GeriGündem Ayşen’in kolu AİHM’de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayşen’in kolu AİHM’de

Soğuk algınlığı nedeniyle götürüldüğü hastanede yanlış iğne sonucu sol kolu kesilen ve davası yıllarca süren Ayşen Başaran’ın davası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınıyor.

Türkiye, Ayşen Başaran’ı 1995 yılının Şubat ayında 3.5 yaşındayken tanıdı. Soğuk algınlığı nedeniyle götürüldüğü Lüleburgaz SSK Hastanesi’nde yapılan yanlış iğne sonucu sol kolu dirsekten kesilmişti. Yapılan ihmal sonrası başlayan hukuk mücadelesi, Türkiye’de herkesin yakından izlediği bir dava oldu. Benzer durumdakilere öncü olan Başaran’ın durumu şimdi yine örnek olmak için yeni bir boyuta geçiyor. Ayşen’in ailesi, mahkemenin uzun yıllar sürmesi ve ihmali bulunan personelin af yasası sebebiyle ceza almaması gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yeni bir tazminat davası açtı.

Ayşen’in cam fabrikasında işçi babası Hüseyin Başaran, diğer mağdur insanlara yol açılması için birilerinin mücadele etmesi gerektiğine inandığını söyleyerek ‘Başka Ayşenler olmasın yada en azından daha az olsun diye bunların peşini bırakmıyoruz. Hem kurumlara örnek olmasını, insana değer verilmesinin sağlanmasını hem de haksızlığa uğrayanlara da önayak olmasını istiyoruz’ diye konuştu.

Ailenin avukatı Cengiz Hortoğlu da Ayşen’in hak aramada bir sembol olduğunu belirterek ‘Toplumumuzda hak arama çok sınırlı. Haksızlık ne kadar büyük olursa olsun oluruna bırakma yoluna gidiliyor. Ama Ayşen bunları değiştirdi. Birçok insanın hak aramaya cesaret etmesine örnek oldu. Topluma moral oldu. Biz de toplumsal sorumluluk hissettik. Topluma örnek olmaya devam etmemiz gerektiğini düşündük ve AİHM’de de dava açtık. Bu savaşı verme nedenimiz bu’ dedi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle