GeriGündem Atatürk'ün çocuğu var mı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atatürk'ün çocuğu var mı

Atatürk'ün çocuğu var mı
refid:8958999 ilişkili resim dosyası

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onuruna İngiltere donanmasına ait uçak gemisinde dün akşam verdiği davette ilginç bir diyalog yaşandı.

KRALİÇE ZARAFETİYLE BÜYÜLEDİ - FOTO GALERİ

Konukları gruplar halinde selamlayan ve sohbet eden Kraliçe’nin eşi Edinburgh Dükü Prens Philip gazetecilerin bulunduğu davetlilerin arasındaki İpek Çalışlar’a dönerek “Siz de mi gazetecisiniz” diye sordu. Çalışlar, “Eskiden gazeteciydim, şimdi biyografi yazıyorum” yanıtını verince, bu kez “Kimin biyografisi” sorusunu yöneltti. Çalışlar’dan “Atatürk’ün eşinin biyografisi” yanıtını alınca Prens’ten ilginç bir soru geldi:
Atatürk’ün evlendiğini bilmiyordum, çocukları var mıydı?”
Çalışlar ise “Evet Latife Hanım’la evlenmişti. Çocukları yoktu” karşılığını verdi.

ATATÜRK HAYATINI KÖKTEN DEĞİŞTİRDİ    

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/cennett_banner.gifAtatürk’le ilgili bu ayrıntıdan habersiz Prens Philip’in hayatında Gazi Mustafa Kemal, önemli bir yer tutuyor.

Philip’in babası Prens Andrew (1882-1944) zamanın Yunan Kralı Konstantin’in küçük kardeşiydi.  Yunan ordusunda subay olan Philip, Sakarya Savaşı’nda II. Yunan Kolordusu’nu komuta etmişti. Bu savaşta yaşadığı yenilgiyi ’Felakete Doğru’ (Towards Disaster) isimli kitabında anlatmıştı.

1922 bozgunundan sonra Atina’da darbeciler Anadolu Seferi sorumlularını ve bu arada Prens Andrew’u tutuklayıp divanı harbe sevk ettiler. Prens Andrew, ailesi ve 1 yaşında bebek Philip sürgün edildiler.

Prens Andrew ölümden İngiliz Kralı V. George’un baskısı sayesinde kurtuldu ve ailesi ile birlikte İngiliz savaş gemisi H.M.S. Calypso ile kaçtılar.

 

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/bogaz_kralice.jpg

False