krizi geçirdiği sanılan İsmet Köseoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.


Bakan Yıldırım: Potomya ile Mezopotmya’yı birbirine bağlayacağız


ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, temel atma töreninde yaptığı konuşmada Ovit Dağı’nda son mahsur kalma olayının ardından Ovit tünel projesi için çalışma başlattıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki 5 yılda Karadeniz ile Akdeniz’i bağlayacağız. Karadeniz’in geçit vermeyen dağlarını, güneyin Toroslarını delerek yol açacağız. Bu yol sadece Rize’yi İspir’e bağlamıyor. Karadeniz’i Mardin’e, oradan Basra körfezine, Doğu Anadolu’yu Kafkaslara bağlayan çok önemli bir yoldur. Bu yola Sevgi Yolu adı takıldı. İsim de yola çok yakıştı. Ovit dağı tünelle aşılacak, kuzey güneyle buluşacak. Bu yol iki Potomya’yı birbirine bağlıyor. Biri Rize Potomya (Güneysu), diğer Mezopotomya. Bu yolun bu kadar önemi var."

Yoğun güvenlik önlemleri

OVİT Tüneli temel atma töreni öncesi alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Rize ve Erzurum’dan otobüslerle bölgeye gelen vatandaşlar oluşturulan noktalarda Jandarma güçleri tarafından üst aramasından geçirildi. İlçe merkezinden temel atma töreninin yapılacağı Sivrikaya Köyü yolu güzergahı boyunca özel harekat polisleri görev aldı. Tören öncesi Kobra tipi 3 helikopter tören alanın üzerinde ve çevresinde uçuş yaptı. Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Harekat ekipleri de temel atma töreninin çevresinde güvenlik önlemi aldı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hava ambulansı da bölgede hazır bekletildi. Temel atma töreninin yapılacağı bölgeye yakın mesafede helikopter pisti oluşturuldu, Başbakan’ın alan giriş yapacağı toprak yol ise önceden asfaltlandı. Polis köpeklerine de tören alanında arama yaptırıldı.

Ovit Tünel Projesi

RİZE’nin İkizdere İlçesi’nin 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçidinde yapılacak 14 bin 700 metre uzunluğundaki Ovit Tüneli, Türkiye’nin en uzun, dünyanın da 2’nci uzun çift tüplü tüneli olacak. Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri birbirine bağlanacak. Tünelin giriş kotu 1919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2.13 olacak. Türkiye’de karayolu tünellerinde ilk kez tünel delme makinesi (TDM), Ovit Dağı tünelinde kullanılacak. MAKYOL İnşaat A.Ş. tarafından yapılacak olan tünel, 799 milyon 939 bin 183 TL’ye mal olacak.

Ovit Dağı Tüneli’nin tamamlanmasıyla mevcut Rize- Erzurum arasındaki ulaşım 4 bin 420 metre kısalacak, ayrıca ulaşım 12 ay boyunca kesintisiz sağlanacak.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False