Başbakan, eğlence merkezi Vialand'ı açtı

Başbakan, eğlence merkezi Vialandı açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da inşa edilen Vialand Eğlence ve Alışveriş merkezinin açılışında konuştu.

Haberin Devamı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Birbirimizi Allah için seveceğiz. Biz, Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı... Çünkü biz yaradılanı yaratandan ötürü seven bir medeniyetin mensuplarıyız. Bizde dinsel milliyetçilik olmayacak. Müslümanı, Hristiyanı, Musevisi, Sünnisi, Alevisi... Böyle bir ayrım olmayacak." dedi. Erdoğan, VIALAND Tema Parkı ve Eğlence Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, VIALAND'ın İstanbul'a, Türkiye'ye ve millete hayırlı olmasını temenni etti.

Projenin, kamu ve özel sektör ortaklığında hayata geçtiğini dile getiren Erdoğan, "Bu, bizim için ayrı gurur vesilesi zira hep şunu hedeflemiştik; kaynakları çoğaltırsak, çeşitlendirirsek İstanbulumuza da ülkemize de çok daha önemli yatırımlar kazandırırız. Şu anda bunu yakalamanın bahtiyarlığı içindeyiz" diye konuştu.

'İKİ CESUR FİRMA'

Başbakan Erdoğan, VIALAND'ın bulunduğu alanın daha önce bir taş ocağı olduğunu hatırlatararak, şunları anlattı:

"Çevrede oturanlar bilir. Haliç, biliyorsunuz kokudan geçilmiyordu. Haliç'te artık deniz canlıları kalmamıştı, balık yoktu. Tabii birçok hocalarımızla görüştüm, danıştım, konuştum. O zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydım. Bize dediler ki: 'Burayı doldurmaktan başka çare yok'.  Dedik ki: 'Haliç'in aslı kara değildi. Haliç, Altın Boynuz. Bu altın boynuzu, biz kalkıp da teneke parçasına çeviremeyiz. Dolayısıyla Haliç'i biz yeniden Altın Boynuz olarak İstanbullulara ve ülkemize kazandırmak durumundayız. Bunun adımını atmamız lazım'. 'Mümkün değil. Eğer burayı, temizlemeye kalkacak olursak, buradaki çamuru almaya kalkacak olursak her iki taraf, gerek Beyoğlu, gerek Fatih'te kayma olur' dediler."

"Bunun, büyük proje olduğunu, uluslararasına taşıyacağımızı söyledik. Uluslararsı camiayla da bunu istişare ettik, konuştuk. Uluslararası camiadan buraya hocalarımızı getirdik. Türkiye'den de sağolsun, bir, iki cesur firma, onlar bu işe yüreklerini koydular ve gayret gösterdiler. Ben, buradan asıl yüklenici olan firmanın adını vereceğim. Patronu bugün görsem tanımam. Gülermak firması... Kendisine teşekkür ediyorum. Emek verdi, çalıştı."

'EKSİKLER KISA SÜREDE BİTECEK'

Firmanın, genişçe bir alan gösterilmesi halinde Haliç'ten çamuru nakledeceğini söylediğini aktaran Erdoğan, bölgede 650 bin metrekarelik alana Haliç'ten sıvı balçık çamurun "petrol boru hattı" gibi bir hat üzerinden taşındığını kaydetti. Erdoğan, "İşte o 650 bin metrekare alanın üzerinde 600 bin metrekare, bu projenin altyapısını oluşturmaktadır. Burayı yaptık, hedefimiz oldu ama daha sonra 'Temalı park olursa çok daha güzel' olacak dedik ve Bayraktar Grup'la Gürsoy Grup el ele verdiler, 'Belediyemizle bu işbirliğini yapalım. İddialıyız, burayı İstanbul'a ve Türkiye'ye kazandıralım' dediler. Projenin maliyeti 650 milyon dolar yaklaşık. Yani eski rakama vuracak olursak yaklaşık 1 katrilyon 150 trilyon lira. Henüz biraz eksiğimiz var. Bu eksikleri de inşallah kısa sürede yüklenici firma bitirecek" diye konuştu.

