Ankara'da sürpriz buluşma, Erdoğan-Baykal görüşmesi

Güncelleme Tarihi:

Ankarada sürpriz buluşma, Erdoğan-Baykal görüşmesi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 10, 2015 11:26

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Çankaya'daki Dışişleri Konutu olarak bilinen Erdoğan'ın konutuna geldi. Ankara kulislerini hareketlendiren görüşme saat 12:30'da başladı. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Haberin Devamı

Buluşma Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni hükümet kurulması için yapacağı görüşmeler öncesinde gerçekleşti.

Ankarada sürpriz buluşma, Erdoğan-Baykal görüşmesi
Hurriyet Daily News'a konuşan resmi kaynaklar, görüşme talebinin "parlamento çalışmaları" hakkında konuşmak isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldiğini söyledi.

Baykal'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüştükten sonra bu davete olumlu yanıt verdiği öğrenildi.

Görüşme, Erdoğan'ın konut olarak kullandığı Çankaya'daki Dışişleri Bakanlığı konutunda saat 12:30'da planlandı.

Baykal, "en yaşlı TBMM üyesi" sıfatıyla, TBMM'nin açılışını da yapacak.

Ankarada sürpriz buluşma, Erdoğan-Baykal görüşmesi
BAYKAL ERDOĞAN’A VEKALET Mİ EDECEK

Haberin Devamı

Ankarada sürpriz buluşma, Erdoğan-Baykal görüşmesi
2003’TE AYNISI OLMUŞTU


BAYKAL GECE TELEFONLA ARANDI

Görüşme için Baykal dün gece yarısı 24.00'de Cumhurbaşkanlığı'ndan telefonla arandı. Antalya'da bulunan Baykal bu sabah görüşme için uçakla Ankara'ya gitti.
Antalya'da bulunan Deniz Baykal'a davetin, en yaşlı milletvekili sıfatıyla açılışta TBMM Başkanlığı'nı üstlenecek olması nedeniyle yapıldığı belirtildi. Deniz Baykal daveti kabul etmeden önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na telefonla ulaşarak bilgi verdi. Kılıçdaroğlu'nun onayının ardından Baykal, Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen randevu talebini kabul etti. Baykal, bugün Erdoğan'la görüşmek üzere sabah saat 10.00'da Antalya'dan havayoluyla Ankara'ya gitti.

Haberin Devamı

Deniz Baykal'ın görüşme sonrasında CHP Genel Merkezi'nde Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşması bekleniyor.

YETKİN: DAVUTOĞLU'NUN İSTİFASI SONRASI OLMASI ÖNEMLİ

CNN Türk canlı yayınında konuşan Murat Yetkin görüşmeyle ilgili şunları söyledi:

Bu görüşmede tabi meclisin açılışına dair konular değil, onun daha ötesine geçmesi de beklenebilir.

Bu talebin dün Davutoğlu’nun istifasını verdiği AKP'nin meclis çoğunluğunu kaybetmesi doğrultusunda, sonraki saatlerde yapılmış olması da önemli.

Yani siyaset ayrı mecralarda ısınmaya başlıyor.

Sayın Davutoğlu, henüz hükümeti kurma görüşmelerine başlamış değil. Kendi önceliğinin dışardan destekli azınlık hükümeti olduğu biliniyor. Bu desteği kimin vereceği belli değil.

Haberin Devamı

İkinci tercih tabi koalisyon görüşmeleri olabilir. Bir başka parti ile koalisyon olabilir. Burada AKP Genel Merkezi'ndeki ağırlıktaki havanın MHP ile koalisyona girmek olduğu anlaşılıyor.

Fakta burada da MHP'nin Kürt meselesinde çok kesin bir tutumu var. Bahçeli tarafından bu kırmızı çizgi olarak adlandırılıyor.

Hem Erdoğan hem Davutoğlu, seçim kampanyalarında çözüm sürecinin devam edeceğini söylemişlerdi. Bu sözü vermişlerdi.

2002-2003 görüşmeleri vardı, o siyasetin seyrini değiştirmişti. O zaman meclis dışındaydı Erdoğan, Meclis'e girebilmiş ve başbakan olabilmişti.

Bu görüşme de siyasetteki düğümü çözebilecek bir görüşme olacak mı olmayacak mı ileriki saatlerde anlaşılacak.

Haberin Devamı

Seçimlerden sonra yaptığı ilk siyasi hamle diyebiliriz buna. Yeni Melis’in en kıdemli üyesi sayın Baykal ile görüşmeyi tercih etmiş.

İlginç bir görüşme olacak. Siyasetin akış yönünü değiştirecek bir görüşme olabilir Erdoğan-Baykal görüşmesi.
Bu ilk defa olan bir şey. Çünkü şu ana kadar cumhurbaşkanlarının koalisyon süreçlerine müdahil olduğu görülmüş bir şey değildir.

Erdoğan, söz verdiği üzere 'ben farklı bir cumhurbaşkanı olacağım' sözünü dayanak alarak hep aktif pozisyon alıyor.

Burada sayın Davutoğlu'nun görüşmeye başlamasından önce, Baykal da CHP'nin genel başkanı değil. O da Kılıçdaroğlu'ndan onay alarak bu görüşmeyi kabul etmiş ama, ne Erdoğan ne Baykal ne AKP'yi ne CHP'yi resmi olarak temsil niteliğinde değil.

Haberin Devamı

Eğer Sayın Baykal, meclis başkanı seçilirse, aday olup olmayacağını da bu görüşmeden sonra anlayacağız. Bu kıdemli üye sıfatıyla Meclis'i açması tabi meclis başkanı seçilene kadar olan bir süreç.

Meclis başkanı seçilişi zaten bir nevi koalisyon görüşmelerinin modellemesi, sınavı olarak adlandırılmıştı.

Bu daha önce örneği görülmemiş önemli bir gelişmedir, siyasetin akışını değiştirebilir.

CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ ENGİN ALTAY: SEÇİMİN BİR TEK KAYBEDENİ VAR O DA ERDOĞAN

Erdoğan-Baykal görüşmesini CNN Türk'te değerlendiren CHP’li Engin Altay ise şunları söyledi:

Bendeki bilgi davetin saradan geldiği şeklinde. Sayın Baykal parti disiplini çok yüksek birisidir. Şüphesiz genel başkana bilgi vermiş olabilir. Sanıyorum Erdoğan, anayasadaki cumhurbaşkanı çerçevesinde kalabilirim mesajı verebilir.

Bu seçimin bir tek kaybedeni var o da Erdoğan'dır. Şimdi kendine yeni bir rol çıkarmak, üstlenmek istiyor olabilir. Niçin sayın Baykal derseniz, Meclis'i sayın Baykal açacak, meclis başkanı seçilene kadar tahminen 10 günlük süreçtir, Baykal bir görev icra edecek.

O sebeple Erdoğan da belki kurulacak hükümet modelleri, alternatifleri de oraya masaya yatırılabilir yatırmaz bilemiyorum. Hep beraber bekliyoruz ne çıkacak.

MECLİS BAŞKANLIĞI GÖRÜŞMESİ Mİ?

Görünen şu, ama AKP'nin meclis başkanı çıkarma ihtimalini az görüyorum. Üçüncü turda meclis başkanı seçilmiyorsa, anlayın ki milletvekilleri kendi iradelerine hakim ve sahip demektir. Sayın Baykal'a meclis başkanlığı şüphesiz yakışır. O kendi takdiridir aday olup olmaması. Ama bugünkü görüşmeyi ona bağlamamak lazım.

DENİZ BEY NEDEN CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NA GİTMEDİ

Bu sorunun cevabını bilmiyorum. Genel başkanın kendisine asla saraya gitme diyeceğini zannetmiyorum. Sayın Baykal da Çankaya Köşkü'nün Türkiye'nin kalbi olduğu anlayışıyla böyle bir hassasiyeti göstermesi olabilir.

YOLSUZLUK DOSYALARI

İkisi ayrı iş olarak da düşünülebilir. Örneğin bir parti AK Parti ile hükümet olur ama, meclis soruşturma komisyonuna kabul oyu verebilir. O iş mutlaka olmalı. Olmuş bitmiş denmemeli.
25'nci dönem parlamentosu bu yolsuzlukların üzerinde oturmamalıdır. 24'ncü dönem çamaşır makinesi gibi çalıştı yolsuzlukların aklanması için.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!