Bakan Soylu'dan Alman Bakan'a tepki: Polonya’ya iki bomba düştü diye NATO ayağa kalktı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 22, 2022 13:00

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Soylu, basın toplantısında Alman Bakan'a tepki gösterdi. Bakan Soylu, "İstiklal Caddesi’nde masum insanlar öldürüldü. O insanlara hiçbir orantı uygulanmadı. Polonya’ya iki bomba düştü diye NATO ayağa kalktı. İnsanlar, coğrafyalarına, dinlerine, yaşadıkları bölgelere göre ayrıştırılamazlar. İnsan hakları dünyanın her yerinde insanlara aittir." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Soylu ve Faeser, ikili görüşmenin ardından Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) heyetler arası görüşme yaptı. Soylu ve Faeser, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Bakan Soylu'nun Faeser'in Pençe Kılıç Harekatıyla ilgili "atılan adımlar orantılı olmalı" sözlerine verdiği tepki basın toplantısına damga vurdu.

"NASIL BİR TERÖR BELASIYLA KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZU PAYLAŞTIK"

Bakan Soylu, Almanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini belirterek, "Sabahtan itibaren birçok konuyu olumlu şekilde ele aldık. Terörle mücadeledeki ortak bakışımızı tekrar değerlendirdik. PKK, DHKP-C, DEAŞ, FETÖ gibi birçok terör unsurlarıyla ilgili değerlendirmelerimizi ortaya koyduk ve bunlarla ortak şekilde mücadele etmenin esas itibarıyla insanlığı, dünyanın ve ülkelerimizin huzurunu ilgilendirdiğini ortaya koyduk. Sayın Bakan son saldırılarla ilgili taziyelerini iletti. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz de coğrafyamızın nasıl bir terör belasıyla karşı karşıya kaldığını kendisiyle paylaştık. Enerjiden göçe kadar birçok meseleyi karşılıklı değerlendirebilme fırsatımız oldu. Bu konuda ortak birtakım kararlarımız, değerlendirmelerimiz ve süreç yönetimi konusunda atacağımız adımlar kararlaştırıldı. Elbette ki asayiş ve uyuşturucu suçlarıyla ilgili de gündemimizin önemli başlıklarından birisi olarak bu konular ele alındı" dedi.

Haberin Devamı

ALMAN BAKAN: ATILAN ADIMLAR ORANTILI OLMALI

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise "Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin çabalarını büyük bir anlayışla karşılıyoruz. İçinde bulunduğu durumdan dolayı. Fakat şunu da söylemek gerekiyor ki bütün bu hususlarda, alınan önlemlerin atılan adımların orantılı olmasını göz önünde bulundurmak gerekir ve sivillerin korunması gerekir. Özellikle şiddetin tırmandırılmaması konusunda da hassas davranılması gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

BAKAN SOYLU'DAN ALMAN BAKANA YANIT: POLONYA'YA 2 BOMBA DÜŞTÜ DİYE NATO AYAĞA KALKTI

Ardından basın mensuplarının "Suriye'nin Kuzeyi ve Irak'a yapılan operasyonlar çok farklı değerlendiriliyor. Bu bakışı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu yanıtlayan Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Terör örgütlerine yönelik operasyonların tek bir değerlendirmesi olur: Terörü ortadan kaldırmak. Devletler ve milletler meşru, terör örgütleri gayrimeşrudur. Devletlerin tek bir sorumluluğu vardır; kamu düzenini sağlamak. Kendi birliğine, kamu düzenine karşı terör örgütlerinin organizasyonları ve saldırıları ayrıştırılamaz. Bugün şu anda bir çocuğumuzla genç bir öğretmenimiz defnediliyor. İstiklal Caddesi’nde masum insanlar öldürüldü. O insanlara hiçbir orantı uygulanmadı. Polonya’ya 2 bomba düştü diye NATO ayağa kalktı. İnsanlar coğrafyalarına, dinlerine, yaşadıkları bölgelere göre ayrıştırılamazlar. İnsan hakları dünyanın her yerinde insanlara aittir. Almanya’ya ya da dünyanın herhangi bir yerine bir terör saldırısı olduğunda ne düşünüyorsak etrafımızdaki coğrafyadaki terör örgütlerine karşı da aynı şekilde düşünülmesini istiyoruz. Etrafımızda bir terör devleti kurmak istediler. Ve bizim buna müsaade etmemiz mümkün değildir. Sınırlarımızı, milletimizi korumak bizim borcumuz ve ödevimizdir. Bu her ülkenin meşru hakkıdır."

Haberin Devamı

Alman Bakan Faeser, ise "Bu soruyu ben de yanıtlamak istiyorum. Tabi ki daha önce de söylediğim gibi biz Almanya olarak Türkiye ile dayanışma içindeyiz. Bu terör saldırılarının kurbanları ve yakınlarının duygularını paylaşıyoruz ve başsağlığı dileklerimizi yinelemek istiyorum. Bu tutumumuzu Türkiye’ye karşı paylaştık. Aynı zamanda Türkiye ile terörle mücadele konusunda dayanışma halindeyiz ve Türkiye’nin yanındayız. Fakat aynı zamanda bu tepkinin bu mücadele sırasında verilen tepkilerin orantılı olması gerekir. Milletler hukukuna uygun ve sivillerin korunduğu operasyonlar olması gerekir. Bunu da tabi ki belirtiyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Soyludan Alman Bakana tepki: Polonya’ya iki bomba düştü diye NATO ayağa kalktı
Bakan Faeser, bir basın mensubunun '15 Temmuz'dan sonra Türkiye'den firar edip Almanya'ya giden Adil Öksüz ve Zekeriya Öz'ün iadesi için hangi adımları atacaksınız' şeklindeki soruya da "Bu vakalarla ilgili size somut bilgi vermem mümkün değil ama hukuk devleti olarak bunların takibini yapıyoruz. Sonuç çıktığında Türk kurumlarını bilgilendiriyoruz" diye yanıt verdi.

BAKMADAN GEÇME!