VIALAND'ın bölgede birçok şeyin değişmesini sağladığını vurgulayan Erdoğan, bölgede kentsel dönüşümün de başladığını, bir süre önce yıkımlar yapıldığını hatırlattı. Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'10 YIL ÖNCE KİM İNANIRDI'

"Bu yıkım, kavgalı, gürültülü değildi. Tam aksine, bu bölgede oturan benim vatandaşlarım, güle oynaya bu yıkımın bizim için zeminini hazırladı, adımı attık. Türkiye'nin değişik yerlerinin de adımını attık, oralarda da bu yıkımları yaptık. O gün yaklaşık 35 bin civarında binanın yıkımını yaptık. Niye? Daha güzel şehirler... Niye? Gürültü olmuyor. Çünkü benim halkım, iktidarımıza güveniyor. Benim halkım biliyor ki bizim iktidarımız, AK Parti iktidarı, söz verdi mi sözünü yapar. Çünkü ne aldatan olduk bugüne kadar, ne aldanan olduk."

"10 yıl önce VIALAND gibi bir yatırımın burada olacağı, Gaziosmanpaşa'da, Eyüpsultan'da, buralarda konuşulsaydı, acaba kim buna 'evet' derdi? Ama bak oldu. Demek ki eğer kararlıysanız, inançlıysanız, aşkınız varsa, sevdanız varsa, bu ülkenin evlatlarını, insanını seviyorsanız, yaparsınız. Çünkü bütün bu işler bir sevda işidir, bir aşk işidir. İşte bu aşk bizi, deli divane etti, bu yollara koydu. Yola çıkarken öyle demedik mi? 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece' dedik.  Çünkü dünyayı güzelleştirmek, yaşadığımız alanları bayındır hale getirmek, bizim en önemli vazifemiz. Biz, 'güzele bakan, güzel düşünür' diyen bir medeniyetin temsilcileriyiz. AK Parti'nin belediyecilik anlayışı da bu."

" Biz sefalet sahnelerine razı olamayız. Yıkık, dökük, virane alanlar bize yakışmaz. Onun için bunları, süratle değiştirip dönüştüreceğiz. Dikkat ediyor musunuz? Bilmiyorum, artık standartları biz belirliyoruz, kıstasları biz düzenliyoruz, seviyeler bizden soruluyor. Bugün de İstanbulumuz'da standartların üzerinde, dünya standartlarının bile üzerinde, İstanbul'un ruhuna, özüne, kimliğine çok uygun bir eseri kazandırıyoruz."

     Eserin İstanbul'a, Türkiye'ye, çocuklara hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Çocukluğunu yaşayamayanlar inşallah burada çocukluklarını farklı yaşayacaklar. Ben burada patronlara da sesleniyorum: 'Zaman zaman öyle günler olmalı ki o günlerde de Gürsoy ve Bayraktar Grup herhalde ücretsiz bazı uygulamalar da yapmalı'. Bu olmalı çünkü bizim birbirimizle dayanışmamızın ruhunda bu var" diye konuştu.

'TEK MİLLET, TEK DEVLET'

Başbakan Erdoğan, Reyhanlı'daki patlamalarda 51 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve dün Hatay'da olduğunu hatırlatarak, orada tüm ailelerin mütevekkil halini gördüğünü söyledi. Bütün bunlara rağmen, terörle mücadelede her zaman dikkatli olacaklarını kaydeden Erdoğan, "Birbirimizi Allah için seveceğiz. Biz, Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı... Asla birbirine ayrı düşmeyeceğiz. Çünkü biz yaradılanı yaratandan ötürü seven bir medeniyetin mensuplarıyız. Bizde dinsel milliyetçilik olmayacak. Müslümanı, Hristiyanı, Musevisi, Sünnisi, Alevisi... Böyle bir ayrım olmayacak." dedi.

Erdoğan, kendi aralarına siyasi mezhepçilik, siyasi etnisiteyi sokanlara her zaman uzak duracaklarını aktararak, "İster siyasi Türkçülük olsun, ister siyasi Kürtçülülük olsun, ister siyasi Lazcılık olsun, şu olsun, bu olsun hepsinden uzağız. Bizim için önce insan, biz buna bakacağız. Bir, beraber, iri, diri olacağız" ifadelerini kullandı.

Yola çıkarken "tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" dediklerini ifade eden Erdoğan, 780 bin kilometrekaresiyle, 76 milyon nüfusuyla tek bayrak altında bu anlayışla yollarına devam edeceklerini vurguladı. Erdoğan, VIALAND'ın İstanbul'a, Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek, yapının bugüne gelmesinde emeği geçen, mimarından mühendisine , işçisinden İstanbul Büyükşehir Belediyesine kadar herkesi kutladı.

Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yüklenici firmaların temsilcileri ve çocuklarla kurdele keserek, VIALAND'ın açılışını gerçekleştirdi.

Haberle ilgili daha fazlası: