Ata’mıza saygı ve sevgiyle 19 Mayıs'ı kutluyoruz

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istiklal meşalesini yakmak için Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’un 103’üncü yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanı kırmızı-beyaz coşkuya büründü. Pandeminin ardından meydanlar dolup taşarken Ankara’daki kutlamaların merkezi Anıtkabir oldu. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet Anıtkabir'i ziyaret etti. Birçok kentte yürüyüşler, konserler, etkinlikler var...

Haberin Devamı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Anıtkabir'de düzenlenen törene katıldı. Bakan Kasapoğlu, 81 ilden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) gelen gençler, 11 ülkeden gelen 20 genç, ayrıca sporcular, bakanlık personeli, spor federasyonları temsilcileriyle Anıtkabir'e geldi. 

Ata’mıza saygı ve sevgiyle 19 Mayısı kutluyoruz

Kasapoğlu, Türk bayrağı taşıyan gençlerle birlikte Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine çıktı. Heyet, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı okudu.

Ata’mıza saygı ve sevgiyle 19 Mayısı kutluyoruz

Haberin Devamı

Bakan Kasapoğlu, mozoleye çelenk bıraktıktan sonra, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Kasapoğlu, ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda ilk meşaleyi yaktığınız 19 Mayıs'ı gençlerimizle birlikte yine coşku ve heyecanla kutluyoruz. Bir asır önce, hürriyetimiz uğruna mücadele verdiğiniz bu topraklarda, biz de bugün aynı ruhla Cumhuriyetimiz ve istikbalimiz için çalışıyoruz. Türkiye'nin ve gençlerimizin geleceğini yine gençlerle beraber inşa ediyoruz. Gururla ifade etmek isterim ki; 'Bütün ümidim gençliktedir' diyerek işaret ettiğiniz Türkiye Cumhuriyeti'nin evlatları, bugün yalnız ülkemizin değil, sahip oldukları adalet, vicdan ve merhamet gibi erdemlerle bütün insanlığın ümididir. Daha güçlü Türkiye idealine, işte bu iftihar vesilesi gençlerimizle yürüyor ve yarınlara umutla bakıyoruz. 'En büyük eserim' dediğiniz Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ferdi olmanın onuru ve minnettarlığıyla sizi ve kahraman silah arkadaşlarınızı rahmetle, hürmetle anıyorum. Aziz emanetiniz emin ellerde. Ruhunuz şad olsun."

Ata’mıza saygı ve sevgiyle 19 Mayısı kutluyoruz

Haberin Devamı

ERDOĞAN’DAN GENÇLERLE BULUŞMA

19 Mayıs dolayısıyla Ankara’daki törenler kapsamında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve Bakan Kasapoğlu’nun katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı töreniyle, “Yücel Arzen: İstiklal Türküleri” konseri yapılacak.

Erdoğan’ın 19 Mayıs Gençlik Haftası kutlamaları kapsamında gençlerle buluşması da planlanıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ülkenin dört bir yanından Ankara’ya gelen gençlik örgütleriyle birlikte ellerinde ay-yıldızlı bayraklarla Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna yürüyecek.

Ata’mıza saygı ve sevgiyle 19 Mayısı kutluyoruz

Haberin Devamı

KONSERLER, FESTİVALLER

İSTANBUL: Maltepe Etkinlik Alanı’nda Deniz Tekin, Nova Norda, Redd, Cartel’den Kabus Kerim & Erci E, Batuflex sahne olacak. Etkinlik 21.30’da başlayacak, Murat Boz konseri ile sonlanacak.

- Sarıyer’de 700’e yakın motorcunun katılımıyla “İki Teker Kardeşliği” etkinliği yapılacak. Katılımcılar İstinye Tersane alanında toplanıp Sarıyer Merkez’e kadar kortej düzenleyecek. 

- Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda saat 17.00’de ‘O Zaman Renk Koşusu’ düzenlenecek. Kutlamalar DJ performansı ve KÖFN konseri ile devam edecek. Saat 21.00’de Zeynep Bastık sahne alacak ve bayram coşkusunu yaşatacak.

- İstanbul Devlet Bale ve Operası, Türk Telekom Opera Salonu’nda ‘19 Mayıs Geleneksel Gençlik Konseri’ düzenleyecek. Saat 20.00’da başlayacak konserde, genç solistler orkestraya eşlik edecek. 

Haberin Devamı

- Esenler’deki ‘Gençlik Günleri’ kapsamında konserlerden yarışmalara, film gösterimlerinden spor söyleşilerine, doğa kampından klasik araba sergisine kadar pek çok etkinlik meraklılarıyla buluşacak.

Ata’mıza saygı ve sevgiyle 19 Mayısı kutluyoruz

ANKARA: 81 ilde 103 okul dolaşan Atatürk’e Vefa Valizi, yolculuğunu tamamladı. 3 bin öğrenci ve 200 öğretmenin emeğiyle hazırlanan valizdeki eserler Ankara’da ATO Meclis Salonu Fuaye Alanı’nda sergileniyor.

- Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kutlaması kapsamında saat 20.00’de Gençlik Parkı’nda Edis konseri var. Osmanlı Aile Yaşam Merkezi’nde saat 14.00 itibariyle halk oyunları, spor ve tiyatro gösterileri olacak.

Haberin Devamı

İZMİR: Saat 19.15’te Konak Pier Önü’nde yürüyüş korteji düzenlenecek. Ardından Gündoğdu Meydanı’nda saat 20.30’da başlayacak Teoman konseri ile kutlamalar devam edecek. Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda da 21.30’da rock grubu Kolpa sahneye çıkacak.

Ata’mıza saygı ve sevgiyle 19 Mayısı kutluyoruz

ESKİŞEHİR: ‘Gençlik Haftası’ kapsamında Porsuk Çayı’nda, saat 16.00’da ‘Dragon Yarışları’ düzenlenecek. Aynı saatte Eskişehir Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı Masal Şatosu’nda Latin dansları ve zumba etkinliği yapılacak.

ANTALYA: Saat 20.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek konserde, Burcu Güneş ve Emir Can İğrek sahne alacak.

SAMSUN: Saat 16.00’da Doğupark’ta Solo Türk ve Türk Yıldızları havacılık gösterisi gerçekleştirecek. 22 Mayıs’a kadar sürecek Samsun Gençlik Festivali’nde Pinhani, Adamlar, Yaşlı Amca, Marsis ve Mahzen konser verecek.

BURSA: Tarihi Hanlar Bölgesi’nde ‘e-Spor Turnuvası Finali’, Hüdavendigar Kent Parkı’nda ‘Sokak Basketbolu Turnuvası’, Yunuseli Havaalanı’nda Lise Öğrenci Müzik Toplulukları Konseri, Üniversite Öğrenci Müzik Toplulukları Konseri, DJ Bahadır Gümüşsu DJ Performansı ve ‘Reynmen konseri olacak.

BALIKESİR: 4 gün boyunca Balıkesir Dijital Gençlik Merkezi, Skate Park, Edremit Gençlik, Spor ve Kongre Merkezi ile Hasan Basri Çantay Gençlik Merkezi’nin açılışları gerçekleştirilerek e-spor turnuvaları ve konserler düzenlenecek. Etkinlikte ilk gün Fettah Can, ikinci gün İkiye On Kala, üçüncü gün Sefo ve dördüncü gün ise Reynmen sahne alacak. (EĞİTİM SERVİSİ)