GeriGündem Avrupa Birliği'nde akkor ampul yasaklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Birliği'nde akkor ampul yasaklandı

Avrupa Birliği'nde akkor ampul yasaklandı
refid:21349327 ilişkili resim dosyası

Enerji verimliliği düşük ve karbondioksit yaydığı için çevreye zararlı olarak değerlendirilen, aralarında Türkiye'de yoğun olarak kullanılan Edison tipi şeffaf akkor ampullerin de bulunduğu bazı ürünlerin üretim ve satışı, bugünden itibaren AB'de yasaklandı.

AA muhabirin derlediği bilgilere göre, AB'de enerji tasarrufu ve küresel ısınmayla mücadelede aldığı kademeli kararlar doğrultusunda önce 100, ardından 75 wattlık akkor ampullerin üretimi, satışı ve ithalatı yasaklanmıştı.

Hazırlanan program uyarınca 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren 60 wattlık akkor ampuller yasak kapsamına alınmış ve bu yılın Eylül ayına kadar piyasadaki bütün klasik akkor ampullerin satış, üretim ve ithalatının yasaklanması hedeflenmişti.

Yasak ile AB ülkelerinin yılda toplam

40 milyar kilovatsaat enerji tasarrufun bulunması böylece karbondioksit emisyonunun yılda 15 milyon ton düşürülmesi amaçlanmıştı.

Ampul konusunda ithalata bağımlı olduğu için Türkiye'yi doğrudan etkilemesi beklenen uygulamanın ardından enerjiden yüksek tasarruf sağlayan ve LED ampullerin fiyatlarının artması bekleniyor.

“ALIŞKANLIKLAR KOLAY DEĞİŞMEYECEK”
Türkiye'de faaliyet gösteren ampul ithalatçısı bir firmanın sahibi Cem Çetinalp, yüksek enerji harcayan akkor lambaların kaldırılmasındaki amacın, enerji tasarrufu sağlamak ve aydınlatma yolu ile atmosfere yayılan karbondioksit emisyonunu azaltmak, çevre dostu ürünlerin kullanımını etkinleştirmek olduğunu söyledi.

Türkiye'de AB ülkelerinde alınan kararlarla gerçekleştirilecek uygulamaların enerji tasarrufu sağlayacağını ifade eden Çetinalp, “Ancak alışkanlıklarımızı değiştirmek kolay olmayacaktır. Akkor ampullerin yasaklanması enerji tasarruflu ampullerin ve LED ürünlerin fiyatını artıracaktır. Bu da nihai kullanıcıya etki edecektir” dedi.

Bir geçiş süreci yaşanacağını ve fiyatların zamanla kırılma noktasına geleceğini belirten Çetinalp, 350-400 milyon dolarlık ampul pazarına sahip Türkiye'nin, ampulü ithal ettiğini söyledi.

Bu arada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın geçen yıl Ağustos ayında yayımladığı bir tebliğ ile doğrusal olmayan ev tipi lambaların, ev dışında kullanılmak üzere piyasaya arz edilse veya başka ürünlerle bir arada bulunsa bile piyasaya arz edilmeleri ile ilgili çevreye duyarlı tasarım gerekleriyle özel amaçlı lambalara ait ürün bilgilerine ilişkin şartlar belirlenmişti.

Tebliğe göre, doğrusal olmayan ev tipi lambaların belli çevreye duyarlı tasarım gereklerini karşılamak zorunda olduğu hükme bağlanmıştı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False