Ayasofya iskeleden kurtulamadı

Güncelleme Tarihi:

Ayasofya iskeleden kurtulamadı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 12, 2017 22:27

Ayasofya Müzesi tarihi boyunca defalarca restorasyona tabi tutuldu. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yapılan restorasyonlar 1500 yıllık yapıyı ayakta tutmaya, içindeki süslemeleri yaşatmaya yönelikti.

Haberin Devamı

1993 yılında kurulan demir iskele kubbenin onarımı için başlamış ve tam 17 yıl müzenin içinde kalmıştı. Kubbedeki son derece kıymetli mozaiklerin konservasyonları yapıldı, sıvalar tamamlandı ve bu sırada serafin meleklerinin üzerindeki kapaklar kaldırılarak meleklerin yüzleri ortaya çıkarıldı. Sadece kubbenin dörtte birini onarmak için kurulan iskele, müze içinde dört kez yer değiştirerek kubbenin tamamı 17 yılda onarıldı.

Ayasofya iskeleden kurtulamadı

 

NUR SURESİ ÇIKABİLİR

2010 yılında kubbedeki onarımlar bitince demir iskele tamamen söküldü. Ziyaretçiler, Ayasofya’yı 2013’e kadar iskelesiz bir şekilde görme imkânına kavuştu. Ancak kubbe altındaki yan duvarlarda ve yarım kubbelerde aşırı yıpranma, rutubet ve sıva dökülmeleri yaşanınca 2013 sonunda demir iskele bir kez daha kuruldu. Sıva onarımları sırasında ‘Fossati onarımı’ öncesi kalem işi süslemeler ortaya çıkınca 650 gün sürmesi beklenen onarım süresi uzadı.

Haberin Devamı

Mihrabın üstüne denk gelen doğu yarım kubbede onarımlar başladığında 1. Ahmed döneminde nakşedildiği düşünülen devasa hat kompozisyonun sıva altından çıkması bekleniyor. Eski gravürlerde var olan hat kompozisyonunda Nur Suresi 35. Ayet’in tamamının yer aldığı ileri sürülüyor. Bu durumun onarım süresini uzatması bekleniyor. Restorasyonu yürüten ekip, sürenin uzamasında karşılaştıkları sürprizlerin etkisi olduğunu belirterek tarihi yapının tamamında onarımların bitirilebilmesi için en az 10 yıl daha çalışmak gerektiğine dikkat çekiyor. Yetkililer burada da yaşanabilecek aksaklıklardan dolayı iskelenin yeniden ana kubbe için de kurulabileceğini belirtiyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!