Aliağa Petkim'de Greenpeace eylemi

Güncelleme Tarihi:

Aliağa Petkimde Greenpeace eylemi
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 18, 2000 00:00

Uluslararası çevreci örgüt Greenpeace'in Aliağa'daki Petkim Tesisleri önünde denizde başlattığı eylem sürüyor. Petkim Aliağa Kompleksi'nde üretilen PVC (Polivenilklorür) plastiğinin üretiminin ve ithalinin yasaklanmasını talep eden Greenpeace eylemcileri, Petkim'in enerji santralına 62 metrekare genişliğinde büyük bir pankart asma girişiminde bulundu. Ancak aşırı rüzgar nedeniyle pankart açılamadı.
Haberin Devamı

Denizde, örgüt gemisinden şişme botla inen eylemciler ile Sahil Güvenlik görevlileri arasında, uzun süren bir kovalamaca yaşandı. Greenpeace'nin yabancı uyruklu eylemcilerinden biri, gemiye giren Sahil Güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alınırken, çevreci örgütün şişme botlarından biri de yine Sahil Güvenlik ekipleri tarafından ele geçirilerek, kıyıya çekildi. Bu arada ``MV Greenpeace'' gemisine yanaşan Petkim'in ``Söndüren'' feribotu, örgüt gemisine halat bağladı. Bir yandan eylemcilerin gemisine su sıkan Petkim feribotu, diğer yandan halata bağlı örgüt gemisini sürüklemeye başladı. Sahil Güvenlik ekiplerinin gemiye çıkmayı başarması üzerine, örgütün eylem sorumluları, kendilerini kaptan köşküne kapattılar.

4 TÜRK GÖZALTINDA

Öte yandan, sabah saatlerinde denizden gizlice Petkim Aliağa Kompleksi'ne girerek fabrikalara enerji sağlayan santralın bacalarına, dev bir pankart asma girişiminde bulunan 4 Türk eylemcinin de gözaltına alındığı öğrenildi. Karada gözaltına alınan 4 Türk eylemciden 3'ünün isminin Deniz Güman, Ziya Çobanoğlu, Banu Dikmenbaşı olduğu belirtildi. Böylece, daha önce gemiden alınan yabancı uyruklu 1kişi ile birlikte eylemde gözaltına alınanların sayısı 7'ye yükseldi.

Tolga Temuge, Sahil Güvenlik tarafından kıyıya götürülmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

``Greenpeace, Petkim'deki PVC üretimi ve tehlikeli atıkların yakılması sırasında ortaya çıkan klorlu kimyasallar konusunda özellikle kaygılıdır. Petkim kompleksindeki kirletici işlemler çevreyezarar veriyor. İşçilerin ve bölgede yaşayanların sağlığı açısından tehlike yaratıyor.'' Öte yandan, eylemcilerin gemisi, Petkim'in ``Söndüren'' feribotu tarafından Nemrut Körfezi'nde halatla sürükleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!