Aydın'da mülteci faciası: 25 ölü

Güncelleme Tarihi:

Aydında mülteci faciası: 25 ölü
Oluşturulma Tarihi: Mart 06, 2016 14:50

Aydın’ın Didim İlçesi’nden yasadışı yollarla deniz üzerinden Yunanistan’a geçmek isteyen bir teknenin batması sonucu ölenlerin sayısı 25’e yükseldi.

Haberin Devamı

Bugün saat 09.00 sıralarında, Alo 158 ihbar hattını arayan balıkçılar, Sağtur Tatil Sitesi açıklarında denizde kaçaklar olduğunu bildirdi. Bunun üzerine bölgeye sahil güvenlik botları gönderildi. Yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Bulamaç Adası’na geçmek isterken, bindikleri teknenin battığı belirlenen kaçaklardan 3’ü çocuk, 1’i hamile olmak üzere 25’inin cesedine ulaşıldı.

Aydında mülteci faciası: 25 ölüSağtur Tatil Sitesi önünden denize açıldıkları belirlenen kaçaklardan 7’si ise balıkçıların da yardımıyla sağ olarak kurtarıldı. Didim Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na getirilen kaçaklar, burada hazır bekletilen ambulanslarla, Didim Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Uzun süre suda kaldıkları için hiportermi geçirdiği belirlenen kaçakların tedavilerinin sürdüğü bildirildi. Kaçıakların cesetleri de karaya getirilerek, aynı hastanenin morguna gönderildi.

Haberin Devamı

Bölgede başka kaçakların da olabileceği şüphesi üzerine üç sahil güvenlik botu ve bir helikopter ile arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Kaçakların uyruklarının tespitine çalışılırken, büyük bölümünün Suriyeli olduğu belirtildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!