GeriGündem Arafat'ın ölümüyle ilgili flaş gelişme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arafat'ın ölümüyle ilgili flaş gelişme

Arafat'ın ölümüyle ilgili flaş gelişme
refid:24915333 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat'ın zehirlenerek öldürüldüğü yönündeki iddiaları güçlendirecek bir haber de dünyanın en saygın tıp dergilerinden Lancet'ta yayımlandı.

İsviçreli bilim insanlarının geçen yıl Arafat'ın kişisel eşyaları üzerinde yaptığı incelemelerle ilgili bir değerlendirme yapan ünlü İngiliz dergisi, Kasım 2004'te 75 yaşında hayatını kaybeden Filistin liderinin polonyum 210 radyoaktif maddesiyle zehirlenmiş olabileceğini doğruladı.

Lancet konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Adli incelemeye dayanılarak elde edilen bulgular, Arafat'ın 210Po ile zehirlenme ihtimalini destekliyor. Naaşının 2012 yılında mezardan çıkarılmasının tavsiye edilmesi için yeterli şüphe vardı" denildi.

İsviçre'nin Lozan Üniversitesi'nden uzmanlar; Arafat'ın elbiseleri ve diş fırçasındaki kan, idrar ve salya örnekleri üzerinde yaptıkları inceleme sonucunda yüksek oranda radyoaktif madde tespit ettiler. Bu gelişmenin ardından Arafat'ın naaşı, daha detaylı incelenmesi için Kasım 2012'de mezardan çıkarıldı. Arafat'ın kesin ölüm nedeni, önümüzdeki haftalarda açıklanması beklenen test sonuçları neticesinde belli olacak.

False