Akademisyenlerin kapıları işaretleniyor

Güncelleme Tarihi:

Akademisyenlerin kapıları işaretleniyor
Oluşturulma Tarihi: Ocak 15, 2016 13:26

Gazi Üniversitesi'nde 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' tarafından yayınlanan bildiriye imza atan akademisyenlerin kapılarının işaretlendiği ve tehdit masajları bırakıldığı öne sürüldü.

Haberin Devamı

BARIŞ için Akademisyenler İnisiyatifi” üyesi bin 128 akademisyene yönelik savcılıklar harekete geçerken, bildiriye imza koyan akademisyenlerin görev yaptıkları okullarda baskıya maruz kaldıkları ortaya çıktı.

Bildiriye imza atan Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlilerden Kemal İnal ve Betül Yarar’ın okuldaki odalarının kapısına çarpı işareti konuldu. Öğretim üyelerinin kapısına, “PKK’ya destek veren Kemal İnalı ve Betül Yarar’ı üniversitemizde istemiyoruz. Gazi İletişim Ülkücüleri” yazısı asıldı.

'HER AN GÖZALTINA ALINABİLİRİM'

İnal, arkadaşlarına gönderdiği mailde, “Gazi İletişim’deki fakültedeki odamın kapısına çarpı işareti atmışlar, hakaret ve küfürler yazmışlar. Bu sabah sivil polisler fakülteye gelip benim, Betül’ün odasını sormuşlar. Sendikayı haberdar ettim. Her an gözaltı yapılabilir bana. Haberiniz olsun” dedi. İnal, Hürriyet’e yaptığı açıklamada ise kapısına çarpı işareti koyan ve not asan kişilerin öğrencileri olduğuna dikkat çekerek, “Ağlayacak durumdayım inanın. Bu notu asan kişiler benim öğrencilerim, ben bunların neleriyle ilgilendim. Örgütün hiçbir eylemini onaylayan biri değilim. Demokratik bir şekilde Kürt ve Türklerin bir arada, yan yana yaşamasını savunan biriyim” açıklamasını yaptı.

Haberin Devamı

'TOPUĞUNUZA SIKARIZ MESAJI'

İnal, aynı üniversitede görev yapan bir öğretim görevlisi meslektaşının facebook adresinde. “Topuğunuza sıkarız” diye mesaj yayınlandığını da belirterek, “Eşim mesajı görmüş, şu anda evde ağlıyor. O meslektaşımın kitabına bölüm yazdım. Bu mesajı nasıl yazdığını anlamakta güçlük çekiyorum. Daha sonra mesajı da silmiş. Nasıl bir ülke haline geldik. Muhtemelen imzamı çekeceğim” dedi.

DAVUTOĞLU’NA ÇAĞRI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da bir çağrıda bulunan İnal, “Sayın Başbakan da bir öğretim görevlisi, üniversiteden gelen biri. Sayın Başbakana akademik özgürlüklerin, bilim yapma özgürlüğünü vurgu yapması çok önemli. Bu özgürlükleri korumasını bekliyoruz. Betül Hoca ile benim odama çarpı işareti atanlar hakkında hemen soruşturma başlatılmasını bekliyorum” görüşünü dile getirdi.

Haberin Devamı

İMZASINI GERİ ÇEKTİ

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal İnal, bildiriye verdiği imzayı geri çekti.               

İnal, yaptığı açıklamada, "Bildirideki imzamı çekiyorum. Bildiride bazı ifadeler sert olabilir ancak bizim amacımız sadece sivil hak ihlallerine dikkati çekmekti. Ne güvenlik güçleri ne asker ne de hiçbir sivilin ölmesini istemiyoruz. Barış, kardeşlik ve dostluktan yanayım. Örgütün şiddet eylemlerine, bombalama eylemlerine de karşıyım. Sadece kimsenin ölmesini istemiyoruz" dedi.                     

İnal, bildiriye imza attığı için öğrencilerinin tepkisiyle karşılaştığını, bu durumdan üzüntü duyduğunu ifade etti. (AA)            

Haberin Devamı

'ÜNİVERSİTEMİZE YAKIŞMADI'

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, birkaç gündür kendi imkanlarıyla güvenlik tedbirlerini arttırdıklarını belirterek, şunları söyledi:“Yaşanan bu olay üniversitemize yakışmadı. Bizim için önemli olan öğrencilerimizin ve hocalarımızın güvenliği, eğitim-öğretim sürecinin aksamaması. Şiddetin hiçbir türlüsünü onaylamam mümkün değil. Türkiye Cumhuriyet’i hukuk devletidir. İnsanlar kendi görüşlerini açıklayabilirler. Suç teşkil edecek bir durum varsa eğer adli ve idari soruşturma yapacak makamlar da bellidir. Tırnak içinde söylüyorum, ‘bir suç işlenmişse’ bunun muhatabı asla öğrenciler değildir. Emniyet gerekli soruşturmayı yapacak.”

BAKMADAN GEÇME!